17 Ekim 2007 Çarşamba 00:00
Yahudi ? Ermeni işbirliği
CHP Milletvekili Elekdağ, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilen sözde soykırım yasa tasarısına Yahudi milletvekilinin 'evet' oyu verdiğini açıkladı. ~|~

 Meclis Dışişleri Komisyonu üyesi, eski Washington Büyükelçisi ve CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ, ABD Temciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili tasarının kabul edilmesinin önemli nedenlerinden birinin, Türkiye'nin Yahudi lobisini kaybetmesi olduğunu söyledi.
AKP Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış'la birlikte, tasarının oylanmasından önce ABD'ye giden heyette yer alan Elekdağ, Yahudi lobisinin Türkiye'ye destek konusunda bölündüğünü ve bu sefer güçlü bir cephe olarak tasarıya karşı çıkmadığını belirtti.

Yahudiler tasarı lehine oy verdi
Elekdağ, "Komisyon'daki 8 Yahudi milletvekilinden 7'sinin tasarı lehine oy vermesi tasarının kabul edilmesinin esas nedenini ortaya koyuyor. Bunlardan 3 tanesi Türk tarafına kaysaydı tasarı geçmezdi. Özellikle, yakın zamana kadar Türkiye'ye dost olarak görülen Komisyon Başkanı Tom Lantos'un tasarıyı desteklemiş olması, hem büyük bir sürpriz, hem de Türkiye'nin Yahudi lobisini büyük ölçüde kaybettiğinin bir nişanesi oldu" dedi.

Karar bağlayıcı
Elekdağ, Temsilciler Meclisi'nin bu konuda alacağı bir kararın bağlayıcı olmayacağı ve sembolik bir nitelik taşıyacağının sürekli belirtilmesine karşılık, bunun iki açıdan doğru olmadığı söyledi. Elekdağ, öncelikle, kararın operatif bölümünde, "Bu kanıtlar ışığında ABD Temsilciler Meclisi olarak, Amerikan dış politikasının Ermeni soykırımı ve diğer konularda insan hakları ihlalleri, etnik temizlik ve soykırım meselelerinde gerekli hassasiyeti göstermesini ve ABD Başkanı'nın dış politikayı bu şekilde oluşturmasının sağlanmasını talep ediyoruz. ABD başkanları 24 Nisan'daki anma gününde de soykırım demeli" ifadesinin bulunduğuna dikkat çekti.
Elekdağ, bunun anlamının, kararın Temsilciler Meclisi'nden geçtikten sonra, Başkan Bush'un karardaki önerileri "Kongre'nin hissiyatı" (sense of the Congress) olarak dikkate almak durumunda olacağı ve Türkiye'ye hasım lobilerin bu yöndeki baskılarına maruz kalacağını bildirdi.

Örnek oluşturabilir
Elekdağ, diğer yandan, ABD Temsilciler Meclisi'nin aldığı bu kararın, büyük bir olasılıkla, diğer ülkeler için bir örnek oluşturacağını ve birçok ülkenin parlamentosunun "çorap söküğü" gibi peş peşe bu yönde kararlar alacaklarını vurguladı.
Elekdağ, "Şimdiye kadar 18 ülke parlamentosu Türkiye'yi soykırımla suçlayan karar almışlardı, bu rakam kısa sürede ikiye katlanabilir. Bu şekilde, soykırım olayı 'tarihsel açıdan kanıtlanmış bir vakıa' (historically established fact) niteliğini kazanabilir. Şimdiden bazı mahkemeler buna göre karar vermeye başlamışlardır. Örneğin Lozan Mahkemesi, Doğu Perinçek'i 'soykırımı reddetmesi nedeniyle' suçlar ve cezalandırırken hukuki kararını Ermeni soykırımının 'historically established fact' olduğuna dayandırmıştır" dedi.

Elekdağ, "Temsilciler Meclisi üyelerinden bir çoğu Türk hükümetinin Amerika'ya karşı bir önlem alacak ciddiyet ve cesaretten yoksun olduğu yolunda kanaat sahibi. Nitekim, bu husus görüşmeler sırasında dile getirildi. Temsilciler Meclisi'nin tasarıyı kabul etmesi halinde, Türklerin bu hakareti hazmedecekleri, birkaç gün kızdıktan sonra her şeyi unutacakları öne sürüldü" dedi.

Acziyet görüntüsü
Elekdağ, Türk Hükümetinin politikasının aciz ve teslimiyetçi olarak değerlendirildiğini belirtti. Elekdağ, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu'ndaki görüşmelerin, üyelerin, Türkiye'yi, kendisine yapılacak her türlü haksızlığa ve kötülüğe mukabele etmekten aciz kalacak bir ülke olarak değerlendirdiklerine dikkat çekti.
Elekdağ, Komitede konuşan Brad Sherman'ın aynen, "Türkiye'nin karşı yaptırımlara başvuracağı ve ABD'nin çıkarlarına zarar vereceği söyleniyor. Bu doğru değil. Ankara, birkaç gün öfkeli birkaç laf edecektir. Sonra tepkisi kaybolacaktır. Fransa'ya da kızdılar ve tehdit ettiler. Ama hiçbir şey yapamadılar. Şimdi iki ülke arasındaki ticarete bir bakın. Ticaret tavan yapmış durumda" dediğini bildirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137