27 Eylül 2007 Perşembe 00:00
Vetolu yasaların akıbeti belirsiz

10 Cumhurbaşkanı Sezer'in veto ettiği "Petrol, yabancı doktor, yabancılara çalışma izni" gibi yasaların akıbetine yeni Parlamento karar verecek. Hükümetin henüz açıklanmış bir tavrı yok ~|~
TBMM 1 Ekim'de yeni yasama yılına başlıyor. Yeni dönemde Meclisin ele alacağı önemli düzenlemeler arasında; Türk ticaret, sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası, karayolları trafik, pasaport, kat mülkiyeti, kentsel dönüşüm alanları, Türk vatandaşlığı ile ilgili konular yer alıyor.

Açılış konuşması Gül'den
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 1 Ekimde yapacağı açış konuşmasıyla yeni yasama yılına başlayacak olan TBMM'nin çalışmalarına 10 gün ara vermesi bekleniyor. Ancak bu konuda henüz karar verilmedi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD'den döndükten sonra nasıl bir takvim izleneceği kesinlik kazanacak. TBMM, çalışma takvimi belli olduktan sonra yoğun bir gündemle mesai yapacak.

Meclis tatile girmeden TBMM İçtüzüğünde yapılan değişiklikle, bir yasama döneminde yasalaştırılmadığı için kadük (hükümsüz) kalan yasa tasarı ve teklifleri istenirse yeni dönemde görüşülebilmesi hüküm altına alınmıştı. Buna göre, yenilenmiş tasarı ve tekliflerle ilgili önceki dönemlere ait raporlar, açıkça belirtilmek kaydıyla komisyonlarca benimsenebilecek. Bu değişiklikle; ticaret hayatını yeniden düzenleyen 15 maddelik Türk Ticaret Kanunu Tasarısı, temel ceza kanunlarına uyum amacıyla çok sayıda yasada değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı, nükleer güç santrallerinin kurulmasına ilişkin tasarı, araç tescil işlemlerinin tek merkezden yürütülmesi amacıyla Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlem Merkezi kurulmasını öngören Karayolları Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı, sigarayla daha etkin mücadeleyi öngören Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine ilişkin teklif, Pasaport Kanununda değişiklik öngören yasa tasarısı 23. Dönemde ele alınabilecek.

Vetolu yasalar
Bu düzenlemelerin yanı sıra Anayasa gereği en geç 17 Ekimde Meclise sunulması gereken Bütçe Kanunu Tasarısı da Ocak ayına kadarTBMM'nin çalışmalarında önemli yer tutacak.
Cumhurbaşkanı tarafından 22. Dönem ve daha önceki dönemlerde geri gönderilen 29 yasa hükümsüz sayılmayacak ve bu yasalar da öncelikle ele alınacak. Cumhurbaşkanı tarafından bir kez daha görüşülmek üzere geri gönderilen yasalar arasında; nükleer santral, yabancıların çalışma izinleri, yabancı doktor çalıştırılması, vakıflar, Türk petrol, kamu yönetiminin temel ilkeleri ve yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler bulunuyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.