23 Temmuz 2001 Pazartesi 00:00
?Yatırımı düşünmeyin' talimatı
Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en derin krizini yaşıyor. İktidardaki 57. Hükümet'in 1999 Haziran ayında 'bankaların içinin hortumlanmasına yol açan' Bankalar Yasası'nı çıkarmasıyla başlayan kriz, 19 Şubat 2001'deki MGK Zirvesi'nde Başbakan Bülent Ecevit ile Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet arasındaki tartışmayla 'kronikleşmeye' başladı.

Krize çare: Yatırım yapmamak!

Başbakan Ecevit, 2002 yılına ilişkin dün çok önemli bir genelge yayınladı. Yatırım Programı Hazırlama Esasları, bir Başbakanlık Genelgesi'yle dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Genelgeye göre, devlet önümüzdeki yıl yatırım yapmayacak. Ecevit, kamu kuruluşlarının 2002 yılı yatırım tekliflerini hazırlarken, acil ve zorunlu haller dışında gerçekleştirilmesi 1 yıldan fazla sürecek yeni proje teklifinde kesinlikle bulunmayacaklarını bildirdi.

Başbakan Ecevit imzalı Genelge'de 2002 yılı Yatırım Programı'nda kamu kesimi yatırımlarının ekonomik ve sosyal altyapı alanlarında yoğunlaştırılmaya devam edeceği vurgulandı. Kamu yatırımlarında~|~ temel amacın mevcut sınırlı kaynaklar da dikkate alınarak toplumun ihtiyaç duyduğu acil ve öncelikli hizmetlerin bir an önce sağlanması olduğu kaydedilen Genelge'de daha sonra şu görüşlere yer verildi:

"2002 yılı yatırım tekliflerinin hazırlanmasında kuruluşların temel hedefi, önceliği ve yapılabilirliği devam eden yatırımları tamamlamak olacaktır. Kamu kuruluşları, 2002 yılı yatırım tekliflerini YPK Kararında belirtilen tavanlar içinde hazırlarken, acil ve zorunlu haller dışında gerçekleştirilmesi 1 yıldan fazla sürecek yeni proje teklifinde kesinlikle bulunmayacaklardır. Çok zorunlu hallerde yapılacak yeni proje tekliflerinde ise seçici davranacaklar ve proje tekliflerini sağlıklı yapılabilirlik etüdlerine dayandıracaklardır. Yıllık proje tekliflerinde ise mevcut tasarruf genelgelerini de dikkate alarak azami ölçüde seçici olacaklardır."

Öncelikli projeler

Genelge'de kamu yatırım tahsislerinde eğitim, sağlık, teknoloji altyapısı, enerji, sulama, kentsel altyapı yatırımlarına ve ulaştırma alt sektörleri arasında dengeyi sağlayıcı yatırımlara bölgesel gelişme stratejileri de dikkate alınarak öncelik verileceği belirtildi.

Proje bazında ise devam eden projelerden 2002 içinde ekonomiye kazandırılabilecek, uygulamasında önemli fiziki gerçekleşme sağlanan, dış finansmanı sağlanmış olanlar ile afetlerin önlenmesi ve afet hasarlarının telafisine yönelik projelere öncelik verileceği ifade edildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.