22 Kasım 2001 Perşembe 00:00
Vetolu Tütün Yasası yine Meclis'te
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, bir kez daha görüşülmesi talebiyle TBMM'ye gönderdiği Tütün Piyasası Yasası bugün Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek.

TEKEL özelleştirilecek

Yasa, tütün piyasasının rekabete açılmasını, TEKEL'in yeniden yapılandırılarak özelleştirilmesine imkan sağlanmasını öngörüyor.

Buna göre, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu ve kurumun karar organı Kurul oluşturulacak. Kurul, biri başkan ve biri başkan vekili olmak üzere 7 üyeden oluşacak. Kurulbaşkan ve üyeleri Maliye, Sağlık, Tarım ve Köyişleri Bakanlıkları ile Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlıkları, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve TEKEL Genel Müdürlüğü'nün ilgilendirildiği bakanlığın önereceği ikişer aday arasından Bakanlar Kurulu'nca atanacak.

Tütün fiyatları piyasada oluşacak

Üretici tütünleri, yazılı sözleşme esası veya açık artırma yöntemiyle alınıp, satılacak. Sözleşmeli üretimde tütün fiyatı üreticiile tüccar veya temsilcileri arasında varılan uzlaşmaya gö~|~re saptanacak.

Destekleme alımı yok

2002 ve izleyen yıllarda tütün için destekleme alımı yapılmayacak. Bakanlar Kurulu'nca 2000 ve 2001 yılı ürünü tütünlerin devlet adına alımında bulunmak üzere bir kamu kuruluşu görevlendirilecek. 2000 ve 2001 yılı ürünler için, tütün tarımı serbest olan ilçeler dışında kalan yerler ile bu ilçelerde belirlenen alanların dışındaki tütün fideleri sökülüp, yok edilecek. Bunu ekenler hakkında 3 aydan bir yıla kadar hapis cezası, ekilen fidelerin metrekare veya artığı için 500 bin lira, dikilmiş tarlaların her bir dekar ve artığı için 100 bin lira idari para cezası verilecek.

Tütün ithalatı serbest

Yasaya göre, Türkiye'de marka bazında sigara üretimi için yıllık en az 2 milyar adet, diğer tütünler için yıllık en az 15 bin ton üretenler, aynı markadan olmak üzere serbestçe ithalat yapabilecek, fiyatlandırabilecek ve satabilecekler.

Bu koşulları yerine getirmeyenlerce yapılacak sigara ve tütün mamulleri ithalatı, ithal edilen ürünün fiyatı ve yurt içinde pazarlanmasına ilişkin esaslar Bakanlar Kurulunca saptanacak. Tütün ve tütün mamullerinin ithalatında Kurul'dan uygunluk belgesi alınacak.

Tekel KİT'likten çıkarılacak

TEKEL'in KİT statüsünden çıkarılarak İktisadi Devlet Teşekkülü (İDT) statüsüne sokulmasını da öngören yasa bu kurumun özelleştirilmesi sürecini de başlatıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.