25 Ocak 2008 Cuma 00:00
Yunan'a Ruhban ve Patrik tavizi

Ankara'ya gelen Karamanlis, Patrikhane'nin 'ekümeniklik talebi' ve 'Heybeliada papaz okulunun açılması'nı AB adına dillendirdi. Erdoğan, söz konusu işleri halletme sözü verdi.
~|~

 Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Patrikhane konusu ve Heybeliada Ruhban Okulu'nun tekrar faaliyete geçmesi konusunun Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinde samimi olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, "Bu konular ve azınlık haklarının korunması AB kriterleri açısından en önemli kriteri oluşturmaktadır" uyarısında bulundu.

Karamanlis, Erdoğan'ın sevgili dostu
Başbakan R. T. Erdoğan, azınlıklara dair sorunları hızla çözmenin adımlarını atacaklarının altını çizdi. Erdoğan, sözlerine 'Sevgili dostum Karamanlis' diyerek başlarken, Yunanca "teşekkür ediyorum" anlamına gelen "Paristo Parapoli" sözleriyle noktalaması dikkatlerden kaçmadı. Karamanlis ise, Yunanistan'ın kara sularını 6 milden 12 mile çıkarmasını savaş sebebi sayan TBMM'yi ziyaret etmeyerek, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ı görüşme listesine almadı.

Ankara ziyaretini gerçekleştiren Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Ruhban okulunun açılması, Fener Patrikhanesinin ekümeniklik talepleri ve azınlık haklarına dair dilinin altındaki baklaları, AB kriteri olarak ortaya koydu. Başbakan R. T. Erdoğan ise Yunan Başbakan'ın taleplerinin karşılanması için hızla adım attıklarını belirtti. Karamanlis'in taleplerinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş senedi olan Lozan Anlaşması'na aykırı olmasına rağmen, Erdoğan tarafından bu taleplerin karşılanacağı güvencesinin verilmesi, dikkatlerden kaçmadı.

Yunan Başbakan Karamanlis "Her aday ülkenin olduğu gibi Türkiye'nin de uyum çabaları gerçekten zor ve ciddi bir anlamda çalışmayı gerektiren bir süreçtir. En basit ifadeyle Türkiye, AB'ye karşı yüklenmiş olduğu sorumluluklarını, kriterlerini ve görevlerini yerine getirdiğinde AB de Türkiye'yi tam üye olarak kabul etmek zorundadır" diye konuştu.

Pakrikhane ve Papaz okulu uyarısı
Karamanlis, bu çerçevede Patrikhane konusu ve Ruhban Okulu'nun açılması konusunu da gündeme getirerek, "Bu Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinde samimi olarak değerlendirilmesi gereken bir konu da Patrikhane konusudur. Heybeliada Ruhban Okulu'nun tekrar faaliyete açılması gibi konular da var. Azınlık haklarının korunması ayrıca Avrupa kriterleri açısından en önemli bir kriteri oluşturmaktadır" dedi.
Karamanlis Kıbrıs konusunda ise BM kalkanını kullanarak "Buradaki hedefimiz BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde Kıbrıs'ın birleşmesine neden olan adil, kalıcı bir çözüme ulaşmaktır. Bu şekilde hem Kıbrıs Türkleri hem de Kıbrıs Rumları ortak olarak AB nimetlerinden yararlanabilsinler" dedi.

Erdoğan: Ruhban okulunu açmak için çalışıyoruz
Başbakan Erdoğan ise, "Ülkelerin birbiri için tehdit oluşturduğu bir dünya küresel barışa hizmet etmez. Şu anda devam etmekte olan özellikle Ege sorununa yönelik istikşafi görüşmelerin hızlanarak netice almaya yönelik devam etmesi üzerinde her iki başbakanın üzerinde durduğu ve ortak bir kanaate vardığı noktadır" şeklinde konuştu. Erdoğan, Yunanistan'ın, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine verdiği desteği de ifade etmeden geçemeyeceğini belirterek teşekkürlerini ifade etti.
Erdoğan, azınlıklar konusunda "Azınlıklarımızın ve azınlıkların sorunlarını çözme hususunda mutabakatımız büyük ölçüde sürüyor. Bunu Dışişleri Bakanlıklarımız daha yoğun bir şekilde çalışarak bu sorunları hızla çözmenin adımlarını atacağız" dedi.
Öte yandan Yunan Başbakanı ile görüşen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Karamanlis'e Çankaya Köşkü'nde tablolarının toplatıldığı iddia edilen ressam Yaşar Çallı'nın 'Atatürk ile Venizelos'un birlikte görüldüğü bir tablo hediye etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.