27 Ekim 2006 Cuma 00:00
Hangimizin kalbi risk altında bulunuyor?
Kalp krizi geçirme olasılığı bazı risklerin biraraya gelmesiyle artıyor. İşte bazıları: Stres, kanda yüksek yağ düzeyi, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yaş, cinsiyet, şişmanlık... ~|~

Kalp krizinin oluşumunda hareketsizliğin önemli bir etken olduğunu belirten uzmanlar diğer etkenleri ise şöyle sıralıyor:

HDL Kolesterol

HDL kolesterolün ateroskleroz gelişiminde koruyucu bir rolü var. Dolayısıyla düşük HDL, yani 35 mg/dl altındaki HDL değeri önemli ve bağımsız bir koroner risk faktörünü oluşturuyor.

Trigliserid
Hipertrigliseridemi, kalp damar hastalığı oluşumunda tek başına çok fazla risk teşkil etmiyor. Ancak hipertrigliseridemi ve buna sıklıkla eşlik eden düşük HDL, insülin direnci, küçük yoğun LDL ve karın çevresi genişliği koroner arter hastalığı için risk oluşturuyor. Uzmanlar trigliserid seviyesinin 150 mg / dl veya daha aşağısında tutulması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Kilo kaybı, kalori kısıtlaması, alkolün azaltılması ve fizik aktivitenin artırılması ile trigliseridleri düşürmek mümkün olabiliyor.
Fibronojen:
Yapılan çalışmalar sonucunda fibronojen düzeyinin koroner serebrovasküler hastalıklarının gelişiminde risk faktörü olduğu tespit edilmiş bulunuyor.

Hiperhomosisteinemi:

Aterosklerotik damar hastalığı için 15 (molt/üzeri plazma homosistein düzeyleri yeni bir bağımsız risk faktörü olarak tanımlanmış. Bu düzey üzeri homosistein bulunanlarda 5 yıl içinde miyokard enfarktüsü geçirme riski yüzde 3 / 4 kat arttığı ortaya konulmuş.

Lipoprotein (a):

Genetik olarak belirlenen lipoprotein (a) Lp (a) yüksekliğinin erken miyokard enfarktüsü ve inme için önemli bir risk faktörü olduğu biliniyor. Artmış Lp(a) düzeyleri özellikle birlikte artmış LDL düzeyleri de bulunuyorsa, kalp damar hastalığı için önemli bir risk faktörü oluşturuyor.

Enfeksiyon:

Chlamydia pneumoniae başta olmak üzere, bazı enfeksiyon ajanlarının ateroskleroz gelişimine yol açabileceğine dair bazı bulgular varsa da bunun anlam ve klinik sonuçları hakkında yeterli veri mevcut değil.

Yüksek duyarlı CRP:
Son yıllarda yapılan çalışmalarda hsCRP yüksekliğinin kalp damar hastalığı ve kardiyak olaylar ile ilişkisi yapılan çalışmalar sonucunda gösterilmiş. CRP değerinin (küçük yazılacak) 0.7 mg /L olması normal kabul ediliyor ve bunun üzerindeki değerler riski artırıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.