30 Mayıs 2006 Salı 00:00
Damar sağlığına giden yollarımız tıkalı!
Kalp sağlığında bildik klasikleri yaşıyoruz. Türkiye'de BAĞKUR, SSK ve Emekli Sandığı'nın karşıladığı kalp damarı içine uygulanan stentlerin ciddi anlamda yeniden daralma riski taşıdığı belirlendi ~|~

 


Uzmanlar, stent uygulamasının damarı tıkalı olan hastada kalp krizi geçirme riskini azalttığını belirtirken, piyasada bulunan yerli malı stentlerin ya da Çin'den ithal edilen ucuz stentlerin damar içinde yeniden daralmalara neden olduğunu vurguluyor.
Damar tıkanması kalp krizine yol açıyor

Dünyada ve Türkiye'de ölüm nedeni olarak ilk sırada yer alan kalp damarındaki tıkanmanın, plak, ailesel yatkınlık, sigara, şişmanlık, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kolesterol ve trigliserid yüksekliği nedeniyle meydana geldiğini açıklayan uzmanlar, damar tıkanması sonucu kalp krizi geçiren hastaların üçte birinin hayatını kaybettiğine dikkat çekiyor. Piyasadaki en ucuz stent olarak 180200 dolara satılan Çin'den ithal edilen ya da yerli malı stentler, damar içinde hücre üremesine engel olamadığı için damarda yeniden daralma meydana geliyor. Ayrıca çap ve boy olarak fazla seçeneği bulunmayan bu tip stentler, hasta açısından riskli olduğu kadar hekim açısından olumsuzluk taşıyor. Tek bir stentle daralmanın ortadan kalkacağı vakalarda hekim bazen 2 ya da 3 stent kullanmak zorunda kalıyor. Çin malı ve yerli stentin fiyatı 180200 dolarken, ilaç salınımlı olan ve damarda yeniden daralma riskini yüzde 6'lara düşüren stentin fiyatı 2 bin 500 ile 3 bin 500 dolar arasında değişiyor.

Damar yapısına göre stent tercih edilmeli
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Demir, damarları tıkanan kalp hastaları için çok farklı stent bulunduğunu söyledi. Doç. Dr. Demir, "Ancak temel olarak ilaç salınımlı ya da ilaç salınımsız stent olarak 2 grupta toplanıyor. Bunlarda üretim teknolojilerine, uygulanabilirliklerine, güvenilirliklerine ve etkinliğine göre alt gruplara ayrılıyor. Bu nedenle hastaya ve damar yapısına göre stent tercihi yapılmalıdır" dedi. İlaç salınımlı stentin üzerinin, kanser ilacıyla kaplı olduğu belirten Doç. Dr. Demir, "İlaç salınımlı stent, yeniden daralma riskini düşürdüğü için özellikle damardaki lezyonun yaygınlığına ve hastada var olan diğer hastalıklar (diyabet gibi) nedeniyle bir grub hastada zorunlulukla tercih edilmesi gerekiyor. İlaç salınımlı stent uygulamasında damarda yeniden daralma riski yüzde 610'lara düşüyor. Bu stentlerin fiyatı ise 2 bin 500 ile 3 bin 500 dolar arasında değişiyor" şeklinde konuştu.

Eski teknoloji ürünlerinde büyük risk
Kurumların ödediği en ucuz stent olan ilaç salınımsız stent uygulamalarında damarda yeniden daralmanın daha sık görüldüğünü belirten Demir, "Bu grupta yeniden daralma, hasta gruplarına göre yüzde 30 ile yüzde 60 arasında değişiyor. İlaç salınımsız eski teknoloji ürünü stentlerde en büyük risk, restenoz yani damarın yeniden daralmasıdır. Ayrıca özellikle Çin'den ithal edilen stentlerle ilgili kanıta dayalı bilimsel çalışma da yok. Bu stentler piyasadaki en ucuz stent olarak satılıyor" dedi
Teknolojisi eski olduğu için hekim açısından da risk taşıyan bu tür stentin her damara uygulanamadığını belirten Doç. Dr. Demir, "Stent yapısı gereği büküntülü damarlarda ciddi uygulama zorluğu yaşanıyor. Uygulandığı zamanda çok fazla zaman alıyor. Dolayısıyla hem hekimler hem de hasta daha fazla radyasyona maruz kalıyor. Ayrıca bu tip stentlerin çap ve boy çeşitliliği fazla değil. O nedenle bazen tek stent uygulamasının yeterli olacağı damarda 2 veya 3 stent uygulanmak zorunda kalınıyor" şeklinde konuştu.

Ölüm riski çok yüksek

Doç Dr. Demir, ucuz stent uygulamasında damar içinde diseksiyon (iç tabaka yırtılması) da meydana geldiğini söyledi. Böyle durumlarda hastanın ameliyata alındığını kaydeden Doç. Dr. Demir, damarlarda ani tıkanmalara da dikkat çekerek, "Ani tıkanma sonucu hastanın kaybedilme riski yüksektir" değerlendirmesini yaptı. SSK, Emekli Sandığı ve BAĞKUR'un kalp hastalarına uygulanacak stent için 180-200 dolar ödediğini söyleyen Doç. Dr. Demir, günümüzde neredeyse yoldan geçene koroner anjiyo yapıldığını vurgulayarak, "Hekim ve sağlık politikasını belirleyenlerin sorumluluklarını iyice gözden geçirmesi gerekiyor. Kendilerine uygun görmedikleri hiçbir uygulamayı vatandaşa da uygulamamalı, uygulatmamalıdırlar" şeklinde sözlerini tamamladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137