07 Mayıs 2004 Cuma 00:00
Vahşet Irak'la sınırlı kalmayacak
Irak'ta Müslümanlar üzerinde sergilenen vahşetin bir?iki sözcükle geçiştirilmesinin mümkün olmadığını söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, yapılmasını gerekenler hakkında açıklamada bulundu.

Büyük Ortadoğu Projesine dikkat!

ABD'nin Irak'ı işgalinde ve sonrasında takip ettiği yol ve uygulamaların bir çok Amerikan vatandaşını da nefret ve isyan noktasına getirdiğini, sıradan vicdanların bile bu iğrenç ve korkunç vahşeti onaylamasının mümkün olmadığını ifade eden BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, işlenen insanlık suçunun sıradan bir olay olmayıp tarihî bir altyapı ile değerlendirilmesi gerektiğini, böyle değerlendirildiğinde de nasıl bir tehlike ile karşı karşıya bulunulduğunun görüldüğünü belirterek şöyle konuştu:

"Bölge idarecilerinin, aydınlarının, kanaat önderlerinin, etkili ve yetkili herkesin bu insanlık suçunu görmesi kadar zaruri bir şey olamaz. Bazıları hâlâ kendilerini tehlikenin dışında gibi görseler dahi ortada bir insanlık suçu işleniyor. Yarın aynı iğrenç ve ~|~korkunç vahşetin sana bulaşmayacağını kim garanti edebilir. Kaldı ki bu insanlık suçunun failleri her fırsatta dişlerini göstermekten çekinmiyorlar. Çekinmek şöyle dursun Büyük Ortadoğu Projesiyle seni hedefin merkezine yerleştiriyorlar. Irak'ta yaşanan ve kelimelerin aciz kaldığı çirkin, iğrenç ve korkunç olaylar yarın Büyük Ortadoğu Projesi adı altında başta Türkiye olmak üzere bütün İslam coğrafyasında yaşanacaktır. Dolayısıyla dün Amerika kıt'asında yerli halka, Afrika'da zencilere, Çinlilere, Hintlilere, Japonlara yapılanlar bugün Afganistan'da, Filistin'de, Irak'ta ve nihayet Büyük Ortadoğu Projesiyle bütün İslam coğrafyasında sana, soydaşlarına, dindaşlarına yapılmaktadır ve yapılmaya devam edecektir."

Bir?iki sözcükle kınama yetmez

"Gelişmelerin gerek işlenen insanlık suçunun mahiyeti gerekse Türkiye'yi tehdit etmesi bakımından bir iki sözcükle geçiştirilmesi mümkün değildir" diyen, başta Hükümet yetkilileri olmak üzere TBMM'nin, üniversitelerin, medyanın, sivil toplum örgütlerinin Türkiye'den beklenen tavrı büyük bir ciddiyet ve hassasiyetle belirlemesi ve bunu bütün dünyaya deklare etmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Haydar Baş, "BM'den başlayarak bütün uluslararası kurum ve kuruluşlarla diplomatik temaslar başlatılmalı ve gerekli tedbirlerin alınmasına öncülük edilmelidir. Demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, temel hak ve özgürlükleri savunanların bu insanlık suçu karşısında sessiz kalmaları oldukça düşündürücüdür ve halkın dikkatinden kaçmamaktadır. Herkese demokrasi, herkese hukukun üstünlüğü, herkese hak ve özgürlükler diyecek bir irade Batının da, Doğunun da arayıp bulamadığı barışın ve huzurun teminatı olacaktır" şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.