08 Ekim 2001 Pazartesi 00:00
Yasalar da değişecek
Anayasa değişikliklerinin ardından, bu değişiklikler çerçevesinde uyum yasalarının çıkarılması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulan 34 maddelik değişiklik, birçok yasada yeni düzenlemeleri zorunlu kılarken, TBMM İçtüzüğünün bazı maddelerinin de değiştirilmesi gerekiyor.

Buna göre, Anayasa'nın 94. maddesinde yapılan değişiklik, İçtüzüğün "başkan seçimi ve süresini" düzenleyen 10. maddesinin yeniden düzenlenmesini gerektiriyor. TBMM başkan adaylarının, Meclis'in toplandığı günden itibaren 5 gün içinde Başkanlık Divanı'na bildirilmesi gerekiyor. Mevcut düzenlemede bu süre 10 gün olarak uygulanıyor.

Anayasa'nın "meclis soruşturması" başlığını taşıyan 100. maddesindeki değişiklik, İçtüzüğün konuyla ilgili 108, 110 ve 112. maddelerinin değiştirmesini zorunlu kılıyor. Bu değişiklik ile Başbakan veya bakanlar hakkında TBMM üye tamsayısının en az onda birinin vereceği önerge ile soruşturma açılması istenebilecek ve Meclis, bu istemi en geç 1 ay içinde görüşerek; gizli oyla karara ~|~bağlayacak.

Rapor, başkanlığa verildiği tarihten itibaren 10 gün içinde dağıtılıp, dağıtımından itibaren 10 gün içinde görüşülecek ve gerek görüldüğü takdirde ilgilinin Yüce Divan'a sevkine karar verilecek. Yüce Divan'a sevk kararı ancak üye tamsayısının salt çoğunluğunun gizli oyuyla mümkün olacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137