20 Mayıs 2006 Cumartesi 00:00
D vitamini eksikliği raşitizme yol açıyor
Türkiye'de uzun süredir D vitamini yetersizliğinin ve potansiyel raşitizmin bebek ve çocukları etkileyen önemli bir sorun olduğu belirtiliyor ~|~
Beslenme yetersizliklerine bağlı gelişen hastalıklarda, yeterli derecede vitamin ve mineral alınmaması anahtar rol oynuyor. D Vitamini Yetersizliğinin Önlenmesi Ve Kemik Sağlığının Korunması Projesi kapsamında, bebeklere D vitamini sağlanıyor.
Antalya İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. İbrahim Gök, gerçekleştirilmesi planlanan projeyle ilgili bilgi verdi. Sağlıklı beslenmenin doğum öncesi dönemden başlayarak yaşamın her evresinde bireylerin fiziksel, zihinsel ve sosyal yeteneklerini etkileyerek toplumun ekonomik ve sosyal gelişmesini sağlayan temel koşullardan biri olduğunu vurgulayan Dr. Gök, "Besinin kalitesini etkileyen en önemli faktör, besinin vitamin ve mineral içeriğidir. Beslenme yetersizliklerine bağlı gelişen hastalıklarda, vitamin ve mineral yetersizlikler anahtar rol oynamaktadır" dedi.

Günde 3 damla D vitamini
Türkiye'de uzun süredir D vitamini yetersizliğinin ve potansiyel raşitizmin bebek ve çocukları etkileyen önemli bir sorun olduğunu kaydeden Gök, hastalığın sıklığının yüzde 2?19 arasında değiştiğini bildirdi. Özellikle 5 yaş altı çocuklarda, üreme çağındaki kadınlarda ve adolesanlarda D vitamini yetersizliğine bağlı çeşitli problemlerin karşımıza çıktığını söyleyen Gök, "Bu nedenle D vitamini yetersizliğinin önlenmesi, toplum sağlığının geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu önemli halk sağlığı sorununun çözümü için Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde ülke düzeyinde, toplumun D vitamini yetersizliği konusunda bilinçlendirilmesi, bebeklere koruyucu olarak günlük 400 bin ünite (Günde 3 damla) D vitamininin 1 yıl süre ile verilmesi amacıyla 'D Vitamini Yetersizliğinin Önlenmesi ve Kemik Sağlığının Korunması Projesi' başlatılmıştır" diye konuştu.

Türkiye'de bebek ölüm hızı binde 29
Gök, proje kapsamında ildeki tüm Sağlık Ocakları ve Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması merkezleri tarafından, 0?12 ay arasındaki bebeklere 23 Mayıs 2005 tarihinden itibaren ücretsiz D vitamini damlası verilmeye başlandığını bildirdi. "Dünyanın gözünün üzerinde olduğu ilimiz, hızlı göç almasına rağmen anne ve çocuk sağlığında hızlı iyileşmeler kaydetmiştir. Ülkemizde bebek ölüm hızı binde 29 iken ilimizde bunun yarısının da altında bir değere, binde 13'e düşmüştür" diyen Gök, sözü edilen projenin sağlıklı nesillere önemli katkısı olacağının altını çizdi.

Raşitizm hastalığının sebebi

D vitamininin vücudun kalsiyum dengesinin düzenlenmesi, kemik ve kas sağlığının korunması olmak üzere immün sistem ve sinir sistemi gibi değişik dokularda çok önemli görevlerinin olduğunu belirten Gök, "İnsan organizması için D vitamininin ana kaynağı, güneş ışınları etkisiyle derideki endojen üretimdir. D vitamini yetersizliği, gelişmekte olan kemik dokusundaki mineralizasyon bozukluğu ile karakterize olan, klinik olarak bebek ve çocuklarda 'kemik zayıflığı' olarak da bilinen raşitizm hastalığına, erişkinlerde ise osteomalazi'ye yol açmaktadır. İnsan organizması, büyümenin en hızlı olduğu ilk 2 yaş ve adolesan dönemlerinde D vitamini yetersizliğinden daha şiddetli etkilenmektedir" şeklinde konuştu.

Güneş D vitamini kaynağı

D vitamini yetersizliğinin temel nedeni, deride güneş ışınları etkisiyle yeterli D vitamini sentez edilmemesi. Raşitizmin sık görüldüğü bölgelerde anneler, genellikle ev içlerinde yaşamakta ve güneşten yeteri kadar faydalanamamakta. Özellikle kış dönemindeki hamileliklerde vitamin desteği yapılmamasının bebeklerin yetersiz D vitamini deposu ile doğmasına neden olduğunu söyleyen Gök, "Bu durumda anne sütü ile beslenmeleri de bebeklerin D vitamini yetersizliği sorunu ile karşılaşmasını önleyememektedir. Vücuda dışarıdan ek D vitamini verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle bebeklere Sağlık Ocakları ve Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması merkezleri tarafından verilecek olan D vitamini damlalarının kullanılması, hamile kadın ve bebeklerin günde en az 15 dakika, öğle saatleri dışında güneş ışınlarından faydalanmaları gerekmektedir" uyarısında bulundu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.