16 Kasım 2006 Perşembe 00:00
İhmale gelmeyen bir hastalık: DİYABET
Ciddi bir hastalık olan diyabetin, müdahale edilmediği takdirde körlüğe, kalp ve damar hastalıklarına, felç, böbrek yetmezliği ve sinir sisteminde tahribata yol açabileceği belirtiliyor ~|~

Türkiye'de yaklaşık 5 milyon diyabet hastası olup; bu kişilerin 1,5 milyonunun, diyabet hastası olduklarının farkında olmadığı belirtiliyor.

Uzmanlar, diyabetin ancak; tanısını erken koymak ve tedavisine erken başlamakla önlenebileceğini buna karşılık, yaşam boyu süren ciddi bir metabolizma bozukluğu olan diyabetin, müdahale edilmediği takdirde vücudun hemen hemen bütün organlarını etkileyebileceği vurgulanıyor. Buna göre kontrol altında tutulamayan diyabet; körlüğe, kalp ve damar hastalıklarına, felç, böbrek yetmezliği ve sinir sisteminde tahribata yol açmakta. Gebelik sürecinde kontrol altına alınamayan diyabet ise doğumsal bozuklukların görülme riskini artırmakta.

Diyabet belirtileri
Uzmanlar, diyabeti düşündürecek olan başlıca şikâyetleri ve risk faktörlerini sıralıyor:
? Tuvalete sık çıkma
? Ağız kuruluğu
? Hızlı kilo kaybetme
? Halsizlik, çabuk yorulma.
Risk faktörleri..
? 45 yaş üstünde olmak
? Fazla kilolu olmak
? Diyabeti olan yakın bir aile ferdinin olması (anne, baba veya kardeşler gibi).
? Hamilelik esnasında diyabet gelişmiş olması.

Diyabet türleri
Tip 1 Diyabeti olan kişiler, her gün insülin almak zorundadır. Bu tip diyabet eskiden "Juvenil Diyabet" veya "İnsüline Bağımlı Diabetes Mellitus" olarak adlandırılırdı. Tip 2 Diyabet ise sık aralıklarla besin alımı ve düzenli egzersizler ile kontrol altına alınabilmektedir. Bazı kişilerin, aynı zamanda, diyabet hapları veya insülin kullanmaları gerekebilir. Bu tip diyabet eskiden "Erişkin Çağı Diyabeti" veya "İnsüline Bağımlı Olmayan Diabetes Mellitus" olarak adlandırılırdı. Gestasyonel Diyabet de, Gebelikte ortaya çıkan diyabet türüdür.

Diyabet tedavisi
Diyabet tedavisinde amaç; hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlamanın ötesinde, diyabet nedeniyle gelişebilen kalp krizi, felç, böbrek yetmezliği, göz problemleri, sinir hasarı ve iyileşmeyen yaralar gibi komplikasyonların önlenmesidir. Diyabet tedavisi, takım işidir. Merkezde hasta olmak üzere bu ekipte;  hastaya yardımcı olacak diyabet uzmanı endokrinolog, diyabet hemşiresi ve diyetisyen olmalıdır. Gerektiğinde hastaların göz, kalp, böbrek veya ayak problemleri için ilgili bölümlerle koordineli çalışmaya gidilmelidir. Diyabet tedavisinin bir numaralı amacı; yüksek kan şekeri seviyelerini kontrol altına almaktır. Bunu sağlayacak çeşitli yöntemler vardır.

? Sağlıklı besinler yemek
? Düzenli egzersiz yapmak
? Gerekli olması halinde ağızdan ilaçlar veya insülin kullanmak.
? Kan şekeri ölçümleri yapmak, bunlardandır.
Son birkaç yıldır diyabet üzerinde yeni ilaçlar kullanılmaya başlanmıştır. Şu anda kullanılan ilaçların her biri, diyabeti kontrol altında tutmak için bir araç görevi üstelenmiştir.

Diyabette ilaç kullanımı
İlk dönemlerinde hasta, diyabeti hiç ilaç kullanmadan, yaşam tarzı değişiklikleri ve sağlıklı beslenme ile kontrol altında tutabilirken; zaman içerisinde bu yeterli olmayıp, hastanın ağızdan alınan bir ilaç kullanması gerekebilir. Tek ilaç ile diyabetin bir süre daha kontrol altında tutulması mümkün olabilir, bunun da bir süre sonra yetersiz kalması durumunda ikinci hatta üçüncü ilaç eklemesi gerekebilir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.