08 Mart 2003 Cumartesi 00:00
Yeni vergiler cep yakacak
Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ''Ekonomik İstikrarı Sağlamak İçin Ek Vergiler Alınması ve 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanununun Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'' taslağıyla, ek vergilerin yanı sıra belediyelerin vergi ve harçları da yeniden düzenlendi. Taslakta belediyelerin aldıkları maktu vergi harçlarda mevcut tutarlara göre 150 ile 10 bin kat arasında artış yapıldı.

Ek emlak ve ek motorlu taşıt vergileri

16 maddeden oluşan düzenlemeye göre, ek motorlu taşıtlar vergisi, Kanunun yayımı tarihinde 2003 yılı için adına motorlu taşıtlar vergisi tahakkuk etmiş gerçek ve tüzel kişilerden, bu yıl tahakkuk eden vergi kadar alınacak. Böylece taşıt sahipleri bu yıl 1 yerine 2 vergi ödeyecek. Verginin birinci taksidi Kanunun yayımını izleyen ayın sonuna kadar, 2. taksit ise Ekim ayı içerisinde taşıtın kayıtlı olduğu yerin vergi dairesine yatırılacak. Ek emlak vergisi ise 2003 yılı bina ve arazi vergisi matrahı üzerinden, Kanunun yayımı tarihinden itiba~|~ren Emlak Vergisi Kanunu'nda yeralan oranlara göre belediyelerce hesaplanarak, tahakkuk edecek. Kanunun yayımı tarihine kadar emlak vergisi beyannamesi veya bildirimi verilmemiş olması halinde, ek vergi Emlak Vergisi Kanununa göre belirlenecek bina ve arazi vergisi matrahı üzerinden tarh ve tahakkuk etmiş olacak. Ek emlak vergisi, mükelleflerce 2003 yılı emlak vergisi taksit süreleri içinde belediyelere 2 eşit taksitte yatırılacak.

Maliye Bakanlığı yetkilileri, bu hüküm çerçevesinde ek taşıt alım vergisinin ilk taksidinin Kanunun bu ay çıkacağı varsayımı ile Nisan ayı içinde, ek emlak vergisinin ise Mayıs ayı sonuna kadar yatırılması gerektiğini vurguladılar.

Belediye vergi ve harçlarına yüksek zam

Söz konusu düzenleme, Belediye Gelirleri Kanunu'nda yeralan makdu vergi harçları ise bugüne göre 150 kat ile 10 bin kat arasında arttırıyor. Bu çerçevede, ilan ve reklam vergisi tarifesinde halen 10 lira olan alt limit bin 500 liradan başlatılıyor ve 37 milyon 500 bin liraya kadar çıkıyor. Eğlence vergisi tarifesi ise 4.5 milyon lira ile 45 milyon lira arasında yeniden belirleniyor. İşgal harcı tarifesi de, taslakta 750 bin lira ile 7.5 milyon lira arasında tespit ediliyor. Halen bu harcın dışında olan taşıtlara da yol, meydan, pazar, iskele, köprü, panayır yeri gibi alanlar için günlük 7.5 milyon lira ile 12.5 milyon lira arasında işgal harcı getiriliyor. Tatil günlerinde çalışma ruhsat harcında alt limit 30 bin liradan 15 milyon liraya, üst limit de 1 milyon 200 bin liradan 60 milyon liraya yükseltilirken, bina inşaat harcı tarifesinde de 3 bin kata varan artışlar yapılıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.