09 Nisan 2006 Pazar 00:00
Her 2 erkekten biri kanser riski taşıyor
Türk Kanser Araştırma Kurumu Genel Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, dünyadaki tüm ölümlerin yüzde 12'sinin kanserden kaynaklandığını belirterek, ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, her iki erkekten birinde, her üç kadından birinde bu hastalığa yakalanma riski bulunduğunu söyledi. ~|~


Kutluk, ''Ancak, ABD'de kanser görülme sıklığının 1992'den sonra inişe geçmesi, kanserin önüne geçilebilir bir hastalık olduğunun en önemli göstergesi'' dedi.
Kanser hastalığının çeşitli etkinliklerle ele alındığı 1-7 Nisan Kanser Haftası'nın ardından değerlendirmelerde bulunan Kutluk, dünyada halen 20 milyon kanserli olduğunu bildirdi.

 Her yıl 10 milyon kişinin kansere yakalandığını belirten Kutluk, 2020 yılında bu rakamın 16 milyona ulaşacağını söyledi. Bunun yüzde 60'ının gelişmekte olan ülkelerde görüleceğini ifade eden Kutluk, ''Her yıl 7 milyon kişi kanserden ölüyor. 2020 yılında bu rakam 10 milyona ulaşacak'' dedi.
Kanserin, kalp hastalıklarından sonra ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığını ifade eden Kutluk, dünyadaki tüm ölümlerin yüzde 12'sinin bu hastalıktan kaynaklandığına dikkati çekti. Kutluk, kanserden ölümlerin AIDS'ten ölümlerin 2 katı olduğunu bildirdi.

HER 2 ERKEKTEN BİRİ, HER 3 KADINDAN BİRİ
Kadın ve erkeklerde kansere yakalanma riskiyle ilgili bilgi de veren Kutluk, ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, her iki erkekten birinin bu hastalığa yakalanma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Her 6 erkekten birinin prostat, her 13 erkekten birinin akciğer ve bronş, her 17 erkekten birinin kolon ve rektum, her 28 erkekten birinin mesane, her 46 erkekten birinin lenf kanserine yakalanma riski bulunduğunu anlatan Kutluk, aynı araştırmaya göre her 3 kadından birinin kanser olma riski taşıdığını bildirdi.
Kutluk, buna göre her 7 kadından birinin meme, her 18 kadından birinin akciğer ve bronş ile kolon ve rektum, her 38 kadından birinin de rahim ve yumurtalık kanserine yakalanma riskine sahip olduğunu belirtti.

TÜRKİYE'DE DURUM...
Kanser kayıtlarının en iyi tutulduğu merkezlerden biri olan İzmir Kanser Kayıt Merkezi'nin verilerine göre, kanser sıklığının 0-14 yaş arası çocuklarda milyonda 115.6, erişkinlerde ise yüzbinde 145.4 olduğunu anlatan Kutluk, erkeklerdeki kanser türleri içinde ilk sırayı yüzde 33.8 ile akciğer, yüzde 8 ile mide, yüzde 7 ile mesane kanserlerinin aldığını söyledi.

Kutluk, kadınlarda ise yüzde 24 ile meme, yüzde 9 ile bağırsak, yüzde 6.9 ile de mide kanserlerinin ilk üç sırayı aldığını belirtti.
ABD'de yapılan araştırmada, kalp hastalıklarından ölümlerin yüzde 28.5 ile birinci, kanserden ölümlerin ise yüzde 22.8 ikinci sırada yer aldığını belirten Kutluk, Türkiye'de 1996 yapılan bir araştırmaya göre kardiyovasküler hastalıklardan ölümlerin 44.5 ile birinci, kanserden ölümlerin yüzde 13.1 ile ikinci, serebrovasküler (sinir sistemi) hastalıklarının ise 7.5 ile üçüncü sırada geldiğini söyledi.

Kutluk, ''ABD'de kanser görülme sıklığının 1992'den sonra inişe geçmesi, kanserin önüne geçilebilir bir hastalık olduğunun en önemli göstergesi'' diye konuştu.
Kanserin yüzde 40 oranında önlenebilir bir hastalık olduğunu anlatan Kutluk, ''Tütün ve kötü beslenmeyle mücadele bunda son derece etkili'' dedi.

ÇOCUKLARDA KANSER
ABD'de yapılan araştırmada ölüm nedenleri arasında kanserin kazalardan sonra ikinci sırada yer aldığını kaydeden Kutluk, Türkiye'de ise 1-14 yaşında ölüm nedenleri arasında kanserin yüzde 5 ile 4. sırada yer aldığını bildirdi.
Çocuklarda sırasıyla lösemi, beyin tümörleri ve lenfomanın en sık rastlanan kanser türleri olduğunu belirten Kutluk, Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de çocuklarda görülen kanser sıklığının, 0 yaşında yüzbinde 5.96, 1-4 yaşında yüzbinde 4.06, 5-14 yaşları arasında ise yüzbinde 4.82 olduğunu bildirdi.

KANSER-BESLENME VE ÇEVRE İLİŞKİSİ
Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer de, Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre 2010 yılında kanserden 15 milyon ölüm, 20 milyon yeni vaka beklendiğini söyledi.
2020 yılından sonra kanser vakalarında yüzde 330 oranında artış beklendiğini kaydeden Tuncer, ''Artışın yüzde 75'i, dünyadaki kanserle mücadele kaynaklarının yalnızca yüzde 5'ine sahip olan ülkelerde ortaya çıkacak'' dedi.
Kanser nedenleri arasında yüzde 35 ile beslenme ve çevre, yüzde 30 ile sigara, yüzde 10-15 ile enfeksiyon ve yüzde 5-10 ile yanlış ve güvensiz seksin geldiğini bildiren Tuncer, ''Tüm ölümlerin yüzde 30'u sigara ile ilişkilidir. Sigara içenlerde yaşam beklentisi içmeyenlere oranla 18 yıl kısadır'' dedi.

Sigaranın çocuklar üzerinde de çok büyük olumsuzluklara yol açtığına dikkati çeken Tuncer, ''0-14 yaş grubunda 1 milyardan fazla çocuk pasif içicidir. Türkiye'de 12 milyon çocuk ev içi, 11 milyon çocuk kamusal alanda sigara dumanıyla karşılaşmaktadır'' diye konuştu.

Tuncer, ülkede sigaranın kontrol altına alınması için izlenmesi gereken politikalar konusundaki görüşlerini açıklarken de, hiçbir kapalı alanda sigara içilmemesi, doktorların kesinlikle sigara kullanmaması, sigara vergisi ve fiyatlarının artırılması, sigarasız alanlar oluşturulması, tütün kontrol surveyans sistemleri ve araştırmalarının organize edilmesi ve sigara bırakma programlarının iyi işletilmesinin gerektiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı olarak öncelikle kanserin önlenmesi ve kontrol altına alınmasını amaçladıklarını belirten Tuncer, bu konuda etkenden uzaklaşma, yani korunma ile erken tanı ve taramaya büyük önem verdiklerini bildirdi.
Tuncer, kanserin önlenmesinde tütün kontrolü, mesleki ve çevresel etkenlerin azaltılması, ultraviole temasının en aza indirgenmesi, aşılama, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması ve obezitenin önlenmesinin çok büyük önem taşıdığını bildirdi.

Meyve ve sebze tüketiminin artmasının kanserin önlenmesinde büyük yararları olduğunu anlatan Tuncer, günlük tüketim arttıkça özellikle mide ve pankreas kanser görülme sıklığında azalma olduğuna dikkati çekti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137