21 Mayıs 2012 Pazartesi 11:02
Ağrılar kontrol altına alınmalı

Dr. Muzaffer Polat, vücut ağrılarının insanın her döneminde yaşadığı, hissettiği bir durum olduğunu belirterek, “Bedenimizin herhangi bir yerinde meydana gelen ağrıların bazıları geçici, bazıları da müzminleşen, vücudumuzu kolay geçmeyen ağrılardır. Vücut ağrılarımız için konu ile ilgili doktorlara gitmeliyiz. İlk önce ağrının nedeni bulunmalı ki ona göre müdahale edilmeli. Bu tip ağrılarda hastanelerin ağrı polikliniklerine başvurulmalı. Buralarda gerekli tedaviler yapılabiliyor. Ağrıları şöyle sıralayabiliriz Bel ve boyun ağrıları, baş ağrıları, kanser ağrıları, diyabetli hastaların ağrıları, nevraljiler (sinir ağrıları), kompleks bölgesel ağrılar, hayalet ağrılar, koksidini ağrılarıdır” dedi.

Her ağrının bir uzmanı olduğunu dile getiren Polat, “Bel ve Boyun Ağrıları: Özellikle günlük hayatta yaptığımız yanlış hareketler, bilgisayar başında uzun süre kalma, ağır kaldırma gibi birçok nedene bağlı ortaya çıkabilen bel ve boyun ağrılarının tedavisinde eskiden daha sık başvurulan ameliyatlar, son zamanlarda ancak çok gerekli olduğunda uygulanıyor. Gereksiz yapılan ameliyatların bazen ağrı şikayetlerini daha da artırabileceği biliniyor. Baş ağrılarında ise: Baş ağrısı herkes tarafından zaman zaman yaşanır. Fakat bazı kişilerin sürekli başı ağrır. Migren gibi baş ağrısına neden olan birçok hastalıkta ilaç tedavilerine yanıt alınamadığında ağrıyı ileten sinirin duyarsızlaştırılması gibi yöntemlerle tedavisi yapılıyor. Ayrıca ozon tedavisi ve stellat yöntemi de baş ağrıları için uygulanıyor.

Kanser ağrılarındaki uygulamalar

Kanser Ağrıları: Çağın hastalığı haline gelen ve çok yaygınlaşan kanser hastalığının bazı çeşitlerinde çok şiddetli ağrı ortaya çıkıyor. Kanser hastalarının yüzde 80'i orta şiddetten ötesine varan ağrılar çekiyor. Kanser hastalarında ağrıyı yok etmek ve ağrısız uyku süresini uzatmak tedavinin önemli basamağını oluşturuyor. İlaç tedavisine rağmen ağrısı geçmeyen veya ilaçlara bağlı yan etki gelişen hastalarda vücuda yerleştirilecek ufak borucuklar, morfin gibi ilaçların çok düşük dozlarda uygulanmasına olanak sağlıyor. Kanser ağrısında halen en etkin ilaçları, morfin ve benzeri ilaçlar oluşturuyor. Böylece morfinin yüksek dozlarıyla oluşabilecek yan etkiler yok oluyor.

Diyabetli Hastalarının Ağrıları: Uzun süre şeker hastalığı olan hastalarda kol ve bacaklarda sinir harabiyetine bağlı yanıcı ağrılar gelişebiliyor. Başlangıçta uzun ve yorucu yol yürümelerde veya yokuş, merdiven çıkışlarda baldırlara gelen ağrı ve yorgunluk, ilerlemiş dönemlerde kısa yürüyüşlerde bile hastayı rahatsız etmeye başlıyor. Damar çaplarının daralması veya tıkanması kan dolaşımını bozacağı için ufak bir enfeksiyon ve yara kapanmayan geniş yaralara, kangrene yol açabilir. Diyabetik ağrıların tedavisinde uygulanan ‘sempatik bloklar', ağrıyı ortadan kaldırmada etkin. Aynı zamanda bacaklara giden kan akımının artmasını sağlayan bu tedavi yöntemi, hastalığın bacaklarda oluşturacağı diğer sorunları da azaltıyor.

Nevraljiler (Sinir ağrısı): Stresin gün geçtikçe arttığı günümüzde sinirsel ağrılar da artıyor. Keskin, bıçak saplanması, elektrik çarpması şeklinde, çok şiddetli, genellikle kısa süreli ağrılardır. Yüzde görülen Trigeminal Nevralji adı verilen ağrı; yüz yıkama, yüze dokunma, yemek yeme gibi etkenlerle başlıyor. Bu ağrı kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülüyor. Genellikle de 50-70 yaşlarında ortaya çıkıyor. Postherpetik Nevralji denen zona sonrası ortaya çıkan, üç ay kadar devam eden ağrı da bu gruptan.

Bu tip ağrılarda ilaç tedavisine yanıt alınamadığında ilgili sinir duyarsızlaştırılabiliyor. Kompleks Bölgesel Ağrılar: Kırık, burkulma, incinme gibi durumlar sonrasında kol ve bacaklarda ağrı, hareket kabiliyetinde azalma, şekil değişikliğiyle seyreden, tedavi edilmezse ilerleyici olan bu hastalıkta sinirlerin travma sonrası normal olmayan çalışmaları söz konusu. Sinir yumağına uygulanan özel ilaçlarla tedavisi sağlanabiliyor” şeklinde konuştu. (İHA)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.