08 Şubat 2003 Cumartesi 00:00
Yetki tezkeresi yayımlandı
"Türkiye`deki askeri üs ve tesisler ile limanlarda gerekli yenileştirme, geliştirme, inşaat, tevsi ve alt yapı çalışmalarında bulunmak amacıyla ABD`ye mensup teknik ve askeri personelin 3 ay süreyle Türkiye`de bulundurulmasına izin verilmesine ilişkin" TBMM kararı, Resmi Gazete`nin dünkü sayısında yayımlandı.

TBMM`de önceki gün kabul edilen karar şöyle:

"Irak`ın 1990 Körfez Savaşı sonrası BM Güvenlik Konseyi kararlarının çerçevesini çizdiği yaptırım ve denetim rejiminden kaynaklanan yükümlülükleri tam olarak yerine getirmemesinden kaynaklanan sorunların sürmesi bir gerginlik, kriz ortamının ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu durum Türkiye`yi olumsuz yönde etkilemekte ve ciddi güvenlik riski oluşturmaktadır. Kitle imha silahları konusundaki son gelişmeler sonucu gergin ortam giderek ağırlaşmış ve Irak sorununda nazik bir aşamaya gelinmiştir. BM Güvenlik Konseyi bu konuyu uluslararası barış ve güvenliğe karşı süregelen ciddi bir tehdit olarak ele almış ve Irak`ın Körfez Savaşı sonrası r~|~esmi ateşkesin şartlarını ve bunun için üstlendiği yükümlülüklerin gereklerini bütün unsurları ile yerine getirmesinin sağlanmasının uluslararası barış ve güvenliğin korunması için elzem olduğunu kararlaştırmıştır.

Son gelişmeler kritik bir aşamaya girildiğini göstermektedir.

Irak`ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunması ve içinde bulunduğumuz hassas bölgede bir istikrar unsuru olarak varlığını sürdürmesi Türkiye için büyük önem taşımaktadır. Türkiye bu sorunun uluslararası askeri müdahaleye gerek kalmadan barışçı yollardan çözüme kavuşturulmasını samimiyetle istemektedir. 58. Cumhuriyet Hükümeti tüm imkanları kullanarak bu yöndeki çabalarını sürdürmektedir. Barışçı çözüm için tüm imkanlar seferber edilirken Türkiye`nin herdurumu ve ihtimali de gözönünde bulundurması ve barışçı bir çözümün şartlarının oluşmaması durumunda karşısına çıkacak her gelişmeye karşıhazırlıklı olması da hayati önem taşımaktadır. Türkiye`nin temel hak ve çıkarlarına ve uluslararası sorumluluklarına uygun etkili bir siyaset izlenmesi ve gelişmelerin seyrine göre gerekli tedbirlerin zamanında ve etkili biçimde alınabilmesi için hazırlıkların buna göre yürütülmesi bir zarurettir.

Bu mülahazalarla gerekli bütün hazırlıkları yapmak ve güvenlik tedbirlerini almak amacıyla gelişmelerin seyrine göre Türkiye`nin sorumluluklarına, temel hak ve menfaatlerine uygun etkili bir politikaizlenmesine olanak sağlanmak üzere Türkiye`deki askeri üs ve tesisler ile limanlarda gerekli yenileştirme, geliştirme, inşaat ve tevsi çalışmaları ile altyapı faaliyetlerinde bulunmak amacıyla ABD`ye mensup teknik ve askeri personelin 3 ay süreyle Türkiye`de bulunmasına, bununla ilgili gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından yapılmasına Anayasanın 92. maddesi uyarınca izin verilmesi kararlaştırılmıştır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137