06 Nisan 2003 Pazar 00:00
Ya iade, ya referandum
TBMM Genel Kurulu'nda, Anayasa'nın 3 maddesinde değişiklik içeren teklifin tümü, 366 oyla kabul edildi. Anayasa'nın öngördüğü referandumu gerektirmeyen çoğunluk olan 367 oya ise ulaşılamadı.

CHP'liler katılmadı

"Anayasa'nın Bazı Maddelerinin Değiştirilmesi Hakkında Yasa Teklifi"nin tümü üzerinde yapılan gizli oylamaya, 385 milletvekili katıldı. 366 milletvekili kabul, 19 milletvekili ret oyu kullandı. Ret oyu verenlerin tamamının CHP'li olması dikkat çekti.

CHP; ormanlarla ilgili

düzenlemeye karşı çıktı

Anayasa'nın "Milletvekili Seçilme Yeterliliği" başlıklı 76. maddesinde yapılan değişiklikle 30 olan milletvekili seçilme yaşı 25'e düşürüldü. Anayasa'nın "Orman Köylüsünün Korunması" başlıklı 170. Maddesi ise tamamen değiştirildi. Buna göre madde başlığı, "Orman Sınırları Dışına Çıkartılan Yerlerin Değerlendirilmesi ve Orman Köylüsünün Desteklenmesi" olarak belirlenirken, 31 Aralık 1981 tarihinden önce orman niteliğini kaybetmiş ve orman sınırları dışına çıkarılmış olan yerleri~|~n devri, tahsisi, terki, kiraya verilmesi, üzerinde sınırlı ayni hak tesisi ve satışının yapılabilmesine imkan sağlandı. Bu satış gelirinden orman köylülerinin kalkınmasını desteklemek amacıyla pay ayrılması hükmü getirildi. Orman köyleri sınırları içinde kalan yerlerin satışında da kullanıcısı orman köylüsüne öncelik tanındı.

Sezer onaylarsa, 4 ay sonra referandum

Anayasa değişikliği teklifi, referanduma gitmeksizin kabul edilmesi için gerekli olan üçte iki çoğunluğa (367), 1 oy eksikle ulaşamadı. Anayasa'nın 175. maddesine göre, Meclis'ce üye tam sayısının beşte üçü ile veya üçte ikisinden az oyla kabul edilen anayasa değişikliği hakkındaki kanun, Cumhurbaşkanı tarafından TBMM'ye iade edilmediği takdirde halkoyuna sunulmak üzere Resmi Gazete'de yayımlanıyor. Anayasa Değişikliklerinin Halkoylamasına Sunulması Hakkındaki Kanunu, Anayasa değişikliğinin halkoylaması, anayasa değişikliğine ilişkin kanunun Resmi Gazete'de yayımını takip eden 120. günden sonraki ilk pazar günü yapılmasını öngörüyor. Buna göre, AK Parti'li milletvekilleri tarafından verilen ve TBMM'ce kabul edilen Anayasa değişikliği öngörülen 367 oyu alamadığı için Cumhurbaşkanı tarafından onaylandığı takdirde referanduma sunulacak.

Erdoğan: Takdir Cumhurbaşkanı'nın

Başbakan Tayyip Erdoğan, TBMM'de önceki gün kabul edilen Anayasa değişikliğinin referanduma gidip gitmemesi konusunun Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in takdirinde olduğunu söyledi. Erdoğan, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı için parti genel merkezine geldi. Bir gazetecinin, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Anayasa değişikliğinin referanduma gideceği yönündeki sözleri üzerine Erdoğan,''Daha referandum diye bir şey yok. Bu, Cumhurbaşkanı'nın takdirine bağlı" dedi.

CHP: İktidar kavgacı

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, TBMM'de Anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur oylamaları sırasında büyük bir skandal yaşandığını iddia etti. Sav, AK Parti'nin üçte iki çoğunluk olan 367 oyu sağlayamayınca, "işi oy kullanmayı engellemeye ve zorbalığa kadar vardırdığını" öne sürdü. Önder Sav, CHP Genel Merkezi'nde Grup Başkanvekilleri ile basın toplantısı düzenleyerek Anayasa değişikliği oylaması sırasında TBMM'de yaşanan olayları protesto ettiklerini bildirdi. TBMM'deki oylamalar sırasında yaşananların ibret verici olduğunu söyleyen Önder Sav, sözlerini şöyle sürdürdü: "Anayasa gibi toplumun tümünü ilgilendiren önemli yasalarda, hiçbir uzlaşma aramadan, bırakın parlamento dışı muhalefet ve sivil toplum örgütleri ile görüşmeyi, ana muhalefet partisine karşı dayatmayla, olmazsa kaba kuvvet gösterisi ve kavgayla sonuç almayı hedefleyen bir iktidar sağlıklı bir ruh hali içinde değildir."

Oylamayı engellemek için kullanılan oy pusulalarının kupalardan alınarak kaçırıldığını, yırtıldığını, CHP'li bir kadın milletvekilinin tartaklanarak oy pusulasının alındığını savunan Sav, bütün bunları yapanların, "Kendi çaresizliklerini ve zorbalıklarını toplumun gözünden ve vicdanından saklayamadıklarını" söyledi. Önder Sav, şunları söyledi: "AK Parti, topluma vaat ettiği söylemleri gerçekleştirememenin acı sürprizi ile karşılaşmanın çaresizliğini yaşamaya başlamıştır."

Mehmet Dülger olsaydı...

TBMM Genel Kurulu'nda, Anayasa'nın 3 maddesinde değişiklik içeren teklifin oylamasına AK Parti'den yalnızca yurtdışında bulunan Antalya Milletvekili Mehmet Dülger katılamadı. Anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri sırasında CHP milletvekillerinin büyük bir kısmı oy kullanmadı. AK Parti'den ise yalnızca Antalya Milletvekili Mehmet Dülger yurtdışında bulunduğu için oy kullanamadı.

AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, CHP yöneticilerinin milletvekillerini baskı altına alarak oy kullandırmadıklarını iddia etti. Hastanede yatmakta olan AK Parti'li Ali Osman Başkurt ile CHP İstanbul Milletvekili Yaşar Nuri Öztürk Meclis'e getirilerek oy kullanmaları sağlanırken, Ankara Esenboğa Havaalanı'na giden AK Parti Çanakkale Milletvekili İbrahim Köşdere ise telefonla aranarak yoldan çevrildi ve oyunu son anda kullandı.

Pepe'den muhalefete ağır suçlama

Orman Bakanı Osman Pepe ise "Zamanında Telekom'a 25 milyar dolar değer biçilirken, Anayasa Mahkemesi'ne giderek bu yasayı iptal ettirenlerle Türkiye'nin bir milyar dolara ihtiyacı varken, bu düzenlemeye destek vermeyenler aynı kafaya sahip" diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.