01 Temmuz 2006 Cumartesi 00:00
5 milyon insan kanser kurbanı
Kanserin dünyada her yıl yüzde 2 oranında arttığı ve her yıl ortalama 5 milyon insanın kanser hastalığı nedenle hayatını kaybettiği belirtiliyor ~|~

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rüçhan Uslu, bu artışın gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde çok daha hızlı olduğunu söyledi.

Kanserin 2 kat daha artacağı tahmin ediliyor
Dünya Sağlık Örgütü'nün 2021 yılında dünyada 15 milyon yeni kanser olgusunun var olacağını öngördüğünü açıklayan Doç. Dr. Uslu, "Kanser türleri arasında insidans oranlarındaki değişim de farklılık göstermektedir. Örneğin erkeklerde prostat kanserinin insidansı artarken, kadınlarda da 5064 yaşları arasındaki meme kanserinin insidansında artış olduğu görülmektedir. 2050 yılında, daha uzun yaşam beklentisi ve artan nüfus nedeni ile kanserin 2 kat artacağı tahmin edilmektedir" dedi.

Akciğer, meme ve mide kanserinin tüm dünyada en sık görülen kanserler olduğunu açıklayan Doç. Dr. Uslu, "Kanserden ölüm nedenleri arasında akciğer, meme, prostat ve kolorektal kanserler ilk sıralarda yer almaktadır" diye konuştu.

Gelişmiş ülkelerde kanser vakaları daha az
Kanser tiplerinin dağılımının ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğinin altını çizen Doç. Dr. Uslu, şöyle devam etti: "Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin de kanser dağılımı üzerine etkisinin olduğu bilinmektedir. Örneğin gelişmiş ülkelerde, erkekler arasında prostat kanseri ve kolorektal kanser, 2 ve 3.en sık kanserler olmasına karşın, gelişmekte olan ülkelerde bu sıklık sıralarında mide ve karaciğer kanseri yer almaktadır. Kadınlarda meme kanseri, hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerde en sık görülen kanser olmsına karşın, gelişmekte olan ülkelerde 2. sıklıkta serviks kanseri yer almaktadır".

Erken teşhis, sağlığa kavuşma oranlarını artırıyor
Kanserin günümüzde toplumsal bir sağlık sorunu olarak kabul edildiğini açıklayan Doç. Dr. Uslu, "Erken teşhisle şifa oranlarında artış olmuştur. Ancak hala günümüzde geç dönemde saptanan ve sadece palyatif amaçla tedavi uygulayan, önemli miktarda kanser hastası bulunmaktadır. Bu hastalar için yeni tedavi yaklaşımları daa uzun yaşama olanağı sağlamıştır. Hastalara daha uzun ve konforlu yaşam olanağı veren gelişmeler arasında da destek tedavi yaklaşımları kendine önemli bir yer bulmuştur" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.