14 Şubat 2002 Perşembe 00:00
Yunanlılar öteki olmaktan çıktı mı?
"Öteki kimdir" panelinde konuşan Dışişleri Bakanı Cem, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların çözümünde 'milim ilerleme' olmamasına rağmen, Yunanlıların türkler açısından 'öteki' olmaktan çıktığını savundu

Türkiye'nin komşularıyla ilişkileri çerçevesinde yapılan tahlillerde, Yunanistan'ın öncelikli tehdit olduğu sürekli olarak vurgulanır. Çünkü iki ülke arasındaki Ege Sorunu, Kıbrıs Meselesi, Patrikhane konusu yıllardır gündemdedir ve bu hassas sorunlarda bugüne kadar 'hakkaniyete uygun bir çözüm' bulunabilmiş değildir. Dışişleri Bakanı İsmail Cem'e göre ise Türk?Yunan gayet iyi zeminde seyrediyor!

İKÖ?AB Ortak Forumu kapsamında düzenlenen "Öteki Kimdir? Gerçekten Öyle Bir Kavram Var mı?" konulu panelde konuşan Cem , bundan 5 yıl önce "öteki" kavramına en çok uyan ulusun Türkler için Yunanlılar, Yunanlılar için Türkler olduğunu belirterek, "Ama bugün şükür Tanrıya, öyle bir aşamaya geldik ki, bu öteki konusundaki kavramsal algılama artık özelliklerini kaybediyor. Ve umu~|~yoruz ki, çokkısa bir zaman içinde de tamamen ortadan kalkacak" görüşünü savundu.

Arkadaşım Yorgo!!!
Cem, kendisinden önce söz alan ve "Meslektaşım Papandreu, arkadaşım Yorgo" diye hitap ettiği Yunanistan Dışişleri Bakanı'nın panele çok faydalı fikirler sunduğunu iddia etti!

"Öteki" kavramını ünlü yazar Edward Said'in dünyaya tanıttığını hatırlatan Cem, bu kavramın gerek dış, gerekse iç politikada ihtiyaç nedeniyle ortaya atıldığını belirterek, tarihte dinsel, bölgesel ya da ulussal farklılıkların "öteki" olarak tanımlandığını ifade etti.

Bakan Cem, "öteki" kavramının içinde olumsuzluğu barındırdığını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Bir bölge için farklı bir bölge, bir din için farklı bir din, bir siyasi blok için farklı bir siyasi blok. Mesela NATO için Varşova Paktı, Varşova Paktı için NATO idi o öteki. Her seferinde görüyoruz bunun arkasında yatan bir neden ve bundan elde edilecek bir çıkar var.Bu siyasi çıkar olabilir, ekonomik çıkar olabilir. Biz "öteki"nden bahsederken hep bir çıkar var. Politikada, özellikle dış politikada bir ülke 'öteki'dir denildiğinde, köşeye sıkıştırılacak, farklı olan, gerçekten de bizim ayrımcılık uygulamak istediğimiz ülke olarak görürsünüz. Bunun gerisinde de tabii ki ulusal çıkarlar yatar. Ve bunun da ötesinde belki iç ilişkilerde de bu olabilir. Çünkü bu 'öteki' kavramı genellikle kendi halkınızın dikkatini belli konular üzerinde yoğunlaştırmaktan uzaklaştırmak için uygulanmıştır.

Öteki mazereti
"Öteki" kavramını, "insanların, yönetimlerin kendi kendilerine yarattıkları bir mazeret" olarak niteleyen Cem, şöyle devam etti: "Mesela bizim için Sovyetler Birliği yönetimindeki Ruslar ötekiydi. Ama koşullar değişti, gerçekler değişti. Örneğin bu (dün) sabah Sayın Papandreu ile iki Balkan komşumuz Romanya ve Bulgaristan ile birlikte çok ilginç bir toplantı yaptık. Bulgaristan ile en mükemmel ilişkiler dönemini yaşıyoruz. Ama bundan 10?12 yıl gerisine gittiğimdeTürkiye'de o aşamada 'öteki' kavramının sembolü Bulgarlardı, Bulgaristan'dı. Ama bu değişti. Artık böyle bir şey yok. Yunanistan veTürkiye ilişkilerine baktığımızda da kolaylıkla şunu söyleyebilirim. Bundan 5 yıl önce 'öteki' kavramına en çok uyan ulus Türkler için Yunanlılar, Yunanlılar için Türkler olacaktı. Ama bugün şükür Tanrıya öyle bir aşamaya geldik ki, bu `öteki` konusundaki kavramsal algılama artık özelliklerini, niteliklerini kaybediyor. Ve umuyoruz ki çok kısabir zaman içinde de tamamen ortadan kalkacak. Dolayısıyla bütün bunlargörecelidir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137