24 Kasım 2008 Pazartesi 00:00
Bel fıtığına kesin çözüm
Opr.Dr. Onur Kulaksızoğlu, geliştirilen son tekniklerle birlikte yürüyemeyecek derecedeki hastaların bile narkoz bile verilmeden nasıl top oynar hale geldiğini anlattı. ~|~

 

 

Hayatınızı çekilmez hale getiren bel ağrılarından artık kurtulun, siz telefonla konuşurken, hayatınız değişsin.
Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Onur kulaksızoğlu, dünyada geliştirilen son tekniklerle birlikte yürüyemeyecek derecedeki hastaların bile narkoz bile verilmeden nasıl top oynar hale geldiğini anlattı.

Hayatında bel ağrısı çekmeyenimiz neredeyse yoktur. Genellikle ağrılarımız dayanılmaz oluncaya kadar doktora gitmez, kulaktan dolma tedavi yöntemleriyle hastalığımızı kendi kendimize tedavi etmeye çalışırız.
Oysa ki, günümüzde teknolojinin de yardımıyla geliştirilen bazı teknikler sayesinde, bel ve boyun ağrılarının en ilerlemiş halleri dahi çok basit yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Omurgamıza 5 milyon kez yük biner
Bel ağrısı ve bel fıtığı toplumun büyük bölümünü etkileyen yaygın bir sağlık problemidir.
İnsan omurgasının en çok yük binen ve hareket sistemi ile ilgili rahatsızlıkların en sık ortaya çıktığı alan bel (lomber) bölgesidir. Unutmayın ki, ortalama bir ömür yaşayan her insan hayatı boyunca omurgasına yaklaşık 5 milyon kez yüklenme yapar. Kişinin hareketlerini kısıtlayıp, bundan kurtulması asla mümkün değildir. Eğilme, kalkma ve çömelme gibi hareketlerin hepsi yüklenme anlamına gelir. Yatma dışındaki tüm hareketlerde omurgaya yükleniriz. Bu yüzden de 70-80 yaşındaki insanlarda bel fıtığına rastlanması kaçınılmazdır. Kısaca, bel ağrıları insan yaşamının kaçınılmaz bir parçasıdır.

Bel fıtığı nedir?
Bu kaçınılmaz vücut yükünün getirdiği en yaygın rahatsızlıklardan biri bel fıtığıdır. Konuyla ilgili yurt dışında geniş araştırmaları bulunan Beyin, Sinir Ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Onur Kulaksızoğlu, bakın bel fıtığından kurtulmanın yollarını nasıl anlatıyor.
Kulaksızoğlu, fıtığı, iki omur arasında omurgaya binen yükü emen ve eşit dağılımını sağlayan disk olarak tanımlanan yapının, omuriliğe ve/veya sinir köklerine doğru fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak tanımlıyor. Tedavi yöntemiyse, hastalığın kişideki seyrine ve ilerleme durumuna göre değişiyor.

Bel fıtığının belirtileri?
Bel ağrısı, bacaklara vuran ağrı, bacaklarda, ayakta uyuşma, güçsüzlük, nadiren de olsa yanma ve iğnelenme, idrar yapamama ya da idrar kaçırmadır. İdrar kaçırma özellikle bel ağrısı ile birlikte olduğu zaman dikkat edilmesi gereken bir bulgudur. Bel fıtığının tedavi seçenekleri çeşitlidir.

4 temel tedavi yöntemi
Tedavi prensipleri 4 ana başlıkta özetlenebilir. Bunlar;
1 -Yatak İstirahati
2- İlaç Kullanımı
3- Fizik Tedavi Ve Egzersiz
4- İleri Tekniklerle Cerrahi Tedavi 
Yatak istirahati, ilaç kullanımı ve fizik tedavi çok ilerlememiş fıtıklarda elzemdir ve genelde olumlu yanıt verir. Durumu daha ilerlemiş olan rahatsızlıklarda ise ileri tekniklerle cerrahi tedavi uygulanır. Ancak bu ameliyat demek değildir.

Bel ağrılarınızdan yarım saatte kurturun
Opr. Dr. Onur Kulaksızoğlu bel fıtığının mikrodiskektomi yöntemiyle, bel kaymasınınsa vidalama yöntemiyle uyutulmadan risksiz bir şekilde tedavi edilebildiğini söylüyor.
Türkiye'de çok az sayıda cerrah tarafından yapılabilen vidalama tekniğinde, hasta hiçbir şekilde bayıltılmıyor. Bunun sebebi epidural anestezi olması.
Kulaksızoğlu, "Öncelikle hastalar doktor konusunda seçici olmalılar. Çünkü bu son teknolojik müdahale herkes tarafından yapılamamaktadır. Bu tekniğin birkaç yıl öncesine kadar bilinmemesinden dolayı birçok kariyer sahibi doktor bu cerrahi müdahaleyi yapamamakta ve hastalarına artık neredeyse tarihe karışmış olan klasik diskektomiyi uygulamaktadır" dedi.

Ameliyat fobisine son!
Hastaların birçoğunun sırf ameliyatlardan korktuğu için yıllarca bu acıyı çektiklerini belirten Kulaksızoğlu, "Oysa ki, epidural anesteziyle mikrodiskektomi yöntemi tüm bu endişeleri gidermektedir. Çünkü Epidural anesteziyle birlikte hasta cerrahi müdahale esnasında konuşabilmekte, doktoruna soru sorabilmekte ve hatta yakınları ile telefonla dahi konuşabilmektedir.
Epidural anestezi, sadece birkaç santimlik bölgeye uygulanarak, hastaların baygın bir halde ameliyata girip bir daha ayılamama fobisini de ortadan kaldırmaktadır.
Hasta bu operasyon sonrası, yara miktarının minimize olması, kemik dokuda fazla hasar yapılmaması, sahaya tam hakimiyet gibi etkenlerden dolayı ertesi gün normal yaşantısına dönmekte, birkaç hafta sonra top oynar hale gelmektedir.

Mikrodiskektomi'nin avantajları
Opr. Dr. Onur Kulaksızoğlu Mikrodiskektomi yönteminin temel amacının klasik bel fıtığı ameliyatı ile aynı olduğunu, ancak daha gelişmiş tekniklerle yapıldığını belirtti.
Avantajlarını ise şöyle sıraladı:
- Ameliyat tamamen mikroskop altında yapılır.
- Mikroskobun büyütmesinden ve geniş görüş alanından yararlanıp çok daha küçük bir sahada çalışmak mümkündür.
- Cerrahi müdahale birkaç santimetre içerisinde ve hastanın hissetmeyeceği şekilde yapılmaktadır.
- Küçük bir bölgeden müdahale gerçekleştiği için, hem iyileşme daha hızlıdır, hem de ameliyat sonrası cerrahi müdahaleye bağlı sıkıntılar bu yöntemle çok daha azdır ya da hiç olmamaktadır.

DANIŞMA VE BİLGİ İÇİN 0 535 656 56 05

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137