İdrak edeceğimiz gece Regaib Kandili'dir.
Bu kandil Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.), ana rahmine düştüğü gece olarak kabul edilmektedir.
Regaib, ihsan ve bol lütuf mânâlarına gelmektedir. Bu gecede yapılan duaların kabul olması, büyük lütufların bahşedilmesi ve günahların bağışlanması nedeniyle 'Regaib Gecesi' diye anılmaktadır.
Cenab-ı Hak, Enbiya Sûresi'nin 107. ayetinde, "Resûlüm Muhammed, Biz Seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik" buyurmuştur. Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de, "Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim" buyurmuşlardır. (İmam Malik, Muvatta, Hüsnü'l-Huluk, 8).
Âlemlere rahmet olanın ve güzel ahlakı tamamlamak için gelenin, gelişi şerefine kulların affına vesile bir gecedir Receb ayının ilk Cuma gecesi…
Ahzab Sûresi'nin 56. ayetinde, “Şüphesiz, Allah ve melekleri Peygambere salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de O’na salât edin” buyrulur.
Bu ayete göre Hz. Peygambere salavat farzdır.
İmam Zeynelabidin Efendimiz de salavatın farz oluşundan bahisle şöyle buyurur: “Âlimin Peygambere (s.a.v.) salavat getirmesini Allah farz kılmış ve bizi O’na eklemiştir. Peygambere salavat gönderip bize göndermeyen biri salavatını eksik bırakmış, tamamlamamış, Allah'ın emrine itaat etmemiş olur.”
Hz. Peygamber (s.a.v.), “Kesik bir şekilde Bana salât etmeyiniz" buyurduklarında, sahabe-i kiram, “Ya Resûlallah! Kesik salât etmek de ne demektir?” diye sormuş, Allah Resûlü de, “Kesik salât; 'Allahümme salli alâ Muhammed'dir. Salâtın tamamı ise, 'Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ Âl-i Muhammed'dir” diye açıklamıştır.
Allah Resûlü'ne salavat okumak, şefaatine vesiledir.
Günahların affını ve ayıpların kapanmasını sağlar; ömrün uzamasına, işlerin bereketlenmesine, fakirlikten kurtulmaya, imanla ölmeye, Sırat köprüsünden kolay geçmeye vesiledir. Bu gece okuyabildiğimiz kadar salât ü selâm okuyalım. Tevbe-istiğfarda bulunarak, kaza namazı kılarak geceyi ihya etmeye çalışalım.
Müsteşrik mantık, mü'minlerin inandığı mübarek günlerin ve gecelerin inkârı için yüzyıllardır mücadele etmektedir. Ancak bu gecelerin varlığı bizce tartışma konusu değildir.
Hz. Peygamber (s.a.v.) ve Ehl-i Beyt'i sevilmiş ve seçilmiştir.
İhya edilen gecelerde de aynı seçilmişlik vardır.
Önemli olan, her dönem ve devirde İslam birliğinin muhafazası hususunda, kardeşliğin temininde ve dinin ihyasında yardımı olan, ibadete vesile bu özel zamanların kıymetini bilerek geçirmektir.
İslam itikadı üzerinde bugün de birliği bozmak üzerine ciddi projeler uygulanmaktadır.
Biz Müslümanların yapması gereken; bu fitnelere karşı ayık olmak ve Hz. Peygamber'den (s.a.v.) ve Ehl-i Beyt'inden gelene sımsıkı sarılmaktır.
Regaib Kandili'niz mübarek ve hayırlara vesile olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan huseyin 2018-03-22 00:21:38

Amin. Başta muhterem hocamız olmak üzere bütün müminlerin kandili kutlu ve bereketli olsun

Avatar
İcmal Genci 2018-03-22 01:06:41

Âmin hocam, müsteşrik mantığı öncülüğünüzle bertaraf edeceğiz.

Avatar
Emine Balcı 2018-03-22 01:10:17

Kandilinizi en içten dileklerimle kutluyorum genel başkanım

Avatar
Yeşim güler 2018-03-22 01:18:51

Saygı değer hocam yüce rabbim bu ay ve kutlu geceler hurmetine dualarımızı gönlümüzü Ehl î Beyt siz ve sizsiz bırakmasın geçmişinize rahmet olsun size selam olsun gecemiz sizinle kutlu olsun saygılar efendim

Avatar
Ahmet duran karacık 2018-03-22 03:58:18

Makaleyi bütün mümin ve müslüman kardeş lerimiz için yazan muhterem hocamız dan Allah razı olsun yüce rabbim daha nice uzun yillar yaşa yıp vatana millete hizmet hizmet etmeyi nasip eder ınşaAllah selamlar ahmet esme44 karacık

Avatar
Rıfat ırmak 2018-03-22 03:26:23

Fitne ve günahın çok olduğu şu günlerde bizi koruyan yolumuza ışık tutan iman ve istikametini kur an ve ehl i beyt ölçüsünde yaşamamızı sağlayan çok muhterem hocam hürmetlerımi arz eder saygılar sunarım

Avatar
Esra Karatas 2018-03-22 04:19:42

Sn Genel Baskanim kandilinizi kutlar tum Islam aleminin Ehl i Beyt catisi altinda birleserek ayikmasini Cenab i Hak tan niyaz ederim

Avatar
Abidin Uluyol 2018-03-22 05:08:55

İyiki varsınız Hocam.Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun.