02 Aralık 2005 Cuma 00:00
Erkekler sağlığını umursamıyor
Çukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ) yapılan bir araştırmada, erkeklerin 15 yaşından sonra kadınlara göre ölüm hızının katlanarak arttığı, önlem alınmaması durumunda 2020'de bir erkeğin yaş ortalamasının 1980'deki kadınların yaş ortalamasına ulaşacağı ortaya çıktı ~|~ ÇÜ Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Başkanı Prof. Dr. Nafiz Bozdemir, "Erkek Sağlığına Aile Hekimliği Bakışı" adı altında yaptıkları araştırmada, Türkiye'de yaş ve cinsiyete göre ölüm hızlarını belirlediklerini kaydetti.

Bozdemir, 0?4 yaş grubunda erkeklerde binde 8.9, kızlarda 8.5 olan ölüm hızının, 5?14 yaş grubunda da binde 0.7, 0.5 gibi birbirine yakın oranlarda görüldüğünü, bu yaş grubundan sonra ise dengenin erkekler aleyhine hızla bozulduğunu ifade etti. 15?29 yaş grubu erkeklerin ölüm hızının bir anda 1.5'e, kadınların ise 0.5'den sadece 0.7'ye yükseldiğini belirten Bozdemir, şunları söyledi: "Bu oran 30 yaşından sonra da erkekler aleyhine katlanarak artıyor. 30?44 yaş grubu erkeklerin ölü hızı binde 2.4, kadınların 1.6, 45? 59 yaş grubu erkeklerin 8.5, kadınların ise 5.3'e çıkıyor.

Araştırmamızda erkeklerin daha stresli ortamlarda çalışmaları, sağlıklı beslenmemeleri ve özellikle de sağlık sorunlarını ihmal etmelerinin bu yüksek oranları tetiklediğini belirledik." Bozdemir, Türkiye'de ilk 10 ölüm nedeninin cinsiyete göre ayrımında da kaza, doğuştan anomaller, sindirim sistemi hastalıkları, intiharların erkeklerde daha çok, buna karşın endokrin hastalıkların kadınlarda daha çok tespit edildiğini kaydetti.

Acil önlem alınmalı

Türkiye dışında Avrupa Birliği ülkelerinde de erkeklerin sağlık sorunlarına kadınlar gibi yaklaşmadıkları için milyonlarcasının tanı almadan ve hastalığın ilerlemiş safhasında sağlık hizmeti aldıklarını belirten Bozdemir, şunları söyledi: "Erkeklerde kötü sağlık ve erken ölüm aynı zamanda kadın ve çocukların sağlığını, kariyerlerini ve bütün toplumun refahını etkilemektedir. 21. yüzyılda pek çok Avrupa ülkesinde en yüksek erkek yaşam beklentisi, en düşük kadın dengine erişememektedir. Eğer bir şey yapılmazsa 2020'de bir erkeğin ortalama yaş 1980'deki bir kadınınkine ulaşacaktır."

5 anahtar tavsiye

Bozdemir, Avrupa Erkek Sağlığı Forumu'nun "Erkek sağlığını ayrı ve önemli bir durum olarak kabul edin", "Sağlığa ilişkin erkek tutumlarına dair daha iyi bir anlayış ve kavrayış geliştirin", ''Sağlık bakım hizmeti sunmada erkeklere özgü yaklaşımlara yatırım yapın", "Okul ve toplum merkezlerinde erkek çocuklara ve genç erkeklere yönelik çalışma başlatın" ve "Erkek sağlığını geliştirecek koordine sağlık ve sosyal politikalar geliştirin" başlıklı 5 anahtar tavsiyenin acilen uygulanması için çağrı yapıldığını bildirdi.

Sağlıklı bir yaşam için...

Bozdemir, sağlıklı bir erkek için ise "Beslenmenizi düzenleyin, kilonuzu kontrol edin, sigarasız bir ortamda yaşayın, periyodik muayene ve taramaları zamanında yaptırın, uygun zamanda aşı olun, stresle baş etme yöntemlerini bulun, kendi sorumluluğunuzu ve risklerinizi kontrol etme alışkanlığı kazanın, güvenli bir ortamda yaşayın ve sosyal iyiliği yakalayın" önerisinde bulundu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100