13 Ocak 2009 Salı 00:00
Vatan yoksa hak da olmaz

Filistin sempozyumunda konuşan Prof. Dr. Haydar Baş, "Can, mal, namus, din ve vicdan emniyetinin korunabilmesi, bir vatanın var olması ve de bu vatan üzerinde kurulan devletin hükümranlığı ile mümkündür" dedi.
~|~

 Yeni Mesaj gazetesinin düzenlediği ve çok sayıda akademisyen ve Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın da kapanış konuşmasını yaptığı, "Filistin ve Ortadoğu'nun Geleceği" adlı sempozyumda İsrail'in Gazze'ye yönelik insanlık dışı saldırıları masaya yatırıldı ve çözüm yolları konuşuldu. Meltem TV ve Mesaj TV gibi ulusal yayın yapan televizyon kuruluşlarının yanı sıra çok sayıda yerel ve bölgesel televizyonun da canlı olarak yayınladığı sempozyuma vatandaşların ilgisi de yoğun oldu. İstanbul Gayrettepe'de Sürmeli otelde gerçekleştirilen sempozyumda dinleyenler zaman zaman gözyaşlarına hâkim olamadılar.

İsrail vahşeti böyle ele alınmamıştı
Sempozyumu takip eden bazı vatandaşlar Filistin sorununun bu güne kadar böylesine güçlü bir akademik katılımla ele alınmadığını dile getirdiler. Açılış konuşmasını Yeni Mesaj Gazetesi yazarlarından Hukukçu?yazar Ahmet Erimhan'ın yaptığı sempozyumda, çok sayıda gazeteci ve akademisyen sunum yaptı. Tarihi sempozyuma, Prof. Dr. Fehim Üçışık, Prof. Dr. Cahit Babuna, Prof. Dr. İbrahim Arslanoğlu, Prof. Dr. Ata Selçuk, Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu, Muharrem Bayraktar, Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, Dr. Yusuf Gedikli, Dr. Harun Kayacı, Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu, Dr. Selim Kotil, Prof. Dr. Ünal Emiroğlu, Prof. Dr. Mehmet Palamut, Fuat Şengül, Dr. İlhan Gültekin, Prof. Dr. Hidayet Sarı, Prof. Dr. Metin Tulgar, gazeteci yazar Recep Bahar, gazeteci yazar Emre Polat ve araştırmacı Coşkun Gündüz katıldı.

Prof. Dr. Baş'tan tarihi konuşma
Sempozyuma katılan akademisyen ve gazetecilerin sunumlarından sonra BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasını yaptı. İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne kadar can emniyetini, mal emniyetini, namus emniyetini, din ve vicdan emniyetini teminat altına alma mücadelesi verildiğini dile getiren Prof. Dr. Haydar Baş, "İnsanlık, tarihin her döneminde medeniyetlerini, siyasetlerini, kültürlerini ve dinlerini koruyabilmek için malını, canını ve en kıymetli değerlerini vermekten kaçınmamıştır. Bu değerlerin korunmasında bağımsızlık, insanlar ve devletler için olmazsa olmaz şart olarak önümüze gelmiştir" diye konuştu.

Gazze'de katliam var
"Saydığımız değerlerin korunabilmesi, şüphesiz ki bir vatanın var olması ve de bu vatan üzerinde korunan devletin hükümranlığı ile mümkündür" diyen BTP Genel Başkanı, "İşte Filistin, Filistinli insanların, saydığımız bu değerlerlerini koruyabilmeleri adına vatan edindikleri bir coğrafyadır" dedi. Prof. Dr. Baş şöyle konuştu: "Bugün Gazze'de büyük bir katliam vardır. Ve inanılması zor olan bir soykırım hareketi başlamıştır. Her gün onlarca insan, can veriyor, şehit düşüyor. Şehit olanların en az 3?4 misli kadarı da bombaların, tüfeklerin, topların mermileri ile ağır yaralar alıyor. Hastaneler dolup taşıyor. Elektrikler kesilmiş, sular kesilmiş. Şehre giriş?çıkış asla mümkün değil?"

Bu büyük bir oyun?
"İslam ülkelerinin kayıtsızlığı yüzlerce şehit verilmesine sebep olmuştur" diye konuşan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Körfez ülkelerinin, Ürdün'ün ve diğer İslam ülkelerinin olaylar karşısındaki sükûtu, topyekûn Batı dünyasının ve ABD'nin, İsrail'in yanında açık ve net olarak yer alması yüzlerce insanın şahadetine sebep olmuştur. Bu soykırım olanca hızıyla maalesef halen devam etmektedir" diye konuştu. Şimdi bir iç muhasebe yapmanın zamanıdır diyen BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "Sayın iktidar ve onun Başbakanı, Büyük Ortadoğu Projesinin eş başkanıdır. Bunun manası şudur; Orta Doğu'da, sayın eş başkanın müsaadesi olmadan karıncanın dahi yürümesi mümkün değildir. Bu bağlamda elbette şu tablo düşündürücüdür: Harekâttan bir hafta evvel Olmert Türkiye'ye gelmiş, eş başkan Sayın Başbakanımız Tayyip Bey'le konuşmuş, ardından Gazze hava bombardımanına tabi tutulmaya başlanmıştır. 6 yıldan beri medeniyetleri barıştırmaya çalışan, dinleri kardeş etmeye çabalayan Sayın Başbakan'ın kastı ne idi? Dinler arası diyalogdan kastı veya medeniyetlerin barışması dediği şey nerede kalmıştır? Nerede bu barış? Nerede bu insanlık? Sayın Erdoğan, hangi medeniyetleri buluşturacak? Hangi dinleri kardeş edecek? Bu büyük bir oyundur? Lütfen buna kimse alet olmasın!"

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137