07 Kasım 2009 Cumartesi 00:00
Beyinsel hastalıkların tedavisinde yeni buluş
Yapılan bilimsel araştırmalara göre artık dikkat eksikliği, hiperaktivite, şizofreni, epilepsi, stres bozukluğu gibi beyinle ilgili hastalıkların teşhis ve tedavisinde teknolojik yöntemler kullanılacak. ~|~

 

Beyin üzerine geliştirdiği tanı ve deneysel çalışmalarıyla dünya genelinde tanınan Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü emekli öğretim üyesi ve HÜ KOSGEB Teknoloji Geliştirme Merkezi araştırmacılarından Prof. Dr. Sirel Karakaş beynin çalışması ve görüntüleme teknikleri üzerine uzun yıllardır çalıştıklarını kaydetti.
Son çalışmalarında 130 çocuğun beyin yapısını Manyetik Rezonans (MR) görüntüleme tekniğiyle incelediklerini ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısının konulmasında yeni bir yöntem geliştirdiklerini belirten Karakaş, bu çalışmalarının tekniklerin bütünlüğü bakımından dünyada öncü çalışma özelliği taşıdığını söyledi.

Beyinsel hastalıkların tanı ve tedavisi mümkün olabilir mi?
Beyin faaliyetlerinin karşılaştırılmasında beynin çeşitli alanlarını faaliyete geçiren görevlerden oluşan ve ''Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme için TURCONS?4 Beyin Haritalama Bataryası'' adı verilen bir görevler bataryasını Gazi Üniversitesi Öğretim üyesi nöroradyolog Prof. Dr. Hakkı Muammer Karakaş ile birlikte geliştirdiklerini bildiren Karakaş, bu bataryanın beyin cerrahisine hazırlanan hastalarda kullanıldığını dile getirdi.
Prof. Dr. Karakaş, bilgisayardan uygulanan bu görevler bataryasını kurdukları ''Neurometrika'' isimli merkezde uygulamaya girdiğini bildirdi.
Karakaş, merkezde, özellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısının konulmasını sağlayan bu yöntemin dışında, beyinde özellikle nöropsikiyatrist nörolojik hastalıklar arasında yer alan epilepsi, şizofreni, stres bozukluğu,  demanz gibi hastalıkların da tam olarak tanı ve tedavisini yapan dünyanın sayılı merkezleri arasında olduklarına işaret etti.
Bu hastalıklarla ilgili görüntülemeden teşhis ve tedaviye uzanan süreçteki tüm tetkikleri yapacak bir merkezin dünyada sayılı olduğunu kaydeden Karakaş, merkezle ilgili şu bilgileri verdi:
''Beyin görüntüleme ve haritalama alanlarında Ar?Ge çalışmalarımiz yürütülüyor. Bu çalışmalar da manyetik rezonans görüntüleme sırasında beyin elektriksel faaliyetinin kaydedilmesi faaliyetlerini kapsıyor. Ayrıca Türkiye'de ilk defa geliştirilen ve görüntülemede kullanılacak görevler bataryası da kullanıma girdi.'' Ar?Ge çalışmalarının beyin görüntüleme alanında kullanılacak donanım geliştirmeyi de kapsadığını ifade eden Karakaş, beyin görüntüleme teknikleri üzerine yazılım geliştirildiğini belirtti.

Beyin görüntüleme ve beyin haritalama yöntemleri
Neurometrika'da elektrofizyoloji laboratuvarı, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme laboratuvarlarının kurulmasında danışmanlık hizmetlerinin verildiğine işaret eden Karakaş, çocuk ve yetişkinlerin zihinsel fonksiyonlarını da beyin görüntüleme, beyin haritalama ve nöropsikolojik testlerle incelediklerini, böylece teşhis ve tedavi hizmetleri verdiklerini anlattı. Karakaş, ''Bu nedenle, merkezimizin en iyiler arasında olduğunu biliyoruz. Dünyanın Ar?Ge üssü olmayı hedefliyoruz'' dedi.
Prof. Dr. Sirel Karakaş, faaliyetlerinin çoğunda tıp personeli ile ortak çalıştıklarını kaydederek, ''Böylece özellikle beyin faaliyetleriyle ilgili tanı koyma ve tedavinin izlenmesinde hastanın subjektif söylemlerine değil, tamamen bilimsel verilere dayanarak teşhis ve tedavi uygulaması yapılacak'' dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.