10 Haziran 2001 Pazar 00:00
Yine Derviş yasaları
Tütün üretimine sıkıdüzen

Türkiye, bundan sonra artık ABD'nin belirlediği miktarda tütün üretecek. Çünkü hükümet, IMF'nin talepleri doğrultusunda tütün üretimini zaptürapt altına alıyor.

Tütün, tütün mamulleri ve alkollü içkiler piyasasına ilişkin düzenlemeler getiren yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Tasarı, TEKEL Genel Müdürlüğü'nün yeniden yapılandırılmasını öngörüyor. Buna göre, TEKEL Genel Müdürlüğü KİT statüsünden çıkarılarak, İktisadi Devlet Teşekkülü (İDT) statüsüne sokularak, özelleştirilmesini imkan sağlanacak.

TEKEL'in özelleştirilmesine ilişkin süreçte Türk Ticaret Kanunu hükümlerinin uygulanmamasını öngören tasarı, böylece özelleştirme sürecinin hızlandırılması imkanı getiriyor.

Bir kurul daha

Tasarı, yedi üyeden oluşan Tütün ve Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurum oluşturulmasını öngörüyor. Bu kurumla birlikte Kemal Derviş'in IMF'nin direktifleri doğrultusunda ihdas ettiği kurumların sayısı da 5'e yükseldi. Artık şeker, doğalgaz, tele~|~komünikasyon, bankacılık, para konularını hükümet değil kurullar yönlendirecek. Tütün ve Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulu üyeleri Maliye, Sağlık, Tarım ve Köyişleri Bakanlıkları ile Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, TOBB Başkanlığı ile TEKEL Genel Müdürlüğü'nün ilişkilendirileceği Bakanlığın önereceği ikişer aday arasından Bakanlar Kurulu'nca seçilecek.

Kurul üyeleri beş yıl görev yapacak, en az dört yıllık yüksek öğrenim görmüş, mesleki deneyimi olan ve kamu ya da özel sektörde en az 10 yıl çalışmış kişilerden oluşacak.

Tütün fiyatı serbest piyazsada oluşacak

Tasarıya göre, üretici tütünleri yazılı sözleşme esası veya açık artırma yöntemiyle alınıp, satılacak. Sözleşme esasına göre üretilen tütünlerin fiyatı üretici ile tüccar arasında varılacak mutabakata göre belirlenecek.

Böylece tütün fiyatları serbest piyasa koşullarına göre oluşacak ve gerçek değeri üzerinden satılacak.

Yabancılara 'zehir üretme'

kapıları ardına kadar açılıyor

Türkiye'de tütün mamulü eritmek isteyenlere, yıllık üretim kapasiteleri tek vardiyada sigara için 2 milyar adet, diğer tütün mamulleri için ise 15 milyon gramdan az olmayan, tütün hazırlama bölümleri dahil olmak üzere tam ve yeni teknoloji tesisleri kurma koşulu getiriliyor.

Bu şartları yerine getirenler, ürettikleri tütün mamullerini serbestçe satabilecek, fiyatlandırabilecek ve dağıtabilecek. Türkiye'de tütün mamullerini üretmek isteyenler Kurum'dan üretim, satış ve uygunluk belgesi alacaklar.

İşlendikten sonra ihraç amacıyla olsa dahi tütün ithali, ancak üretim ihtiyaçlarıyla sınırlı olarak, yasada belirtilen tütün mamulü üreticileri tarafından yapılabilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100