04 Mayıs 2002 Cumartesi 00:00
Yayıncıların RTÜK Yasası'na tepkisi büyük
İnternet yayıncılarını bünyesinde toplayan Bilişim Sivil Toplum Kuruluşları platformu da, geçtiğimiz günlerde milletvekillerine yönelik bir bilgirge yayınladı. Bildirgede, internetle ilgili yasal düzenlemenin aceleye getirilmemesi ve bu iki maddenin tasarıdan çıkarılması istendi. İnternet yayıncıları, kamu kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerinin birlikte bir çözüm üretmesini önerdiler.

Meclis'e gelen tasarının 14. ve 26. maddeleri internet yayıncılığını ilgilendiriyor.

Meclis'te görüşülen RTÜK yasasında internet yayıncılığıyla ilgili hükümler de var. Bu hükümler, İnternet'i diğer yayıncılık türleriyle bir tutuyor.

26. madde

Tasarının 26. maddesi şu yaklaşımı ortaya koyuyor. "Bu kanunun yalan haber, hakaret ve benzeri fiillerden doğacak maddi ve manevi zararlarla ilgili hükümleri, bilişim teknolojileri ve internet ortamında sayfa açılması veya elektronik gazete, elektronik bülten vb. suretiyle yayınlanan her türlü yazı, resim, işaret, sesli veya sessiz görüntü ve ~|~benzerleri hakkında da uygulanır."

14. madde

Program hizmetinin içeriği ve yeni yayın tekniklerinin kullanımıyla ilgili 14. madde, "her türlü teknoloji ve her türlü iletişim ortamında yapılacak yayın ve hizmetlerin usul ve esasları, Haberleşme Yüksek Kurulu'nun belirleyeceği strateji çerçevesinde, üst kurulca tespit edilip, Haberleşme Yüksek Kurulu'nun onayına sunulur. Yayın ve hizmetlerin mevzuata uygunluğu üst kurulca denetlenir" diyor.

RTÜK Yasası'nın 8 maddesi kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderdiği Radyo ve Televizyon Yasası'nın 8 maddesi değiştirilmeden kabul edildi. Kabul edilen maddelere göre, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyelerinin görev süreleri, yeni üyelerin atanmasından itibaren sona erecek. Kurul 9 üyeden oluşacak. Özel radyo ve televizyon sahipleri, kamu ihalelerine girebilecek ve menkul kıymetler borsalarında işlemde bulunabilecek. Özel radyo ve televizyon kuruluşlarının hisseleri nama yazılacak. Üst Kurul, öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmeyen, izin şartlarını ihlal eden, yayın ilkelerine ve yasada belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşlarına öncelikle kapatma yerine başka cezalar verecek. Yayın ilkelerine aykırılığın tekrarı durumunda ulusal düzeyde yayın yapan kuruluşlara ihlalin ağırlığına göre 125 milyar liradan az olmamak üzere 250 milyar liraya kadar, yerel ve bölgesel yayın yapan kuruluşlara ise kapsadığı yayın alanı itibariyle 5 ila 100 milyar lira arasında idari para cezası uygulanacak. Bu ceza, radyo yayınları için bu miktarların yarısı kadar olacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137