15 Ocak 2006 Pazar 00:00
Banyo sonrası soğuğa dikkat!
Sağlık Bakanlığı yetkililerine göre, kış aylarında solunum yolu enfeksiyonlarında büyük artış gözleniyor. Banyo sonrası soğuk ortamda ıslak olarak bulunmak bu tür hastalıklara karşı duyarlılığı artırıyor. ~|~  9 ayda birinci basamak sağlık kurumlarında solunum yolu rahatsızlığı tanısı konulan vaka sayısı 17 milyon civarında... Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, özellikle kış aylarındasolunum yolu ile bulaşan hastalıklarda ciddi oranlarda artış gözleniyor. Sağlık Bakanlığı'na ulaşan verilere göre, sadece sağlık ocaklarında her yıl 12?18 milyon hasta solunum yolu enfeksiyonları tanısı ve tedavisi alıyor. Yetkililer, bu durumun sağlık kuruluşlarında büyük bir yük yarattığını ve toplumda işgücü kaybı ve okul devamsızlıkları gibi olumsuzluklara yol açtığını bildirdiler.

Alınması gereken önlemler
Hava şartlarının değişmesi ve ani soğumasıyla gelişen ağır kış şartlarının, sağlığı tehdit eder hale gelebildiğini belirten yetkililere göre bu konuda alınması gereken önlemler şöyle: Kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte özellikle nezle, grip, anjin, orta kulak iltihabı, sinüzit ve zatürree gibi solunum yolu hastalıklarında artış gözleniyor. Bebek, küçük çocuk, 65 yaş ve üzerindekilerle kalp ve akciğer hastalığı olanlar, soğuk ve kirli havaya karşı daha duyarlı. Bu nedenle bu grup içerisinde yer alanlar soğuk ve hava kirliliğinde artış olan dönemlerde mümkün olduğunca dışarı çıkmamalı, solunum yolu enfeksiyonlarının kolay yayılım yaptığı kalabalık ortamlardan uzak durmalı. Bu hastalıklardan korunmak için ayrıca dengeli beslenmeli, vitaminyönünden zengin gıdalar alınmalı ve bol miktarda sebze ve meyve tüketilmeli. Dış ortama çıkılacağı zaman, soğuktan korunacak şekilde giyinilmeli. Banyo sonrası soğuk ortamda ıslak olarak bulunmak hastalıklara karşı duyarlılığı artırıyor.
Kış aylarında sağlıklı kişilerin daha hafif geçirdiği solunum yolu enfeksiyonları bebek, küçük çocuk ve 65 yaş üzerindeki kişilerle kalp veya akciğer hastalığı olanlarda ciddi solunum sistemi hastalığı şekline dönüşebiliyor. Hastalık, şikayet ve bulguların uzaması veya günlük yaşamı etkileyecek şekle dönüşmesi halinde mutlaka doktora başvurulması gerekiyor.

Hastalık esnasında...

Vatandaşlar hastalığı etrafa bulaştırmamak için özen göstermeli. Bunun için sık el yıkanması temel sağlık önlemi. Solunum yolu enfeksiyonları, ağız ve burunda oluşan damlacıklar çevreye saçılarak yayıldığı için öksürürken ve hapşırırken ağız ve burun elle kapatılmalıdır. Hastalar kalabalık ortamlarda bulunmamaya özen göstermeli ve imkanlar ölçüsünde evlerinde istirahat etmelidir.

Kış aylarında soba ve kaloriferlerin yanması nedeniyle havada bulunan partikül sayısı artmakta ve bunun sonucunda hava kirliliği oluşmaktadır. Hava kirliliği, solunum yollarında yer alan savunma mekanizmalarının etkinliklerini azaltmakta ve solunum yolu hastalıklarına neden olan mikroorganizmaların vücuda girişini kolaylaştırmaktadır. Sigara dumanı da hava kirliliğini arttırdığından, solunum yolu enfeksiyonlarının daha sık gelişmesine neden olmaktadır. Vatandaşlar bu konularda da duyarlı olmalıdır.

Soba veya elektrikli ısıtıcılar yangın ve karbon monoksit zehirlenmesi riskini arttırdığı için bacalar iyi temizlenmeli, gazlı veya katalitik sobaların bulunduğu ortamlar uygun aralıklarla havalandırılmalıdır. Rüzgarlı havalarda sobaların kontrol edilmesi, baca gazlarının geri dönüşüyle oluşabilecek soba zehirlenmelerinin önlenmesi açısındanönemlidir. Kömür sobalarının yatarken söndürülmesi can ve mal güvenliği açısından önem taşıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.