04 Kasım 2001 Pazar 00:00
YÖK'ten vakıf üniversitelerine uyarı yağdı
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 11 vakıf üniversitesine, YÖK Denetleme Kurulu'nca tespit edilen sorunları gidermeleri uyarısında bulundu.

YÖK Denetleme Kurulu, İstanbul Bilgi, Doğuş, Maltepe, Haliç, Çankaya, İstanbul Kültür, Atılım, Çağ, Bahçeşehir ve Kadir Has üniversitelerini denetleyerek, rapor hazırladı.

Rapor, YÖK Genel Kurulu'nda görüşüldü ve bu üniversitelerin belirlenen sorunlarının 31 Aralık 2001 tarihine kadar giderilmesi için mütevelli heyetlerine ve rektörlüklere uyarıda bulunulması kararlaştırıldı. YÖK, bu tarihe kadar sorunlarını çözümlemeyen üniversiteler hakkında gerekli işlemleri yapacağını bildirdi.

Bu arada, uyarılan 11 üniversiteden 8'i, isteme yanıt vererek sorunları giderdiklerine ilişkin YÖK'e bilgi verdi.

YÖK, "En geç, YÖK Genel Kurulu'nun konuya ilişkin karar tarihi olan 6 Temmuz 2001'i müteakip 1 yıl içinde bir düzelme olmaması halinde 2547 sayılı YÖK Kanunu'nun Ek 11. maddesi ile Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 22. maddesi uyarınca yasal iş~|~lem yapılacağını" bildirdi.

YÖK Kanunu'nun ilgili maddesinde, "Vakıflarca kurulacak yükseköğretim kurumlarında, beklenen eğitim?öğretim düzeyinin yetersizliğinin Yükseköğretim Kurulu'nca tespit edilmesi ve durumun düzeltilmesi için gerekli uyarı ve önerilerin sonuçsuz kalması halindebu kurumun faaliyeti Yükseköğretim Kurulu'nca durdurulur" deniliyor.

Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 22. maddesi de vakıfüniversitelerinin hangi durumlarda, "faaliyetten alıkonacağını ve kapatılacağını" hükme bağlıyor.

Vakıf üniversitelerinin sorunları

Denetleme Kurulu'nca, bazı binaların intifa hakkının vakıf üzerinde bulunduğu ve üniversiteye devredilmediği, gelir?gider durumlarıyla ilgili bilgilerin Denetleme Kurulu'na verilmediği, Üniversitenin kendi mülkiyetinde binasının olmadığı, ruhsatı verilmeyen yer için altyapı yatırımı adı altında ödeme yapıldığı, Öğretim elemanı sıkıntısı yaşandığı, uygulama hastanesi ihtiyaçlarının giderilemediği, kütüphanelerin yetersiz olduğu, görevli olmayan öğretim elemanlarının çalışıyormuş gibi gösterildiği, üniversitenin vakıf sahibinin arazisine yatırım yaptığı, hak kazanamayan bazı öğrencilere eğitim hakkı tanındığı gibi sorunların tespit edildiği bildirildi. Fatih Üniversitesi ile ilgili sorun konusunda da, Denetleme Kurulu'nca, 16 Mayıs 2001'de üniversitenin mal varlığı ve kuruluş taahhütleri ile ilgili raporu hatırlatıldı.

Uyarıya cevap verdiler

YÖK'ün uyardığı üniversitelerden 8'inin belirlenen hususları yerine getirdiklerine ilişkin YÖK'e bilgi verdikleri öğrenildi. Ancak YÖK'ün, uyarıda belirtilen 31 Aralık 2001 tarihinden sonra kendisine gönderilen bu cevapları ele alacağı belirtildi.

YÖK Yetkilileri Çağ Üniversitesi ile ilgili sorunun yapılan görüşmeler sonucunda çözüme kavuştuğunu da kaydettiler.

Öte yandan, YÖK, Haziran 2001'de aldığı kararla, Fatih, Atılım, Kadir Has, Çankaya ve Doğuş üniversitelerine, YÖK Denetleme Kurulu raporu doğrultusunda devlet yardımı yapılmamasını kararlaştırmıştı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100