05 Haziran 2006 Pazartesi 00:00
Çocuğun ilk doktoru anne ve babasıdır
Uzmanlar, çocuk doktorunun, çocuğunuzun hastalığını teşhis edebileceğini, ancak bir takım temel bilgiler yardımıyla anne ve babanın da olasılıkları belirleyebileceğini ve ne zaman tıbbi yardıma gereksinim duyacaklarını öğrenebileceğini kaydediyor ~|~

KIZAMIK
Daha sıklıkla kışın ve ilkbaharda görülür. Aşılanmamış tüm bireyler hastalık riski taşır. Etkeni kızamık virüsüdür. Vücuttaki döküntüler başlamadan 2 gün önce ve döküntüden 4 gün sonrasına kadar bulaşıcı dönemi devam eder, damlacık yoluyla bulaşır. Kuluçka dönemi 8?12 gün kadardır. Döküntü öncesinde 1?2 gün süreyle ateş, burun akıntısı, gözlerde sulanma ve kuru öksürük görülür, bazen ishal olabilir. Ağız içinde yanakların iç kısmında küçük beyaz lekeler (koplik lekeleri) oluşur. Bunun hemen ardından yüzden başlayan ve vücuda yayılan kırmızı döküntüler görülür. Hastalık yaklaşık 1 hafta kadar sürer.

Yapılması Gerekenler: Tanı için mutlaka doktor kontrolü şarttır. Özellikle komplikasyonları izlemek açısından çocuk yakından takip edilmeli, ateş düşürücü tedavi (paracetamol, ılık duş) yapılabilir, dinlenme ve bol sıvı ağırlıklı beslenme önerilir.Korunma: Kızamık aşısı mutlaka her çocuğa zamanında yaptırılmalıdır. Enfekte kişilerle temas önlenmelidir.
Komplikasyonlar: Kulak iltihabı, pnömoni (zatürre), ansefalit (beyin iltihabı).

KIZAMIKÇIK
İlkbahar ve kışın daha sık görülür. Aşısız tüm insanlarda görülebilir. Etken Rubella virüsüdür. Doğrudan ya da damlacık yoluyla bulaşır. Bulaşıcılık dönemi döküntüden önceki 1 hafta ve döküntü sonrası 1 haftalık dönemdir. Kuluçka dönemi 14?21 gün sürer. Hafif ateş ve boyundaki lenf bezlerinde şişlik olabilir. Daha sonra yüzde küçük, pembemsi döküntüler şeklinde başlar ve vücuda yayılır. 4?5 gün kadar sürer. Nüks görülmez. Bir kez geçirdikten sonra bağışıklık gelişir. Genellikle hafif seyirli bir hastalıktır, aşılanmamış gebe kadına bulaşırsa, risk oluşturur.
Tedavisi yoktur. Beslenmede bir değişikliğe gerek yoktur.
Korunma: Aşı ile korunma mümkündür. (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak aşısı)
Komplikasyon: Çok nadiren trombositlere düşüklük ve eklem iltihabı olabilir.

KABAKULAK
Etkeni kabakulak virüsüdür. Aşılanmamış herkes enfeksiyona yatkındır. Solunum salgılarıyla doğrudan bulaşır, bulaşıcılık dönemi, hastalığın başlangıcından 1?2 gün önce ve başladıktan 9 gün sonradır. Kuluçka dönemi 16?18 gün sürer. Başlangıçta ateş, iştahsızlık, gibi bulgular olabilir. Daha sonra çenenin iki tarafındaki tükürük (parotis) bezlerinde tek ya da iki taraflı şişme, boyun ve kulak altındaki bezlerde şişme, çiğneme sırasında ağrı, ekşi ve asitli yiyeceklerle ağrı olabilir. Olguların bir kısmında da hiçbir bulgu olmayabilir.Yapılması Gerekenler: Tanının doğrulanması için doktor görmelidir. Kusma, uyuklama, baş ağrısı gibi bulgular varsa meningoensefalit (beyin zarı ve beyin iltihabı) riski yönünden mutlaka doktora danışılmalıdır.Semptomatik tedavi (ağrı ve ateş düşürücüler), yanaklara soğuk kompres, asit içermeyen, ekşi olmayan yumuşak besinler önerilir.
Korunma: Aşı ile korunma mümkündür.
Komplikasyonlar: Meningoansefalit, orşit (testis iltihabı) olabilir.

