01 Mayıs 2008 Perşembe 00:00
Ve Türklüğe hakaret serbest
AKP iktidarı, önceki gece sabaha kadar Avrupa Birliği için çalışarak, Türklüğe hakareti düzenleyen TCK'nin 301. maddesini 65 ret oyuna karşılık 250 oyla değiştirdi. ~|~

 AKP iktidarı Avrupa Birliği ile kol kola Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. maddesini değiştirdi. 3 maddeden oluşan kanun teklifinin yaklaşık 8 saat süren görüşmeleri saat 04.30'da sona erdi. Görüşmeler sırasında zaman zaman gerginlikler yaşandı. MHP Genel Başkanı Devet Bahçeli, 301. maddede değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmelerinin sonuna kadar Genel Kurul salonundan ayrılmadı.

Meclis'te sabahladılar
Görüşmelerin sonunda teklifin tümü için yapılan açık oylama sonucunda teklif 65 ret oyuna karşılık 250 oyla kabul edildi. Teklifin görüşmelerinin sonunda milletvekillerinin eleştirilerine cevap veren Adalet Bakanı Şahin, ceza hukukunda lehe olan düzenlemelerin geriye yürüdüğüne işaret ederek, derdest olan dosyaların yeniden ele alınacağını ifade etti.
Adalet Bakanlığı'nın bu konuda son derece tecrübeli olduğunu ifade eden Şahin, "Dosyalar önümüze gelsin inceleriz. Vicdanım da son derece rahattır" diye konuştu.

'Türklük' yok edildi
TCK'nın 301. maddesinde değişiklik yapılmasını öngören kanuna göre 'Türklük' ibaresinin yerine 'Türk Milleti', 'Cumhuriyet' ibaresinin yerine ise 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti' ibaresi getiriliyor. Bu maddeye ilişkin suçlar için ceza üst sınırı 3 yıldan 2 yıla indirilirken, bu suçtan dolayı soruşturma yapılması Adalet Bakanı'nın iznine bağlanıyor. Kanuna göre TCK'nın 301. maddesi şöyle değiştirildi: "Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi birinci fıkra hükmüne göre cezalandırılır. Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz. Bu suçtan dolayı soruşturma yapılması Adalet Bakanının iznine bağlıdır."

DTP'liler yine memnun değil!
DTP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan da partisinin görüşlerini dile getirirken, "İfade özgürlüğü önündeki tek engel 301'inci madde. Bu madde değiştirilirse düşünceyi açıklamak suç olmaktan çıkacak" şeklinde bir yanılsama yaratıldığını söyledi. Bu maddeyle ne ifade özgürlüğünün gelişeceğini ne de manevi değerlere hakaretin serbest olacağını belirten Kurtulan, sadece AB'nin kandırılmaya çalışıldığını, hükümetin tek derdinin AB'yi memnun etmek olduğunu savundu.

MHP Grubu adına söz alan Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Faruk Bal, 301'inci maddenin "Gazetecilere karşı işlenen cinayetlerin azmettiricisi; Türkiye'nin tarihiyle yüzleşmesinin önünde engel olduğu" yönündeki sözlerin birer yalan ve iftira olduğunu belirterek, "Bunlar,Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesiyle sorunu olanların attığı iftiralardır" dedi. 


MHP Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın ise, Türklüğe hakareti suç olmaktan çıkaran bu teklifin, "Ecdadın kemiklerini sızlatacağını" söyledi.
Söz alan CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ise, AKP'nin, top çevirmekten başka birşey yapmadığını, AB'nin haksız dayatmalarla 301'inci maddeyi gündeme getirdiğini, maddenin tekrar Meclis gündemine geleceğini savundu. Öztürk, teklifin, Türk ulusu ve milletine hiçbir yararının bulunmadığını, ifade özgürlüğünü genişleten bir yanının olmadığınıs öyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ise, yeni Türk Ceza Kanunu'nda, özgürlükçü bir yaklaşımın benimsendiğini belirterek, bu kanunun ilk maddesinde bile kişi hak ve özgürlüklerinin korunduğunu söyledi.
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, TCK'nın 301.maddesinin tamamen kaldırılmasını doğru bulmadığını belirtti. Bakan Şahin, değişiklikle, Türklüğe ve cumhuriyete hakaretin ve saygısızlığın cezasız kalmayacağını önü sürdü.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137