26 Ekim 2009 Pazartesi 00:00
Aşı testlerden sonra uygulanacak
Yeni Mesaj gazetesi, domuz gribi ve aşısı ile ilgili merak edilen soruları farklı uzmanlara yöneltti. Uzmanlara göre, aşının uygulanması Kasım'ın ikinci haftasını bulabilir. ~|~

 


Yeni Mesaj ? İSTANBUL

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz gribi aşısı konusunda bilgi kirliliğinin halka pahalıya mal olma ihtimali bulunduğunu savunarak, "Yarın bir vatandaşım bana gelsin desin ki 'ben televizyondan falanca kişiyi dinledim, onun için astımlı çocuğuma aşı yaptırmadım ve öldü', ben suç duyurusunda bulunacağım" dedi. "Aba altından hafif şekilde sopa gösteren" Sağlık Bakanı Akdağ, domuz gribi salgını süreciyle ilgili bilgilendirme amacıyla medya kuruluşlarının üst düzey yöneticileriyle geçtiğimiz Cuma günü İstanbul'da Hyatt Regency Hotel'de bir araya geldi.
Yeni Mesaj gazetesini Yazı İşleri Müdürü Rcep Bahar'ın temsil ettiği toplantıda konuşan Akdağ, domuz gribi aşısı konusunda ortada bilgi kirliliğinin dolaştığını söyledi. Buna sebep olan az sayıda kişinin varlığına dikkati çeken Akdağ, "Bilgi kirliliğinin halka pahalıya mal olma ihtimali var" dedi.

Suç duyurusu
Birtakım iddialarda bulunan kişilerin, dünyada bu konuda uzman kuruluşları da yanına alması veya kaynak göstermesi gerektiğini ifade eden Akdağ, şöyle devam etti: "Bilim adamının özgürce fikir öne sürmesine karşı değilim, ama delilleriyle konuşmalıdır. Hangi bilimsel kuruluş bu aşıya karşı çıkıyor? Gelsin bunu söylesin. Enfeksiyon Hastalıkları, Toraks, Çocuk Hastalıkları Derneği mi, mikrobiyologlar mı, Türkiye'de bu kuruluşlar karşı çıkmazken, böyle parmakla sayabileceğimiz birkaç isimden bahsediyoruz. Bunlar karşı çıkıyorlar, ama bunun sorumluluğunu üstlendiklerini bilsinler."

Zorla aşı yapılmayacak
"İlk aşılama ne zaman olacak?", "Alınan aşılar yeterli olacak mı?", "Yetmezse aşıların tekrar temini konusunda zorluk çekilir mi?" şeklindeki sorular üzerine Akdağ, bilimsel kurumların uygun gördüğü aşı planlamasına göre, şu anda yapılan anlaşmaların yeterli aşıyı almaya imkan sağladığını belirterek, 43 milyon ton aşı konusunda sözleşme yapıldığını kaydetti. Bu aşıların her ay belli miktarlarda gelmek suretiyle Mart ayının sonuna kadar hepsinin Türkiye'ye ulaşacağını ifade eden Akdağ, "Aralık ayının sonuna kadar toplam aşının yüzde 40'ına yakını elimize geçmiş oluyor. Öncelikle bunlar sağlık çalışanlarına, çocuklara, hamilelere, ağır hastalara, ağır hastalığı olanlara yapılacak. Okullarda aşıları biz yapacağız. Diğer hastalığı olan vatandaşların sağlık ocaklarına, sağlık merkezlerine gelerek aşılarını yaptırmalarını bekleyeceğiz, ama elimizdeki hastalık verileri çerçevesinde gerekirse hastaların evlerine gideceğiz. Sonuçta gönüllü olarak aşılama yapacağız. Kimseye zorla aşı yapmayacağız" dedi.
Bakan Akdağ, aşınının uygulanış biçimi hakkında da "5 yaşın altındaki çocuklar risk altında. Hastalığın yaşandığı ülkelerde 5 yaşın altındaki çocuklarda riskin arttığı gözlendi. Bundan ötürü aşı, 5 yaşın altındakilere çift doz, üstündekilere ise tek doz uygulanacak" dedi. Bakan akdağ, 14 Ekim itibariyle dünyada 400 bin vakaya rastlandığını, bunlardan 4735'inin hayatını yitirdiğini dile getirdi.

Domuz gribi virüsü dolaşımda
Toplantıya katılan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyololi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Badur da bir soru üzerine, mevsimsel grip?domuz gribi ayrımının ne olduğunun anlaşılması için başvuruların artık durması gerektiğini belirtti.
Prof. Dr. Badur, "Örneğin üniversiteye şu anda 100 tane grip belirtili hasta örneği gelirse bunun içinden 40 tane virüs saptarsak, bunun 39 tanesi domuz gribi çıkıyor. Yani etrafta şu anda grip etkeni olarak dolaşan virüs artık yavaş yavaş Türkiye'de de neredeyse silme domuz gribi olmak üzere" dedi.

