14 Aralık 2012 Cuma 10:20
Gözler kontrol altında olmalı

Görme duyusunun gelişiminin insanlarda, doğumla başlayıp 8-10 yaş civarına kadar çok hızlı bir şekilde tamamlandığını belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, bu süreçte ortaya çıkan ve görme duyusunun gelişimini etkileyen herhangi bir sorunun bir daha geri dönüşü olmayan görme problemlerine sebep olacağını belirtti.

Ekmekçiler, \"Kırma kusurları, şaşılık, konjenital katarakt, glokom, göz travmaları ve göz tümörleri gibi birçok hastalığın çocuklarda kalıcı görme kayıplarına sebep olabilir. Çocuklarda en sık görülen göz hastalığı kırma kusurlarıdır. Miyopi, hipermetropi ve astigmatizma olmak üzere, üç çeşit kırma kusuru vardır. Miyopi bebeklerde nadiren görülen, genelde okul çağında başlayıp, 20\'li yaşlara kadar artış gösteren bir görme kusurudur. Hipermetropi doğumla birlikte başlamakta ve yaşın ilerlemesiyle paralel olarak, azalan bir seyir izlemektedir.

Astigmatizma doğum sırasında görülür ve hayat boyu artma azalma göstermez. Bu üç kırma kusurunda da genetik geçiş söz konusudur. Eğer anne-baba gözlük kullanıyorsa, çocuklarının da gözlerinde bozukluk olma ihtimali yüksektir. Bu tür göz bozuklukları; çocuklarda uzaklara bakarken gözlerini sıkma, bir şey okurken çok yaklaştırma, sınıfta tahtayı görememe, akşamları zor görme ve sık sık takılıp düşme gibi birçok semptomla kendini gösterebilir\" dedi.

Şaşılık nörolojik sebeplerle oluşabilir

Sık olarak görülen ikinci görme kusurunun şaşılık olduğunu belirten Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, şaşılığın nörolojik sebeplere ve hipermetropiye bağlı olarak geliştiğini belirtti. Op. Dr. Ekmekçiler, hipermetropiye bağlı olan şaşılıkların, çoğunlukla gözlük kullanımı ve erken tedavi ile ameliyat gerekmeksizin düzeltilebileceğini belirterek, \"Nörolojik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan görme sorunları genelde ameliyatla düzeltilmektedir.

Şaşılık erken fark edilip düzenli takip edilmesi gereken bir göz hastalığıdır. Geç kalındığında, gözde tembelliğe sebep olmakta, ömür boyu düzeltilemeyen görme kusurlarına ve kalıcı şaşılığın oluşmasına yol açmaktadır. Özellikle, altı aylık olduktan sonra bir bebekte gözde kayma görünüyorsa, acil olarak doktora başvurulması gerekir. Bekleyelim çocuk büyüyünce şaşılık kendiliğinden geçer gibi düşünceler daha sonra düzeltile-meyecek ciddi sorunlara sebep olabilir. Çocuğun yüksek ateş sonrası havale geçirmesi, nörolojik şaşılıkların en önemli sebebidir. Bu nedenle, çocuklarda ateş yüksel-mesine çok dikkat etmek gerekir\" diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.