09 Eylül 2003 Salı 00:00
Yakışıksız sözler
Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Adli Yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, din özgürlüğü ile ilgili ilginç sözler sarfetti. Özkaya, "Özgürlük başkasının özgürlüğü ile sınırlandırılırsa haklılık kazanır. Aksi halde, kuvvetli zayıfın, çoğunluk azınlığın din ve vicdan özgürlüğünü gasp edecektir. Bu hazin sonucu, tarihin tekrarı hep göstermiştir. Devlet bu anarşiye seyirci kalamaz. Sınırsız din ve vicdan özgürlüğü adına devleti devre dışı bırakmak isteyenlerin uzak amacı önce anarşi, sonrada teokratik devlet düzeninden başka bir şey olamaz. Devletin, dokunulamaz özgürlük bahanesiyle, bir kesimin din ve vicdan özgürlüğünün yok sayılmasına, zedelenmesine seyirci kalması, varoluş nedenine ters düşer. Ne pahasına olursa olsun, sınırsız din vevicdan özgürlüğü isteyenlerle, İslami devlet kurma heveslilerinin aynı amaçta birleştikleri kuşkusuzdur" iddiasında bulundu.

Anayasası değişmeli

Türk hukukunda bu iyileştirme ve değişme çok ağır işlediğini, uslararası hukuka ayak uydurmakta ve uyum ~|~sağlamakta geç kalındığını bildiren Özkaya, "Aldığımız yasaların birçoklarının asılları, batı ülkelerinde tamamen veya kısmen değiştirilmiş bulunmaktadır" dedi.

DGM'ler kaldırılmalı

Özkaya, Anayasa'da yapılması gereken değişiklik ve iyileştirmeleri tamamlamak üzere bir kısım temel yasaların da değiştirilmeleri ve yenilenmelerinin zorunlu olduğunu kaydetti. Değişiklik gerektiren yasalara değinen Özkaya, "Doğal mahkeme kuralına aykırı bulunan Devlet Güvenlik Mahkemeleri kaldırılmalı, görevleri ağır ceza mahkemelerine devredilerek ağır ceza mahkemeleri arasında iş bölümü esası getirilmelidir" dedi.

Erdoğan: Çirkin ve olumsuz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'nın "sınırsız din ve vicdan özgürlüğü isteyenlerle, İslami devlet kurma heveslilerinin aynı amaçta birleştiği" yönündeki sözlerini değerlendirirken, "Çirkin ve olumsuz bir yaklaşım" ifadelerini kullandı. . Erdoğan, şunları söyledi: "Şimdi bir dinin mensubuysanız, farklı bir dinin mensubu olduğu alana giremezsiniz. İnancınız gereği neyse, bu inanca saygı duymak yönetimlerin görevidir. Bunu her yerde söylüyoruz. Din ve vicdan özgürlüğünü savunmak, hiçbir zaman din devleti kurmak değildir. Bunu böyle değerlendirmek çok yanlıştır. Kaldı ki şu anda yaşanan süreçte gerek Türkiyemizde gerekse batıda gerek dünyada tamamıyla dinlere saygılı olan bir anlayışının egemen kılınması, aynı şekilde düşünceye, örgütlenmeye saygılı yapıların, özgürlüklerin oluşmasına fırsat verilmesi, devamlı olarak bunların imkanını hazırlayan böyle bir gayretin içindeyiz. Türkiye'de böyle birderdin sıkıntısının içinde olan yok. Onun için de bunu sürekli pişirippişirip ülkenin gündemine taşımanın gereği yok."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137