Öpüşmeye, kucaklaşmaya ara
Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy da el sıkma ve öpüşmeden olabildiğince uzak durulması gerektiğine dikkati çekerek,
"Damlacıklardan uzak kalmak gerekiyor. Onun için öpüşme konusunda uyarılar yapılabilir, ama el sıkışmaktan kaçınamayabiliriz, Ama el sıkıştıktan sonra ellerimizi yıkamayı unutmamalıyız. Ya da ellerimizi yıkayamıyorsak, ağzımıza, gözümüze, burnumuza değdirmeme alışkanlığı kazanmalıyız. Yani mikrop deriden vücuda girmez, girecekse bir mukozadan girecektir. O da burun, ağız ya da göz aracılığıyla olabilir" diye konuştu.

10 soruda 'domuz gribi' aşısı
Yeni Mesaj gazetesi, domuz gribi ve aşısı ile ilgili merak edilen soruları farklı uzmanlara yöneltti. İşte o soru ve cevaplar.
SORU 1: Türkiye'de domuz gribi aşısı ABD'de olduğu gibi burundan mı yapılacak?
CEVAP: ABD'de canlı aşı uygulanıyor. Türkiye'de uygulanacak aşı ise 'ölü' aşı... Bu aşı koldan yapılacak. ABD'de aşının burundan yapılması, tartışmalara yol açıyor.
SORU 2: Domuz gribi virüsü mutasyona uğrayıp (biçim değiştirip) daha tehlikeli bir hale gelebilir mi?
CEVAP: Bilim dünyası bunu tartışıyor. İlk kez görülen virüs ile şu anki virüs arasında belirgin bir fark bulunmuyor.
SORU 3: Hamileler aşı olacak mı?
CEVAP: Sağlık Bakanı Akdağ'ın ifadesine göre, hamileler de risk altında bulunuyor ve aşı olmaları gerekiyor. Hamilelere daha az risk içeren 'adjuvansız' aşı yapılacak.
SORU 4: Türkiye'de domuz gribi salgını Ankara'da görüldükten sonra neden Diyarbakır'a sıçradı?
CEVAP: Görüştüğümüz bilim adamları bunu anlamakta güçlük çektiklerini ifade ettiler. Kuzey Irak üzerinden geldiğinden kuşkulanıyorlar.
SORU 5: Aşı 19 Ekim'de Türkiye'ye geldi. Neden uygulanmıyor?
CEVAP: Testler yapılıyor. Aşıyı üreten firmanın verdiği değerler, Ankara'daki laboratuvarlarda elde edilen bulgularla karşılaştırılıyor. İlaç firmalarının verdiği değerlerle, kobaylar üzerinde elde edilen değerler uyuştuğunda aşının uygulanmasına başlanacak. İncelemenin Kasım'ın ikinci haftasını bulması bekleniyor.
SORU 6: Hacı adayları aşılanmadan gidiyor. Bunlarla ilgili neler yapılacak?
CEVAP: Hacı adayları, gerek duyulursa Mekke ve Medine'de aşılanacak.
SORU 7: Sağlık Bakanlığı, önceliği kime verecek?
CEVAP: Öncelik 5 yaşın altındaki çocuklara, hamilelere, sağlık çalışanlarına, "akciğer, kalp gibi süreğen rahatsızlığı" bulunanlara verilecek. 24 yaşın altındakiler de öncelikli grup arasında.
SORU 8: Aşı Türkiye'de neden üretilemiyor?
CEVAP: Türkiye'de en son BCG aşısı 1998'de üretildi. Moden aşıların hiçbiri Türkiye'de üretilmiyor. Bakanlığın verdiği bilgiye göre, hükümetin aşıya 250 milyon TL harcaması üzerine, ilaç firmaları Türkiye'de de yatırım yapmayı planlıyor.
SORU 9: En riskli grup hangisi?
CEVAP: Türkiye'de domuz gribinden ilk ölüm 'zatürre' rahatsızlığı sonucu önceki gece Ankara'da meydana geldi.  Risk açısından 'akciğer rahatsızlıkları' öne çıkıyor. Bakan Akdağ'ın verdiği bilgiye göre, Türkiye'de her yıl 2500 yetişkin, 300 çocuk zatürreden hayatını yitiriyor.
SORU 10: Türkiye'de kullanılacak aşılar nereden gelecek?
CEVAP: Türkiye'de kullanılacak aşılar Avrupa ve Kanada kökenli. Aşılar Avrupa Birliği'nin resmi kuruluşu olan EMEA tarafından da onaylandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100