17 Ocak 2002 Perşembe 00:00
Uyum yasaları Meclis'te
Anayasa değişikliklerine parallel olarak hazırlanan ve bazı yasalardaki kısıtlamaları kaldırarak, hak ve özgürlüklerin sınırlarını genişleten yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarı, Terörle Mücadele Yasası, DGM ve CMUK'ta değişiklik öngörüyor

Anayasa'da yapılan değişikliklere paralel olarak Türk Ceza Kanunu (TCK), Terörle Mücadele Yasası (TMY), DGM Yasası ve Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nda (CMUK) hakları genişletici yönde değişiklikler öngören yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

"Uyum Yasaları" olarak da adlandırılan ve önümüzdeki dönemde TBMM'den geçmesi beklenen bir dizi değişikliğin ilk halkası olan tasarı, esas olarak AB Genel Sekreterliği tarafından geçtiğimiz aylarda hazırlanan taslağa dayanıyor.

Bakanları hakaretamiz şekilde eleştirmek yasak
TCK'nın "Anayasa kuruluşlarını ve kamu şahsiyetlerini tahkir" başlıklı 159. maddesinde öngörülen değişiklikle, devlet kuvvetleri aleyhindeki cürümler içinde sayılan "Cumhuriyet" ve "Hükümetin manevi ş~|~ahsiyetine" ibaresi çıkarılarak, yerine "Türk Milleti", "Türkiye Devleti" ve "Bakanlar Kurulu" ibaresi getiriliyor.

Yeni düzenleme ile cezanın üst sınırı 6 yıldan 3 yıla indirilirken, Türklüğü yabancı bir ülkede tahkir eden Türk vatandaşına verilen cezada öngörülen üçte birden yarıya kadar artırma yaptırımı "üçte biri kadar artırılır" şeklinde değiştiriliyor.

Tasarıda, 159. madde şöyle düzenleniyor:

"Türklüğü, Türk Milletini, Türk Devletini, TBMM'yi, Bakanlar Kurulunu, bakanlıkları, adliyeyi, devletin askeri veya emniyet ve muhafaza kuvvetlerini veya bunları temsil eden bir kısmını alenen tahkir ve tezyif eden kimseye bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilir.

Birinci fıkrada yazılı cürümlerin işlenmesinde, tahkir ve tezyif açıkça belirtilmemiş olsa bile ona yönelik bulunduğunda tereddüt edilmeyecek bir durum varsa, tahkir ve tezyif edilen, açıklanmış gibi kabul edilir.

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına veya TBMM kararlarına alenen sövenlere bir aydan 6 aya kadar hapis cezası verilir.

Türklüğü, Türk Milletini veya Türkiye devletini tahkir ve tezyif, yabancı memlekette bir Türk vatandaşı tarafından işlenirse, verilecek ceza üçte biri kadar artırılır."

TCK 312'de hafif değişiklik
TCK'nın "Suça Kapalı Tahrik" başlıklı 312. maddesinde tasarıyla yapılan değişiklikle de maddenin mevcut hali sadeleştiriliyor.

"Halkı kanuna itaatsizliğe" ibaresi çıkarılarak yerine "kişileri kanuna uymamaya" ibaresi getiren madde şu şekilde düzenleniyor:

"Bir cürmü alenen öven veya iyi gördüğünü söyleyen veya kişileri kanuna uymamamaya tahrik eden kimseye 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilir.

Sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığına dayanarak insanları birbirine karşı kamu düzenini bozma olasılığını ortaya çıkaracak bir şekilde düşmanlığa veya kin beslemeye alenen tahrik eden kimseye bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilir. Halkın bir kısmını aşağılayıcı ve insan onurunu zedeleyecek bir şekilde tahrik eden kimseye de birinci fıkradaki ceza verilir."

Terör suçlarına yeni düzenleme
Anayasa'da yapılan değişikliklere parallel olarak hazırlanan uyum yasalarında, Terörle Mücadele Yasası'ndaki (TMY) propaganda suçlarını yeniden düzenlerken, cezai yaptırımı, "terör yöntemlerine başvurmaya özendirecek şekilde" yapılması koşuluna bağlıyor.

TMY'nin "Terör Örgütleri" başlıklı 7'inci maddesinin 2'inci fıkrasını değiştiren tasarı, "Terör örgütü mensuplarına yardım edenlere veya terör yöntemlerine başvurmaya özendirecek şekilde örgütle ilgili propaganda yapanlara fiilleri başka bir suç oluştursa bile ayrıca bir yıldan 5 yıla kadar hapis ve 500 milyon liradan 1 milyar liraya kadar ağır para cezası verilmesi" hükmünü içeriyor.

Bu düzenleme ile hapis cezaları aynen korunurken, 50?100 milyon lira olan para cezası 10 kat artırılıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100