29 Kasım 2009 Pazar 00:00
Yeni nesil aidiyet duygusuyla donatılmalı
Türk eğitim sisteminin ancak kendileri döneminde layık olduğu düzeye çıkacağını ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, "Şahsiyet bozukluğunu ortadan kaldıracak, insana aidiyet duygusu kazandıracak bir eğitime bu milletin kavuşması şarttır" dedi. ~|~

 

Türk eğitim sistemi üzerine de değerlendirmeler yapan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, dikkat çekici bir analiz yaptı. "Mevcut eğitim sistemi, model Türk gencini yetiştiremedi" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Bugün toplum olarak yaşadığımız problemlerin temelinde bu var" diye konuştu. Kendisinin de eski bir öğretmen olduğunu ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, "Türkiye'de 7 yıl lise ve dengi okullarda öğretmenlik yaptım" dedi. Türkiye'de uygulanan eğitim sisteminin model Türk genci yetiştirmek konusunda başarısız olduğunu söyleyen Prof. Dr. Baş, "Bugün toplum olarak yaşadığımız problemlerin temelinde bu var" dedi. BTP Genel Başkanı, şöyle konuştu: "Oturmasından kalkmasından hem Alman'ı tanırsınız, hem İngiliz'i, hem Fransız'ı, hem de Amerikalı'yı tanırsınız. Ama bizim dünyamıza geldiği zaman bunu tanıyamıyorsunuz. Hatta çok enteresandır. Bizden bir kızımız veya bir oğlumuz tahsil çağında dış dünyaya gidip ülkemize tekrar geri döndüğünde bakıyoruz ki, o bizim giden çocuğumuz gitmiş yerine farklı bir delikanlı farklı bir hanımefendi gelmiş."

Globalizm insanları köle yapıyor
Globalizmin ülkelerin tüm zenginliklerini ele geçirmekle yetinmediğine dikkatleri çeken Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Globalizm aynı zamanda İnsanları kendine köle yapmaya çalışmaktadır" diye konuştu. Prof. Dr. Baş, şunları söyledi: "Globalizm, belli sermaye gruplarını tarafına aldıktan sonra o milletin yeraltı ve yer üstü zenginliklerini ele geçirmesi de ona yetmedi. Bir de insanlarını kendine köle yapabilmek için bir insan modeli pompalıyor. Ve düşünebiliyor musunuz, siz bu modele karşı çıktığınız zaman kafası çalışmaz gerici yobaz oluyorsunuz."
Milletin değerleri yeni nesle aktarılamıyor
Mevcut eğitim sisteminde Türk milletini millet yapan temel değerlerin yeni nesillere aktarılamadığını ifade eden BTP Genel Başkanı, "Sorun sadece güneydoğuda değil tüm Türkiye genelinde" dedi. Prof. Dr. Baş, şöyle konuştu: "Ölçü olarak buradan yola çıktığımız zaman görürüz ki problem sadece Güneydoğu'da değil. Yani sen Güneydoğulu insana bir aidiyet duygusu vermedin. İlaveten, madden kendine bağlamadın, eğitim olarak yönlendirmedin, bilgi olarak doyurmadın. Karnını da doyurmadığın gibi hafızasını ve zekâsını da aç bıraktın. İşsiz güçsüz avare kalmış böyle bir adam ne yapar? Kendisi için kurulan tuzakların içine rahatlıkla düşer."

Yeni nesle kimlik kazandırmalıyız
Eğitim sisteminin nasıl olması gerektiğini de açıklayan Prof. Dr. Haydar Baş, "Yeni neslimizi milletimizin kültürüne, maneviyatına ve değer ölçülerine sadık bir insan haline getirmeliyiz" diye konuştu. BTP Genel Başkanı, şunları söyledi: "Vatandaşlarımızın tamamına toplumun yararına kazanacak bir eğitimi bir kültürü empoze etmemiz gerekmektedir. Yeni neslimizi milletimizin kültürüne, o milletin maneviyatına ve o milletin değer ölçülerine, örfüne, âdetine ve geleneğine sadık bir insan haline getirmeliyiz. Neyin faydalı neyin zararlı olduğunu millet adına o insanı ikna etmeliyiz. Eğer sen global güç adına neyin faydalı neyin zararlı olduğunu ona öğretip böyle bir birey ortaya çıkartırsan, yarın o çocuk, senin elindekini onun adına almak için savaşan bir asker olur onun tarafında. Ve maalesef bugün dünyanın ve Türkiye'nin çilesi buhranı da bu. Adam geliyor onun adına siyaset yapıyor. Binaenaleyh şahsiyet bozukluğunu ortadan kaldıracak, hakikaten bir kimlik sahibi yapacak bir öğretime bir eğitime bu milletin kavuşması şarttır."

Aidiyet duygusu kazandırmalıyız
Türk eğitim sisteminin ancak kendileri döneminde layık olduğu düzeye çıkacağını ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, insana aidiyet duygusu vermeyen eğitim sisteminin nelere mal olduğunu da şu sözlerle anlattı: "Bu anlayışlar bugün Türkiye'nin birliğinde dinamit oldular. Şu kadar zamandan beri ne yapılıyor? Hiç hayra yorumlanan bir iş var mı? Tarım çöktü. Hayvancılık, sanayi ve ormancılık bitti. Yer altı kaynaklarımız elimizden çıktı. Sıfıra sıfır elde var sıfır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137