17 Eylül 2008 Çarşamba 00:00
Ağız kanseri ne kadar biliniyor?
18-19 Nisan tarihlerinde Gazi Üniversitesinde düzenlenen Ağız Kanserleri I. Ulusal Sempozyumu'nda sunulan, Nielsen Omnibus tarafından 16-64 yaşları arasındaki bin 216 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de diş hekimine gitme sıklığı oldukça az. ~|~

 

Araştırmaya katılanların yüzde 23'ünün hiç diş hekimine gitmediği, yüzde 33'ünün 2 yılda bir ya da daha seyrek, yüzde 24'ünün yılda bir, yüzde 20'sinin ise 6 ayda bir ya da daha seyrek diş hekimine göründüğü saptandı. Ağız kanseri hakkında bilgi sahibi olanlarda diş hekimine 6 ayda bir veya daha sık gidenlerin oranı ise yüzde 26'a çıkıyor. Bu oran bir yakınında ağız kanseri olan kişiler arasında ise yüzde 18 düzeyinde seyrediyor.
Daha yüksek olması beklenirken böyle bir oranla karşılaşılması ise "konunun diş hekimiyle bağdaştırılmadığı veya gereken önemin verilmediği" şeklinde değerlendirildi. Diş hekimine gidenlere, "Bunu rutin olarak mı, yoksa bir problemle karşılaştıklarında mı yaptıkları" sorulduğunda ise yüzde 85 oranında "bir problem olduğunda" yanıtı alındı. Diş hekimini daha sık giden kesimde rutin kontrol amacı taşıyanların oranının yüksek olduğu, bu amaçla diş hekimine başvuranların bilinç düzeyinin de yüksek olduğu saptandı.
Araştırma, 21-24 yaş grubundakilerle kadınların daha sık diş hekimine gittiklerini ortaya koydu. 21-24 grubundakilerin yüzde 20'sinin 6 ayda bir, kadınların yüzde 27'sinin ise yılda bir diş hekimine göründükleri saptandı. Diş hekimine gidenlerin yalnızca yüzde 15'inin ağızlarının kanser yönünden de muayene edildiği belirlendi. Bu oran yakınlarında ağız kanseri olanlarda yüzde 24'e çıktı. Yakınında ağız kanseri olanların diş hekimine gidiş sıklığında artış olmasa da bu kişiler diş hekimine gittiğinde kanser açısından kontrol oranının yükseldiğine dikkat çekildi.
Araştırma sonuçları, ağız kanserlerinin diğer kanserlere göre toplumda ne kadar bilindiğini de ortaya koydu. Buna göre, bildikleri kanser türleri sorulan araştırmaya katılanların yüzde 69'unun akciğer, yüzde 51'inin kan, yüzde 49'unun da meme kanseri hakkında bilgi sahibi olduğu görüldü. Ağız kanseri ise tüm bilinen kanser türleri arasında hiçbir hatırlatma yapılmadan yüzde 5. Ağız kanserini bilenlerin yüzde 50'sinin televizyon, yüzde 29'unun gazete, yüzde 20'sinin internet sayesinde konudan bilgi sahibi olduğu, yüzde 26'sının da bir yakınında bu hastalığın bulunması sebebiyle hastalığı bildiği saptandı. Araştırmaya göre, kansere yol açan sebepler sorulduğunda katılımcılardan yüzde 78'i sigarayı, yüzde 40'ı aşırı alkol kullanımını, yüzde 34'ü besinlerdeki kanserojen maddeleri, yüzde 27'si ise beslenme alışkanlıklarını işaret etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137