22 Ağustos 2006 Salı 00:00
Erkekler tansiyonlarını daha sık kontrol ediyor
Uzmanlar, erkeklerin kadınlardan daha fazla felç riski taşıdıklarını, ancak buna rağmen yüksek tansiyonu kontrol altına alma konusunda çok daha dikkatli olduklarını belirtti ~|~

Dünya'da kalp hastalıkları ve kanserden sonra üçüncü ölüm nedeni olan inmenin en büyük risk faktörü yüksek tansiyon. Türkiye çapında yapılan araştırmada, erkeklerin inme riskinin kadınlardan yüksek olduğu ancak, yüksek tansiyonu kontrol altına alma konusunda erkeklerin daha dikkatli olduğu gözlendi.

15 milyon kişide yüksek tansiyon bulunuyor
Uzmanların verdiği bilgilere göre; inme (felç) dünyada kalp hastalıkları ve tüm kanserlerin toplamından sonra üçüncü sırada yer alan ölüm nedeni. Dünya'daki inmelerin üçte ikisi az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde görülüyor. İnmeye bağlı ölüm oranının 2020 yılında özellikle yaşlanan nüfüsun olduğu ve az gelişmiş ülkelerde sigara içme alışkanlığının artması nedeniyle iki katına çıkacağını tahmin ettiklerini söyleyen uzmanlar şöyle dedi: "İnmeyi oluşturan değişik risk faktörleri vardır, ancak günümüzde tüm inmelerin % 62'sinden yüksek tansiyon sorumludur. Ülkemizde 18 yaş üstündeki nüfusun üçte birinde (15 milyon kişi) yüksek tansiyon bulunuyor ve kadınlarda yüksek tansiyona daha sık rastlanıyor."

Erkeklerin dikkat etmesi gerekiyor
Yapılan araştırmalarda hipertansiyonu olan kadın ve erkeklerde 10 yıllık inme riski incelendi. Bu risk Türkiye genelinde % 17, erkeklerde % 21, kadınlarda ise % 15 olarak hesaplandı. İnme olasılığı gruplarının dağılımı cinsiyete göre incelendiğinde, kadınların % 50'sinin 10 yıllık inme olasılığının % 10'dan daha yüksek olduğu görülmektedir. Buna karşın erkeklerde % 10'dan fazla 10 yıllık inme riski taşıyanların oranı % 76' dır. Ancak erkeklerin bazı konulara dikkat etmesi gerekiyor: Özellikle sigara içme oranı erkeklerde çok yüksek. Sigaranın inme için önemli bir risk faktörlerü olduğu unutulmamalı. Ayrıca erkeklerde giderek artan oranda hareketsizlik ve kilo alma sorunu var. Erkeklerin avantajı ise, yüksek tansiyonun kontrol altına alınma oranı kadınlara göre daha yüksek olması.

Yüksek tansiyonun kontrol altına alınması şart
İnme riskini belirlemek amacıyla kullanılmayan ancak kalp damar hastalıklarının oluşumu için önemli risk oluşturan yararlı kolesterolün (HDL) en düşük olarak Güneydoğu ve Doğu Anadolu, trigliserid adı verilen kan yağı yüksekliğinin en fazla Güneydoğu Anadolu bölgelerinde olduğu belirtiliyor. Buna karşılık zararlı kolesterol (LDL) yüksekliği en az Akdeniz bölgesinde görülüyor. Bu farklılıklar çok muhtemelen beslenme alışkanlığından kaynaklanıyor. Yaşam tarzını ve beslenme alışkanlığını değiştirmek kolay olmayabilir ancak inme ve kalp hastalıkları için en önemli risklerden birisi olan yüksek tansiyon kontrol altına alınabilir. Bu nedenle her erişkin belli aralıklarla tansiyonunu ölçtürmeli ve kan basıncı yüksek olanlar hekimlerin verdiği ilaçları düzenli ve ömür boyu kullanmalıdır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100