20 Ocak 2005 Perşembe 00:00
YTL yargıda hesapları karıştırdı
Yeni Türk Lirası'nın uygulama alanındaki karışıklık yargıyı da etkiledi. Yargıçlar, para cezalarını hesaplarken, TL'yi Yeni Türk Lirası'na hangi aşamada çevireceklerine karar veremeyince, yargıda hesaplar karıştı ~|~ Yasalarda TL cinsinden ifade edilen para cezasının YTL'ye çevrilerek, ardından buna artırım ya da indirim uygulaması ile önce artırım?indirim uygulanan ceza tutarının daha sonra YTL'ye çevrilmesi durumlarında, verilecek para cezası tutarları farklı çıkıyor. Bu yüzden para cezası uygulayacak yargıçlar, ceza hesabının hangi aşamasında Türk Lirası'nı YTL'ye çevirecekleri konusunda sıkıntıya düştü.

Para cezalarını YTL'ye uyumlu hale getiren yeni Türk Ceza Yasası'nın nisanda yürürlüğe girecek olmasına karşın, TL'den altı sıfır atılmasına ilişkin yasanın 1 Ocak'ta yürürlüğe girmesi, yasalarda TL olarak yer alan para cezalarının YTL'ye dönüştürülmesinde karışıklığa neden oldu.

Hakimlerin, TL'yi YTL'ye dönüştürmelerinde ortaya bir sürü farklı hesap çıktı. Bu durum yargıda bir belirsizliğe yol açtı.

Hesap kafa karıştırdı

Yargıçlar, mahkumiyetlerde, yasanın öngördüğü hapis ya da para cezalarında, "iyi hal, tahrik, mahkemenin takdiri" gibi nedenlerle, kimi zaman arttırım ve indirim uygulama yetkisine sahip bulunuyor. Bu gibi hallerde, önce TCK'nın öngördüğü para cezası, günümüz koşullarına uyarlanıyor; ardından artırım veya indirim unsurları uyarınca hesaplama yapılarak, sonuca ulaşılıyor.

Yeni Türk Lirası'nın ocak ayında yürürlüğe girmesi nedeniyle, yasalardaki para miktarlarını YTL'ye çevirmek de hakimlere kaldı. Ancak, bu indirim ve artırım hesapları yapılarak, nihai para cezasına ulaşma konusunda, TL olarak öngörülen ceza miktarının hangi aşamada YTL'ye çevrilmesi gerektiği hakimlerin kafasını karıştırdı. Hakimlerin, farklı aşamalarda TL'yi YTL'ye çevirmesi farklı para cezalarına ulaşılmasına neden oldu.

YTL işlemi para farkı doğuruyor

Türk Ceza Yasası'nın, yaralama suçunu işleyen ve para cezası alan bir sanığın durumu da YTL'nin doğurduğu çelişkiyi gözler önüne serdi. Hakimlerin, örneklerle gittiği bu hesaplarda ortaya çeşitli sonuçlar çıktı.

1 Ocak 2004 tarihinde, Türk Ceza Yasası'nın 456'ncı

maddesinde düzenlenen "yaralama" suçunu işleyen kişi, bu maddenin "200 liradan 2 bin 500 liraya kadar ağır para cezası"na hükmeden 4'üncü fıkrası uyarınca ceza alıyor. Mahkumun cezası 457'nci madde uyarınca ise yarısı kadar yükseltiliyor. Ardından ceza, "tahrik" unsurunu düzenleyen 51'inci madde uyarınca 3'te 2 ve 59'uncu madde uyarınca da 6'da 1 oranında indiriliyor. Yargıcın önünde, bu durumda iki seçenek bulunuyor. Önce söz konusu yaralama suçunu düzenleyen para cezasını YTL'ye çevirip sonra arttırım ve indirim uygulayacak; ya da önce para cezası üzerinde indirim veya arttırıma gidip sonra YTL'ye dönüşüm yapacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137