05 Aralık 2005 Pazartesi 00:00
Yabancılara satış ürpertici boyutlara ulaştı
CHP milletvekilleri Mehmet Küçükaşık ve Nuri Saygun, Türkiye'de yabancıların mülk
edinmelerine ilişkin esasları içeren Tapu Kanunu'nda değişiklikliklere şerh koydular. CHP milletvekilleri şerhlerinde "yabancılara mülk satışı ürpertici boyutlara ulaştı" dediler ~|~ TBMM Adalet Komisyonu gündeminde bulunan ve Türkiye'de yabancıların mülk edinmelerine ilişkin esasları içeren Tapu Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısıyla ilgili alt komisyon raporuna, CHP'li üyeler muhalefet şerhi koydu.

Tam serbestlik getiriliyor

CHP Bursa Milletvekili Mehmet Küçükaşık ile CHP Tekirdağ Milletvekili Nuri Saygun'un yazdığı muhalefet şerhinde, tasarıyla yabancılara köylerde mülk ve tarım arazileri edinme imkanı tanındığı, tüzel kişiliğe sahip şirketler yönünden de "sınırlama değil, tam bir serbestlik getirildiği" dile getirildi.
Yabancı tüzel kişilerin mal edinmeleri açısından, "Anayasa Mahkemesi'nin kararına uyuluyormuş gibi yapıldığı" belirtilen muhalefet şerhinde, "Karşılıklılık ve kanuni sınırlamalara uymak şartı kaldırılarak, ülkenin her yeri yabancı özel ve tüzel kişilere vefonlara açılmaktadır. Üstelik idareye verilen yetki ile istediği yerdesatışa izin verme yetkisi vermektedir. Bu, yetki devridir ve Anayasaya aykırıdır" denildi.

Türkiye için riskli

Kamu yararı ve ülke güvenliği bakımından yabancıların edinemeyecekleri yerleri belirleme yetkisinin Bakanlar Kurulu'na verilmesinin "yasama yetkisinin devri" olarak değerlendirilen şerhte, şu görüşlere yer verildi: "Yapılan düzenleme, Anayasa Mahkemesi'nin bozma kararına uymaktançok, anılan karara aykırı düzenlemeleri yasalaştırma çabasının bir eseridir.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün resmi kayıtlarına göre 23 Kasım 2005 tarihi itibariyle yalnızca GAP bölgesinde zirai nitelikli 90 milyon 440 bin 782 metrekare taşınmaz edindikleri toplam 267 milyon 423 bin 858 metrekare arsanın yabancılara satıldığı ve resmi olmayan noter satışları ve yediemin olarak tespit edilen Türk vatandaşlarına yapılan satışlar da göz önüne alındığında, bu rakamın ürpertici boyutlara ulaştığı şüphesizdir. Ülkede yabancının arazi ve emlak edinmesi salt bir mülkiyet sorunu gibi değerlendirilemez. Toprak, devletin vazgeçilmesi olanaksız temel unsuru, egemenlik ve bağımsızlığın simgesidir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100