27 Haziran 2013 Perşembe 00:07
Yoksulluk milletimizin kaderi olamaz

YENİ MESAJ / İSTANBUL

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Sabiha Karamustafa bir basın açıklaması yaptı. Bugün dünyadaki en büyük tehlikelerden birinin kaynakların sınırlı insan ihtiyaçlarının sınırsız olduğu düşüncesinden yola çıkılarak, dünya kaynaklarının belirli ellerde toplanması olduğunu söyleyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Karamustafa şunları söyledi: “Yaklaşık beş asırdır, insanlığı sömüren bu kapitalist sistem, zengini daha zengin, fakiri de daha fakir yapıyor. Dünyadaki üretim kapasitesi ve zenginlik artmasına rağmen sokaklarda yaşayan çocukların, işçilerin ve yoksulların sayısı azalmıyor, aksine artıyor. Yani toplum olarak daha çok üretmemize karşın daha çok yoksullaşıyoruz. Ancak üretimdeki bu artış ne yazık ki çok adaletsiz paylaşılmakta. Küçük bir azınlık gittikçe zenginleşirken çalışanlar daha fazla yoksullaşmakta, hayatlarımız bu adaletsizlik yüzünden daha da çekilmez hale gelmekte. İnsanlık bu kadar yüksek bir teknoloji ve zenginliğe sahipken hala her yıl yaklaşık 11 milyon kişi açlık nedeniyle ölüyor. Türkiye’de her 10 bin kişiye 1 sağlık ocağı düşüyor. Bu işleyiş kapitalizmin doğasından kaynaklanmaktadır. Çünkü kapitalizmde öncelik insan değil kârdır.” 

Kapitalizm tarihe gömüldü

27 Şubat 2013 tarihinde Rus Parlamentosu Duma’da Milli Ekonomi Modeli’nin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş’ın sessiz bir devrimle kapitalizmi tarihe gömdüğünü dile getiren Sabiha Karamustafa, “Ne yazık ki ABD, AB yanlısı boyalı basın sayesinde bu gerçek gizlenmekte krizin faturası bize ödetilmektedir” dedi. BTP Genel Başkan Yardımcısı Sabiha Karamustafa şunları söyledi: “Kapitalist sistemlerde yaşlı nüfus ekonomiye bir yük olarak görülür ve yaşlının uzun süre çalışması istenir. Bu doğrultuda AKP döneminde emeklilik yaşı kademeli olarak 65’e yükseltildi ve prim gün sayısını artışını öngören yeni düzenlemeler yapıldı. Ayrıca aylık bağlama oranları indirilip, emekli maaşları otomatik olarak düşürüldü. Ekim 2008’den önce emekli olanlar için işçi emekli aylığı 922,55 lira iken. 2008’den sonra emekli olan işçi emeklilerinin ek ödeme dâhil maaşları 713,61 lira oldu. Hükümet otomatik olarak maaş düşürümü ile insanımızı çok uluslu şirketlerin liderliğindeki Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) içine itti.” 

Sigorta sektörü yabancıların elinde

“2012 yılı Haziran ayında çıkan ve bireysel emekliliği teşvik eden yasa 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi” diyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Sabiha Karamustafa şunları söyledi: “Sigorta şirketleri aylardır “müjdeli haberi” reklâmlarla kitlelere duyuruyor: 18 yaşından büyük her vatandaşın bireysel emeklilik için bir özel sigorta şirketine yatıracağı her 100 TL için devlet de 25 TL katkıda bulunacak! Yani 100 TL tasarruf edip sigorta şirketine yatırdığınız anda bireysel emeklilik hesabınızda ve tabii ki sigorta şirketinin kasasında 125 TL birikmiş olacak. Reklâmlarda öne çıkarılan vurgu bu yönde olsa da gerçekte devlet katkısından yararlanabilmek belirli şartlara bağlanmış durumda. Bireysel emeklilik sisteminden ilk 3 yıl içinde ayrılmak isteyenler yüzde 25’lik devlet katkısından yararlanamayacak. 3 ilâ 6 yıl arasında sistem içinde kalanlar devlet katkısının sadece yüzde 15’ini, 6 ilâ 10 yıl arasında sistemde kalanlar desteğin yüzde 35’ini alabilecek. En az 10 yıl kalanlar yüzde 60’ına hak kazanacak. Yüzde 25’lik devlet katkısının tamamını alabilmek için sistemden emekli olmak, vefat veya maluliyet gerekiyor. Bireysel emekliliği teşvik ederken finans kapitali de ihya eden son yasa, OECD’nin bireysel emekliliğin yaygınlaştırılması gerektiğini belirten raporuyla aynı dönemde ortaya çıktı.” 

Yoksulluk kaderimiz olamaz

“Açlık ve yoksulluk bizim kaderimiz olamaz” diyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Karamustafa, “5000 yıllık tarihi boyunca dünya nimetlerini dünyaya dağıtan 3 katrilyon dolarlık yeraltı kaynağı olan bir ulusun kaderi açlık ve yoksulluk olamaz. Bahsettiğimiz bu vahim durumdan insanlığı kurtaracak tek formül Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş’ın ortaya koyduğu Milli Ekonomi Modeli’dir” dedi. BTP Genel Başkan Yardımcısı Sabiha Karamustafa açıklamasını şöyle bitirdi: “Milli Ekonomi Modeli (MEM) merkezinde insan ve insanın ihtiyaçlarının olduğu tüketim eksenli bir modeldir. Milli Ekonomi Modeli uygulandığında her doğan çocuk için sağlık bakımı dahil olmak üzere ailesine çocuk parası verilecektir. Bu para vasat bir devlet memurunun maaşının 1/4 nispetinde olacaktır. Bu maaş çocuğun reşit olmasına kadar ailesine ondan sonraki dönemler içinde öğrenci bursu olarak devam edecektir. Ayrıca her aileye doğumu teşvik için 15000 TL doğum ikramiyesi verilecektir. Ev hanımları işçi statüsüne kavuşturulacak 500 TL ev hanımı maaşı alacaklardır. Asgari ücret ise 4000 TL olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes 500 TL vatandaşlık maaşı alacaktır.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137