06 Ekim 2004 Çarşamba 00:00
Yabancılara mülk satışı Anayasa Mahkemesi'nde
Anayasa Mahkemesi, bazı şartlarda yabancılara taşınmaz satışını öngören yasanın iptal istemini bugün esastan görüşmeye başlayacak

Anayasa Mahkemesi, Türkiye'nin geleceğini büyük tehlikeye atan bazı şartlarda yabancılara taşınmaz satışını öngören yasanın iptal talebini bugün ele alıyor.

CHP, geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren "Çeşitli Kanunlarda ve Maliye Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun" bazı maddelerinin iptali ve yürürlüklerinin durdurulması talebiyle dava açmıştı.

Anayasa Mahkemesi, yarın yapacağı toplantının gündemine bu yasayı da aldı. CHP'nin yasanın iptalini ve yürürlüğünün durdurulmasını istediği maddeler arasında yabancılara bazı koşullarda taşınmaz satışını öngörün hükümler de bulunuyor.

İşte o madde

Anayasa Mahkemesi, Tapu Kanunu'nun 35. maddesinin birinci, ikinci, dördüncü ve beşinci fıkraları ile üçüncü fıkrasının birinci, ikinci ve üçüncü cümlelerinin iptalini ve bu fıkra ve cümlelerdeki bazı b~|~ölümlerin yürürlüklerinin durdurulmasını ele alacak. İptali istenen hükümler şöyle:

"Karşılıklı olmak ve kanuni sınırlamalara uyulmak kaydıyla, yabancı uyruklu gerçek kişiler ile yabancı ülkelerde bu ülkelerin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketleri, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde taşınmaz edinebilirler. Karşılıklılık ilkesinin uygulanmasında, yabancı devletin taşınmaz ediniminde kendi vatandaşlarına veya yabancı ülkelerde bu ülkelerin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketlerine tanıdığı hakların, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına veya ticaret şirketlerine de tanınması esastır.

30 hektar sınırı

* Yabancı uyruklu gerçek kişiler ile yabancı ülkelerde bu ülkelerin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketlerinin otuz hektardan fazla taşınmaz edinebilmesi Bakanlar Kurulu'nun iznine tabidir. Kanuni miras yoluyla intikal eden taşınmazlar için bu hüküm uygulanmaz. Yabancı uyruklu gerçek kişilerin, kanuni miras dışında ölüme bağlı tasarruflar yoluyla otuz hektardan fazla taşınmaz edinebilmesi de Bakanlar Kurulu'nun iznine bağlıdır. Yabancı uyruklu gerçek kişiler ile yabancı ülkelerde bu ülkelerin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketleri lehine, taşınmaz üzerinde sınırlı ayni hak tesis edilmesi halinde karşılıklılık şartı aranmaz. Kamu yararı ve ülke güvenliği bakımından, bu maddenin uygulanmayacağı yerleri belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkilidir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137