BOĞMACA

Etken Bordetella pertüsis bakterisidir. Damlacık yoluyla bulaşır. Hastalığın başlangıcındaki dönem en fazla bulaşıcılığın olduğu dönemdir. Antibiyotikler bulaşmayı azaltır. 1 yaşın altındaki ve özellikle aşıları yapılmamış çocuklar risk altındadır. Kuluçka dönemi 7?10 gündür. Önce kuru öksürük ve hafif ateş görülür.
Yapılması Gerekenler: Mutlaka doktor kontrolü şarttır. Bebeklerin hastanede gözetim altında tutulması gerekebilir. Antibiyotikler, oksijen ve ortamın nemlendirilmesi tedaviyi oluşturur. Sık sık az miktarda beslenme, sıvı tedavisi gerekirse damardan beslenme uygulanır.

Çocuklarda görülen bulaşıcı hastalıklar konusunda bilgi veren Uzm. Dr. Şebnem Ersoy, , bu hastalıkların belirtileri ve korunmak için neler yapmak gerektiği konusunda bilgi verdi?

Hastalıktan korunmak için ne yapmalı?

Hastalıkların nasıl bulaştığı her zaman tam olarak bilinmeyebilir. Ancak çoğu zaman mikroplar, hastalığı taşıyan kişinin hapşırık veya öksürüğündeki damlalar yoluyla sağlıklı kişilere bulaşır; veya mikroplar havadaki tozlara asılı kalır; doğrudan temasla (el teması), dolaylı temas (hasta kişinin temas ettiği nesne veya eşyalara dokunmak), solunum salgıları veya dışkı yoluyla bulaşma olabilir. Çocuğun genel sağlık durumunun iyileştirilmesiyle bir çok hastalığa maruz kalınması, riski azaltabilir. Bu da aşılarının tam olarak yapılması, düzenli doktor kontrolleri, iyi beslenme ve genel hijyen kurallarına uyarak (tuvalet ve bez değiştirme sonrası her seferinde ellerin yıkanması, kirli bezin uygun biçimde çöpe atılması) sağlanır. Bulaşıcı hastalığı olan kişilerle temasın önlenmesi de çok önemli.

SU ÇİÇEĞİ

Daha çok kış sonu ve ilkbaharda olmak üzere tüm mevsimlerde görülebilir. Çoğu kişi bu hastalığı çocukluk döneminde geçirir. Oldukça bulaşıcıdır. Etkeni bir virüstür. Damlacıklar yoluyla havadan bulaşır. Bulaşıcılık süresi tüm alttaki lezyonlar kabuk tutana kadar devam eder. Kuluçka dönemi 14?16 gün kadardır. Mikrop bulaştıktan sonra, ilk bulgular hafif ateş, halsizlik, iştahsızlık ve kaşıntıdır. 1?2 gün içinde özellikle yüzden ve saçlı deriden başlayan, önce kırmızı leke şeklinde olup sonradan sivilceye dönüşen ortası sulu vesiküller belirir ve tüm vücuda yayılır. İlk vesiküller 6?8 saat sonra kabuklanmaya başlar. Döküntüler ortalama 5?20 gün sürer.
Yapılması Gerekenler: Tanının doğrulanması için doktorun görmesi gerekir. Ateş için Aspirin verilmez: Paracetamol gibi ateş düşürücüler verilmelidir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137