19 Eylül 2007 Çarşamba 00:00
Vetolu bürokratlar atanıyor
10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kararnamelerini imzalamaması nedeniyle vekaleten görev yürüten bürokratların asaleten atanması süreci başladı. ~|~

 



10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in çeşitli nedenlerle atama kararnamelerini iade ettiği bürokratlar için, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesiyle yeniden atama dönemi başlatıldı. Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğüne, bu görevi vekaleten yürüten Naci Ağbal'ın atanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.
Kamu İhale Kurumu Başkanlığına ataması Sezer'den geri dönen Ağbal, Nisan 2006'da vekaleten Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğüne getirilmiş, kararnamesinin görevlendirmenin ardından gönderileceği belirtilmişti. Ancak geçen sürede Ağbal, görevi vekaleten yürütmeye devam etti.

Teftiş'e de atama
Kararnamesi Köşk'ten dönen bir başka isim olan ve asaleten atanamadığı görevi vekaleten yürüten Maliye Teftiş Kurulu Başkan Vekili Cemal Boyalı da bu göreve asaleten atandı. Boyalı, kararnamesinin dönmesinin yanı sıra Teftiş Kurulu'ndaki bazı tartışmalı uygulamaları nedeniyle de gündeme gelmişti.

Diğer atamalar
Bu arada, Başbakanlık Müşavirliğine Aydın Ünal ve Yunus Emre Karaosmanoğlu getirildi. Ulaştırma Bakanlığı Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyeliğine Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Toprak, Şırnak İl Çevre ve Orman Müdürlüğüne, Hasan Saruç getirildi.Sinop Vali Yardımcılığına eski Kamu İhale Kurulu Üyesi Bilal Karaca atandı.


Sezer 7 yılda ne yaptı?

Cumhurbaşkanlığı verilerinden yapılan derlemeye göre, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yaklaşık 3 yıl birlikte çalıştığı DSP?MHP?ANAP koalisyon hükümetinin 270 müşterek kararnamesini, yaklaşık 4 yıl birlikte çalıştığı AKP hükümetinin ise 499 müşterek kararnamesini iade etti. Yılda ortalama 109 müşterek kararnameyi iade eden Sezer'in, Cumhurbaşkanlığı döneminde müşterek kararnameler konusunda titiz davrandığı görüldü. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, görev yaptığı sürede özellikle müşterek kararnamelerde titiz davrandığı görüldü. Sezer, 7 yıl boyunca kendisine gelen 6 bin 379 müşterek kararnamenin 5 bin 532'sini onaylarken, bunlardan 769'unu ise iade etti. Yılda ortalama 109 müşterek kararnameyi iade eden Sezer, yaklaşık 3 yıl çalıştığı DSP?MHP?ANAP koalisyonu döneminde 270 müşterek kararname iade ederken, AKP hükümeti dönemindeyse 499 kararnameyi geri çevirdi.

261 hükümlü affetti
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in eleştirildiği konulardan bir diğeri de sürekli hastalığı bulunan hükümlüler konusuydu. Cumhurbaşkanı Sezer, sürekli bir hastalığı bulunan hükümlülerin affedilmesiyle ilgili olarak kendisine yapılan 271 başvurunun 261'ini onaylarken, bunlardan sadece 10 tanesini geri çevirdi.

Bin 48 yasaya onay
Sezer'e, görevde bulunduğu süre boyunca onaylanması için bin 120 yasa geldi. Bin 48 yasayı onaylayan Sezer, bunlardan sadece 72 tanesini iade etti. Koalisyon hükümeti döneminde 245 yasayı onaylayan Sezer, 12 tanesini ise veto etti. Sezer, AKP hükümeti döneminde ise 803 yasa onaylarken, 60 yasayı ise iade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137