15 Mayıs 2011 Pazar 00:00
Yunan işgali sürüyor
DP İstanbul Milletvekili adayları Bünyamin Altunelli ve Emekli Kurmay Albay Ümit Yalım: "2004 yılından itibaren Bulamaç ve Eşek adaları önce Yunan vatandaşları daha sonra da Yunan askerleri getirilerek fiilen işgal edilmiştir... ~|~

DP İstanbul Milletvekili adayları Bünyamin Altunelli ve Emekli Kurmay Albay Ümit Yalım: "2004 yılından itibaren Bulamaç ve Eşek adaları önce Yunan vatandaşları daha sonra da Yunan askerleri getirilerek fiilen işgal edilmiştir. Bu işgalin sorumluluğu AKP hükümetine aittir. Hükümete, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na ve İçişleri Bakanlığı'na çağrıda bulunuyor, gereğinin yapılmasını istiyoruz"
Demokrat Parti İstanbul Milletvekili adayları Bünyamin Altunelli ve Emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, İstanbul İl Başkanlığında düzenledikleri basın toplantısında, DP Lideri Namık Kemal Zeybek'in gündeme taşıdığı Yunanlıların, Bulamaç ve Eşek Adalarını işgali ile ilgili Hükümeti bir kez daha uyararak, "Yunanlılar işgali, Hükümet ise sessizliğini sürdürüyor" dediler. Namık Kemal Zeybek'in İzmir mitingi sırasında açıkladığı Yunan işgali ile ilgili olarak; Hükümet, Genelkurmay, Dışişleri ve İçişleri Bakanlıklarının bugüne kadar cevap vermemesi üzerine düzenlenen basın toplantısında, Yunanlıların adaları işgalini görüntülü olarak ortaya koyan Emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, bu olayların sorumluluğunun AKP hükümetine ait olduğunu belirtti ve şunları söyledi: "Hükümete, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na ve İçişleri Bakanlığı'na çağrıda bulunuyor, gereğinin yapılmasını istiyorum. Birinci Dünya Savaşı sonrasında imzalanan Lozan Barış Antlaşması'nın 12. Maddesine göre Doğu Ege'de 9 ada Yunanistan'ın egemenliğine verilmiştir. Yine Lozan Barış Antlaşması'nın 15. Maddesine göre, 12 Ada Rodos ve Meis Adası olmak üzere toplam 14 ada İtalya'nın egemenliğine verilmiştir. Söz konusu Bulamaç ve Eşek adaları Türkiye Cumhuriyeti'nin egemenliğinde kalmıştır. İkinci dünya Savaşı sırasında 12 Adalar önce Almanlar, daha sonra da İngilizler tarafından işgal edilmiştir.
İngilizler tarafından çizilen 1939 ve 1943 tarihli haritalara göre Eşek ve bulamaç adalarının Türkiye Cumhuriyeti'nin egemenliğinde olduğu açıkça görülmektedir. Savaş sonrasında 1947 tarihinde imzalanan Paris Barış Antlaşması'na göre İtalyan egemenliğinde olan 12 Adalar, Rodos ve Meis Adası, Yunanistan'ın egemenliğine verilmiştir. Bu anlaşmada da görüleceği üzere Bulamaç ve Eşek adaları, hiçbir ülkenin egemenliğine bırakılmamıştır."

İşgal 2004'ten bu yana sürüyor
Milletvekili Adayı Bünyamin Altunelli de yaptığı konuşmada, şu görüşlere yer verdi: ''Bulamaç ve Eşek adaları, Yunanlılar tarafından 2004 yılından bu yana işgal ediliyor, Lozan ve Paris anlaşmalarıyla Türkiye'nin egemenlik sınırları içinde gösterilen bu 2 adanın Yunanistan'a devri ya da onlara ait olduğu konusunda hiçbir uluslararası belge, ifade ve kayıt bulunmamaktadır. Türkiye'nin kendi mülküne sahip çıkmaması yüzünden Bulamaç ve Eşek adaları bugün Yunan bayraklarıyla donatılmış durumda. Adanız işgal edilsin, bir şey demeyin. Bu sıfır problem mi? Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu bu konuyla ilgili, Türk milletinin kendini iyi hissetmesini sağlayacak, güvende hissetmesini sağlayacak açıklamalar yapmaya davet ediyorum."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.