18 Mayıs 2006 Perşembe 00:00
Türkiye'de çalışacak yabancıların çalışma izni almalarını kolaylaştıran kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. ~|~


Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı, çalışma izin başvurularının sürecini kısaltıyor ve çalışma izinlerinin mahallinde verilmesi amacıyla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, çalışma izni verme yetkisini, bölge müdürlüklerine devretme imkanı sağlanıyor.

Tasarıya göre, doğumla birlikte Türk vatandaşı olup da çıkma izni alarak Türk vatandaşlığını kaybedenler ile çocukları, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce basın kartı verilenler, bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarınca, kanun kapsamında çalışma izni verilen veya istihdam edilenlere çalışma izni zorunluluğu kaldırılacak.

Savunma Sanayi Müsteşarlığınca yürütülen projelerde ve konsorsiyumlar tarafından yürütülecek ulusal, uluslararası projelerde veya uluslararası kuruluşlarda mesleki hizmetler kapsamı dışında çalışacak yabancıların yanı sıra; karşılıklılık ilkesi, uluslararası hukuk ve AB hukuku esasları dikkate alınarak, çalışma izninden muaf tutulan yabancılar dışında Türkiye'de bağımlı ve bağımsız olarak çalışan yabancılar, bir işveren yanında meslek eğitimi gören yabancıları ve yabancı çalıştıran gerçek ve tüzel kişiler, izin prosedürü dışında bırakılacak.

YABANCI TANIMI DEĞİŞTİRİLDİ
Uygulamada olan kanunda yer alan ''403 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununa göre Türk vatandaşı sayılmayan kişi'' olan yabancının tanımı, ''Türkiye Cumhuriyeti Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olmayan kişi'' olarak değiştirildi.

İZİNLER
Tasarıyla, çalışma izinlerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı veya yetkili çalışma bölge müdürlükleri tarafından verilmesi öngörülüyor.
Türkiye'nin taraf olduğu ikili ya da çok taraflı sözleşmelerde aksi öngörülmedikçe, yabancıların Türkiye'de bağımlı veya bağımsız çalışmaya başlamadan önce Bakanlıktan veya yetkili bölge müdürlüklerinden izin almaları zorunlu olacak.
Ülke menfaatlerinin gerekli kıldığı hallerde veya zorunlu nedenlere bağlı olarak, çalışma izni, Bakanlıkça uygun görülmesi halinde, çalışma süresi 3 ayı geçmemek üzere, işe başladıktan sonra da verilebilecek.

EŞ VE ÇOCUKLARDA İKAMET ZORUNLULUĞU ARANMAYACAK
Türkiye'ye çalışmak üzere gelen bir yabancının beraberinde veya daha sonra getirdiği eş ve bakmakla yükümlü olduğu çocukları da yabancıyla birlikte en az 5 yıl kanuni ve kesintisiz ikamet etmiş olmaları koşulu aranmaksızın, Kanunun genel hükümlerine tabi olarak çalışma izni talebinde bulunabilecekler.
Bir yıllık kanuni çalışma süresinden sonra, aynı işyeri veya işletmede ve aynı meslekte çalışmak üzere, çalışma izninin süresi 2 yıl daha uzatılabilecek. 3 yıllık kanuni çalışma süresinin sonunda, aynı meslekte ve dilediği işverenin yanında çalışmak üzere, çalışma izninin süresi 3 yıl daha uzatılabilecek.
Bağımsız çalışacak yabancılara, Türkiye'de en az 5 yıl ikamet etmiş olmaları şartıyla bağımsız çalışma izni verilebilecek. Ancak en az 10 kişilik yerli işgücü istihdamı sağlayacak olanlarda bu şart aranmayabilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137