02 Nisan 2006 Pazar 00:00
Vatandaş Meclis'ten bilgi isteyebilecek
Vatandaşlar veya tüzel kişiler, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'ndan posta, faks, elektronik posta yoluyla bilgi ve belge isteyebilecek ~|~

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde TBMM Başkanlığı Bilgi Edinme Hakkı Uygulama Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
Yönetmeliğe göre, bilgi edinme hakkının etkin kullanılabilmesi ve bilgi veya belgelere erişimin zamanında sağlanabilmesi amacıyla Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü bünyesinde Bilgi Edinme Bürosu kurulacak. Büro, bilgi edinme hakkını kullanacak kişilerin istekleri halinde, başvurunun nasıl yapılacağı ve başvuru sonrasındaki işlemler konusunda başvuru sahiplerine gerekli yardım sağlanacak.

Büro, bilgi edinme hakkının etkin olarak kullanılabilmesi, bilgi edinme başvurularından kaynaklanan iş yükünün en aza indirilebilmesi amacıyla Genel Sekreterlik Makamı'nın uygun görmesi halinde, teşkilat yapısını, görevlerini, verilen hizmetleri; istatistiki verileri internet sayfası üzerinden kamuoyunun bilgisine sunabilecek. İlgili birimler büroya gelen taleplerin takiplerini yapacak en az bir personel görevlendirecek.
Bilgi edinme başvurusu; gerçek kişiler tarafından başvuru sahibinin adı ve soyadı, imzası, oturma yeri veya iş adresi, tüzel kişiler tarafından tüzel kişinin unvanı, adresi, yetkili kişinin imzası ve yetki belgesini içeren dilekçeyle; bizzat, faks, posta veya elektronik posta ile yapabilecek.

Bilgi edinme başvurusu, ilgili birimlerin ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya belgelere ilişkin olarakyapılabilecek. Ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz sonucunda oluşturulabilecek türden bilgi veya belge için yapılacak başvurular ile tekemmül etmemiş bir işleme ilişkin bilgi ve belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verilebilecek.

Belli bir tarihte açıklanacağı, duyurulacağı önceden belirtilmiş olup, zamanından önce açıklanması halinde kamu yararını zedeleyebilecek veya kişisel menfaat temin etmek için kullanılabilecekbilgi ve belgeler, belirtilen tarihten önce açıklanamayacak.
Herhangi bir şekilde yayımlanmış veya kamuya açıklanmış bilgi ve belgeler bilgi edinme başvurusuna konu olamayacak. Ancak bu bilgi ve belgelerin yayımlanış şekli, zamanı ve yeri başvuru sahibine bildirilecek.

Gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu sonradan anlaşılan başvuru sahiplerinin dilekçeleri veya formları, bu durumun anlaşıldığı tarihtebaşvuru hiç yapılmamış sayılarak işlemden kaldırılacak. Bütün başvurular olumlu veya olumsuz olarak mutlaka cevaplandırılacak.İstenen belgenin onaylı bir kopyasının başvuru sahibine sağlanması için azami süre 15 iş günü olacak. Ancak, istenen bilgi veya belgenin,başka bir birimden sağlanması veya başvuru içeriğinin başka kurum ve kuruluşları ilgilendirmesi durumunda, bilgi veya belgeye erişim süresi 30 iş gününe çıkabilecek. Erişimine imkan sağlanan bilgi veya belgelerin ilk 30 sayfasının kopyaları için postalama maliyeti dahil herhangi bir ücret alınmayacak. 30 sayfayı geçen metin kopyaları ile CD veya video kaset kopyalanmasını gerektiren talepler için maliyet tespiti yapıldıktan sonra ilgilinin bu maliyeti karşılamasından sonra talep yerine getirilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.