16 Temmuz 2007 Pazartesi 00:00
Boşa geçen zaman yitirilmiş bir ömürdür
Serbest zamanların olumlu değerlendirilmesi gerekliliği günümüzde var olan bir durum. Ancak önemli olan boş zamanları değerlendirmek değil boş zamanları verimli olarak değerlendirebilmek ~|~

Boş zamanları en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğimiz konusunda uzmanlar bazı önerilerde bulunuyor. Öncelikle zaman ve boş zaman kavramalarını tanıyalım:
Zaman: İnsan yaşamının yerine göre uzun veya kısa süreli, tekrarı olanaksız, başlanıcı ve sonu belli, saatle ölçülebilen bir bölümüdür.
Boş Zaman:  Bireyin hem kendisi hem de başkaları için bütün zorunluluklardan veya bağlantılardan kurtulduğu ve kendi isteğiyle seçeceği bir faaliyetle uğraşacağı zamandır.

Günümüzde önemli olan boş zamanları değerlendirmek değil boş zamanları etkili ve verimli olarak değerlendirebilmenin yollarını bilmektir. Herkes boş zamanlarını değerlendirebilir. Ancak her bireyin bunu etkili ve verimli bir biçimde yaptığını söylemek mümkün değildir.
Birey boş zamanını değerlendirirken yani; istediği bir uğraşı ile zevk ve doyum sağlamak amacı ile boş olan zamanını geçirirken herhangi bir faaliyetle bu maksatla uğraşırken; toplumsal ödevlerini yerine getirdikten sonra özgür iradesi ile giriştiği dinlenme, eğlenme, bilgi ve becerilerini geliştirme, toplum yaşamına gönüllü olarak katılma gibi bir dizi uğraşılardır diyebiliriz. Boş zamanların değerlendirilmesinin özellikleri:

& Birey bu faaliyetlere kendisi arzuladığı için katılır. Bunu kendisi seçer, başkasının zorlaması değildir. Gönüllülük esastır. Evrensel olarak uygulanır ve aranır. Ciddi ve amaçladır. Bireye göre bir anlamı, değeri vardır ve kendisi için bir amaçtır. Boş zamanı değerlendirme, genellikle bir çeşit faaliyeti gerektirir. Örneğin; fiziksel, zihinsel, toplumsal veya duygusal olabilir.

Boş zamanların değerlendirilebileceği bazı faaliyetler:

1. Kitap okumak. Gazete, dergi vb. yayınları okumak.
2. Ev işleri ile uğraşmak, bazı tamiratlar, evin bakımı, ebeveynlere yardım vb. .
3. Radyo ve TV izlemek.
4. Spor ile uğraşmak.
5. Tiyatro veya sinemaya  gitmek. resim yapmak vb.
6.Yürüyüşler yapmak.
7. Zeka oyunları oynamak.
Bunların dışında bireyin tercihlerine, kişilik özelliklerine göre değişebilecek; bireyi geliştirecek ve rahatlamasını sağlayacak faaliyetlerde boş zamanları değerlendirmek için uygun faaliyetler olarak sayılabilir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137