31 Mayıs 2008 Cumartesi 00:00
Yine 'kapatılsın' dedi
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, AKP'nin yapmış olduğunu savunmaya ilişkin yazdığı esas hakkındaki mütalaasını Anayasa Mahkemesine sundu. ~|~

 
Başsavcısı Yalçınkaya'nın mütalaasında AKP'nin kapatılması talebini yinelediği öğrenildi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Başsavcı Yalçınkaya'nın esas hakkındaki mütalaasını AKP'ye gönderecek. Haşim Kılıç'ın gönderdiği mütalaanın AKP'ye ulaşmasının ardından, AKP'ye mütalaaya ilişkin savunma yapması için bir aylık süre tanınacak. AKP savunmasının Anayasa Mahkemesi'ne sunduktan sonra, Anayasa Mahkemesi sözlü iddia ve savunmaları dinlemek için toplanacak.

AKP 1 AY İÇİNDE SAVUNMA YAPACAK
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgili esas hakkındaki görüşünü Anayasa Mahkemesi'ne gönderdi. Alınan bilgiye göre, AK Parti'nin sunduğu ön savunmanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesinin ardından 1 ay içinde esas hakkındaki görüşünü sunması gereken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, yasal sürenin son gününde esas hakkındaki görüşünü yüksek mahkemeye bildirdi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının esas hakkındaki görüşü AK Parti'ye gönderilecek, AK Parti de 1 ay içinde esas hakkındaki savunmasını yapacak.
Daha sonra belirlenecek bir tarihte Yalçınkaya sözlü açıklama, AK Parti yetkilileri de sözlü savunma yapacak. Bütün bu aşamalarda istenebilecek ek süre taleplerini Anayasa Mahkemesi değerlendirecek. Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı AK Parti ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç toplantı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.
AK Parti hakkındaki kapatma davasını 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.
Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

YENİ SİYASİ YASAK İSTEMİ YOK
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının esas hakkındaki görüşünün AK Parti'ye gönderildiğini belirterek, "Yeni siyasi yasak istemi yok" dedi. Kılıç, Anayasa Mahkemesi'nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının esas hakkındaki görüşünü mahkemeye sunduğunu ifade eden Kılıç, esas hakkındaki mütalaanın AK Parti'ye gönderildiğini, ancak henüz kendisinin içeriğine bakmadığını belirtti. Bir gazetecinin, "esas hakkındaki görüşte yeni siyasi yasaklar olup olmadığını" sorması üzerine de Haşim Kılıç, "İçeriğine bakmadım ama sanmıyorum, yeni siyasi yasak istemi yok" dedi. Kılıç, bir soru üzerine de "üniversitelerde başörtüsü serbestliğini öngören anayasa değişikliğine ilişkin iptal davasının görüşülmesi için de 2 veya 3 Haziran 2008 tarihinde gün belirleyeceklerini" söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137