12 Aralık 2006 Salı 00:00
Doktorunuz Sizinle/ Gebeliğe bağlı anne ölümleri -2-
ANNE ÖLÜM ORANLARI AVRUPA ÜLKELERİNE YAKIN
Dr. Nurhayat GÜNDÜZ/ Kadın Hastalıkları Uzmanı ~|~Araştırma anne ölüm oranlarıyla ilgili de veriler içeriyor. Avrupa ülkelerinde 100 bin canlı doğumda 24 olan anne ölüm oranının Türkiye'de 100 bin canlı doğumda 28 olduğu belirlendi. Araştırmada, bu oranın düşük olmasında sürekli artan doğum öncesi ve sonrası bakımın etkileri bulunduğu yorumu yapılırken, oranların kırsal alanlarla kentler arasında farklılıklar gösterdiğine dikkat çekildi.

Buna göre, en düşük anne ölüm oranı 100 bin canlı doğumda 7.4 ile Batı Anadolu'da gerçekleşirken, en yüksek düzey 68.3 oranıyla Giresun ve Ordu illerini kapsayan Doğu Karadeniz ile Ağrı, Erzurum ve Bayburt illerini kapsayan Kuzey Doğu Anadolu Bölgelerinde bulundu. Anne ölüm oranı kentlerde 100 bin canlı doğumda 20.7, kırsal alanlarda 40.3 olarak hesaplandı.

RİSK YAŞLA BİRLİKTE ARTIYOR

Doğum sayısının fazla olması nedeniyle ileri yaşlarda, özellikle de 35 yaşından sonra gebeliğe bağlı ölüm oranları artıyor. 40-49 yaş aralığında gebeliğe bağlı ölüm oranı 100 bin canlı doğumda 100'ün üzerinde bulundu. Bu oran 40-44 yaş arasında 100 bin canlı doğumda 149.1, 45-49 yaş aralığında ise 146.7 olarak hesaplandı. Gebeliğe bağlı ölümlerin yüzde 58.4'ünün doğrudan, yüzde 15.8'inin dolaylı anne ölüm nedenleri, yüzde 23.2'sinin ise tesadüfi nedenlerle gerçekleştiği görüldü. Anne ölümlerine yol açan nedenlerin dörtte biri doğumdan hemen önce, doğum sırasında veya doğumdan sonra başlayan kanamalardan kaynaklanıyor. Gebeliğe bağlı ölümlerin yüzde 17'si hemoraji (kanama), yüzde 14'ü ise hipertansif bozukluklar denilen pre-eklamsi ve eklamsiden (yüksek tansiyon sonucu gelişen ölüm nedeni) kaynaklanıyor.

TÜRKİYE'DEKİ ÖLÜM ORANLARI
Kadınların yüzde 12'si ise gebelik veya doğum sırasında ya da doğum sonrası dönemlerde gelişen emboli (başka bir yerden kopup gelen pıhtılarla oluşan ani damar tıkanmaları), uterus rüptürü (zor doğumlarda müdahalenin geç yapılması) ya da cerrahi işlemlerle ilgili nedenlerden dolayı ölüyor. Türkiye'de annelerin yüzde 37'sinde ölüm doğumdan önceki dönemde meydana geliyor. Bu dönemdeki ölümlerin yarısı 22. haftadan önce, diğer yarısı da bu dönemden sonra gerçekleşiyor. Gebeliğe bağlı ölümlerin yüzde 9'u doğum sırasında, yüzde 54.1'i doğum sonrası dönemde meydana geliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137