24 Ekim 2001 Çarşamba 00:00
Yeni Anayasa değişikliği çalışmaları başladı
Partilerarası Uzlaşma Komisyonu'nda oluşturulan alt komisyon, yeni Anayasa Değişikliği Paketi üzerinde çalışmaya başladı.

Anayasa Komisyonu Başkanı Turhan Tayan başkanlığındaki alt komisyon, dün yaklaşık 1.5 saat süren bir toplantı yaptı.

Toplantıda, Haziran ayında üzerinde uzlaşma sağlanan 51 maddelik paketten kalan 14 maddenin dışında gündeme gelebilecek yeni öneriler değerlendirildi. Toplantıda çalışmaların bir ay içinde tamamlanması ve önerilerin komisyona yazılı olarak iletilmesi yönünde görüş birliği oluştu.

Alt komisyonda, yeni pakete, Anayasa'nın "Düşünce ve kanaat hürriyeti" başlıklı 25. maddesi ile "Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti"ni düzenleyen 26. maddesinde özgürlükleri genişletici yöndebir değişikliğin de eklenmesi gündeme geldi. "Bütçenin hazırlanması ve uygulanması, Bütçenin görüşülmesi" başlığını taşıyan 161 ve 162. maddelerde de AB'ye uyum kriterleri doğrultusunda değişiklikler yapılması tartışmaya açıldı.

Komisyon Başkanı Tayan'ın, Anayasa'da, Ekonomik ve S~|~osyal Konsey'le ilgili düzenlemeler yapılarak, Konsey'in "Anayasal bir kurum" durumuna gelmesinin sağlanması önerisinde bulunduğu öğrenildi. Ayrıca, Meclis'in "Daha hızlı ve verimli" çalışmasını sağlayıcı düzenlemelerin yapılması da gündeme geldi. Anayasa'nın 96. maddesinde yeralan toplantı ve karar yeter sayılarının düşürülerek, toplanma ve karar alma süreçlerinin hızlandırılmasının planlandığı bildirildi.

Siyasi yasaklar

Toplantıda SP Kahramanmaraş Milletvekili Mustafa Kamalak ile AK Parti Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır, ''Kapatılan FP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın siyasi yasaklarıile AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekili seçilmesindeki engellerin kaldırılmasını sağlayacağı" yorumları yapılan ve Genel Kurul'da reddedilen düzenlemelerin ikinci pakette de yeralması gerektiğini savundu. Ayrıca, daha önce Uzlaşma Komisyonu ve Anayasa Komisyonu'nda oy birliği ile kabul edilen maddelerin Genel Kurul'da reddedilmesinin "Uzlaşma tavrı"nı bozucu nitelikte olduğu da ifade edildi.

Görüş ayrılığı derin

İlk değişiklik paketinde yeralan, ancak reddedilen değişiklik tekliflerinin bir yıl geçmedikçe yeniden verilemeyeceğine ilişkin düzenleme konusunda siyasi parti temsilcileri farklı görüşler ileri sürüyor.

İçtüzüğün 76. maddesinin "Reddedilmiş olan yasa tasarı ve teklifleri"nin bir yıl geçmedikçe verilemeyeceğini hükme bağladığını savunan AK Parti'li Yalçınbayır, "Burada reddedilen sadece teklifin bir maddesi, o nedenle İçtüzük engel oluşturmuyor" dedi. Yalçınbayır, ayrıca bu yönde Anayasa Mahkemesi kararları bulunduğunu, ancak bir uzlaşma ortamının oluşması durumunda hiçbir hukuki tartışma bırakmamak için içtüzük değişikliğinin de yapılabileceğini ifade etti.

Ancak, başta Anayasa Komisyonu Başkanı Turhan Tayan olmak üzere komisyonun iktidar partili üyelerinin İçtüzüğün yeniden bu maddelerin önerilmesini engellediği görüşünü taşıdıkları bildirildi. Alt komisyon, 30 Ekim Salı günü yeniden toplanarak çalışmalarını sürdürecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100