Bu haber kez okundu.

Erkeklerde kanser riski daha fazla görülüyor
Sanayi sektöründe çalışma ve kimyasal maddelere maruz kalma gibi nedenlerden dolayı erkeklerin, kadınlara göre 1,5 kat daha fazla kansere yakalandığı ortaya çıktı ~|~

 Dicle Üniversitesi (D.Ü) Tıp Fakültesi Radyasyon Onkoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bilgehan Karadayı, kanser hastalığının vücutta kontrolsüz hücre çoğalması olduğunu söyledi.

Koruyucu hekimlik ve erken tanı çok önemli
Vücudun herhangi bir bölgesinde bir dokuda meydana gelen büyümenin kana karıştığını ve bundan diğer organların olumsuz etkilediğini kaydetti. Herhangi bir ağrı olmasa bile vücudun herhangi bir yerinde şişlik olması veya bir bende büyümenin meydana gelmesi durumunda kişinin hemen hekime başvurması gerektiğini vurgulayan Karadayı, kanser hastalığında koruyucu hekimlik ve erken tanının çok önemli olduğunu aktardı.

Kanser hastalığının aslında yaşlılık hastalığı olduğunu, yaşam süresinin uzamasıyla kanserli hasta vakalarında artış meydana geldiğini anlatan Karadayı, yaşam süresinin uzun olması, sanayileşme ve beslenme alışkanlığı nedeniyle gelişmiş ülkelerde kanser vakalarının daha sık görüldüğünü, gelişmekte olan ülkelerde de bu sayının artığına işaret etti. Karadayı, Avrupa ve ABD'ye göre Türkiye'de kanser hastalığı oranının daha az olduğunu, ancak Türkiye'nin gelişmekte olan bir ülke olması nedeniyle her yıl kanserli hasta sayısının çoğaldığını belirterek hastalığın kimi insanda yavaş kimisinde hızlı seyrettiğini kaydetti.

Hastalık yayılmadan önce doktora başvurulmalı
Sigara ve alkol nedeniyle erkeklerde akciğer, kadınlarda ise meme kanserinin daha sık görüldüğünü ifade eden Karadayı, şöyle dedi:
"Ayrıca sigara, alkol, sanayi sektöründe çalışma ve kimyasal maddelere maruz gibi nedenlerden dolayı erkekler daha çok kanser hastalığına yakalanıyor. Erkeklerde kanser hastalığı kadınlara göre 1,5 kat daha fazla görülüyor. Kadınların 40 yaşından sonra mamografi takiplerini yaptırmaları gerekiyor. Halk arasında kanserli hastaların ameliyat olması ya da onlara bıçak değmesi durumunda hastalığın daha da yayıldığı inancı var. Böyle bir şey yok. Yanlış bir inanç bu. Bıçak değmese bile kanser yayılıyor. Hasta son ana kadar bekliyor, sonra doktora başvuruyor. Zaten hastalık yayıldığı için ameliyattan sonra da hastayı kurtarmak mümkün olmuyor. Böyle olunca da ameliyat sonrası daha hızlı yayıldı deniliyor."

Işın tedavisi ile kanserli hücreler frenleniyor
Yılda 600'e yakın kanserli hastaya ışın tedavisi uyguladıklarını, tedavide tümörlü bölgeye radyasyon verdiklerini ve bölgede hücrenin çoğalmasını önlediklerini bildiren Karadayı, "Bize gelen her hastayı kurtaramıyoruz, ama en azından ağrısını dindiriyoruz ve yaşam süresini uzatıyoruz. Erken tanıda başarı oranı artıyor" dedi.

Sigarayı hemen bırakın
Sigaranın, akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan, karaciğer ve yemekborusu kanserine yol açtığını ifade eden uzmanlar şöyle belirtiyor:
 "Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, dünyada her 13 saniyede bir kişi sigara yüzünden hayatını kaybediyor. Türkiye'de de gerekli önlemler alınmazsa önümüzdeki 20 yılda sigaraya bağlı nedenlerden ölen kişilerin sayısı yaklaşık 250 bine yükselecektir. Ülkemizde düzenli sigara içen kişilerin yüzde 55'i 3569 yaşları arasında hayatını kaybetmektedir. Sigara, kansere neden olan etkenler arasında birinci sırada yer almaktadır. Kanser olgularının önemli bir bölümü ise çevresel etkenlere bağlıdır. Bu etkenler arasında beslenme önemli bir yer tutmaktadır. Kadınlar ve erkeklerde görülen kanser vakalarının yüzde 35'i beslenmeye bağlıdır". Uzmanlar, kanserin belirti ve bulguları köken aldığı doku ve organlara göre değişeceğini, şu belirtiler varsa kesinlikle bir hekime başvurulması gerektiğini söylüyor:

Dışkılama ve idrar alışkanlıklarında değişiklikler 
Uzun süren, iyileşmeyen yaralar 
 Beklenmeyen kanamalar.
 Elle hissedilen şişlikler 
Yutma güçlüğü veya hazımsızlık
 Siğil ve benlerde değişiklik 
Uzun süren ses kısıklığı , öksürük

Bu bulgular her zaman kanser demek değildir. Ancak nedenlerinin belirlenmesi için mutlaka bir doktora başvurulması gerekir. Kanser bulaşıcı bir hastalık olmayıp, erken tanısı ve tedavisi mümkün bir hastalık grubudur.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100