05 Kasım 2012 Pazartesi 12:20
Kabızlık neden bu kadar yaygın?

Toplumda çok sık görülen, kadınlarda erkeklere oranla daha yaygın olan kabızlık, nedenleri ve tedavi yolları konusunda Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Serkan Uysal bilgi verdi. Uysal, \"Kabızlık dediğimizde dışkılamada zorlanma, sert dışkılama, dışkılama sıklığında azalma ve yetersiz boşalma hissini de içeren barsak hareketlerinin anormal algılanması olarak tanımlanabilir. Normal dışkılama sıklığı günde 3 kez ile haftada 3 kez arasında kabul edilir. Haftada 2 kez veya daha az dışkılama anormal kabul edilir. Kabızlık yakınmasına sahip hastaların çoğunda normal dışkılamanın hatalı algılanması söz konusudur. Tıbbi açıdan bakıldığında haftada 3\'ten az dışkılama veya aşırı zorlu dışkılama varsa kabızlığın olduğu kabul edilir. Kabızlık son derece yaygındır ve kadınlarda erkeklerden daha sıktır. Sıklığı tanıma bağlı sıklığı yüzde 2 ila yüzde 25 arasındadır. Yaşla kabızlık yakınmasında belirgin bir artış gözlenir. Kabızlık inaktif-sedanter yaşam stili, düşük kalori alımı ve kullanılan ilaçların sayısı ile ilişkilidir\" dedi.

Kabızlığa neden olan faktörler

Kabızlığa neden olan faktörlere değinen Dr. Serkan Uysal, \"Kabızlık farklı nedenlerle oluşabilir. Sistemik hastalıklara, ilaçlara ya da bağırsağın birincil motor bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkan motor fonfonksiyon bozuklukları kabızlığa neden olabilir. Anorektal bölgedeki kaslara ait anormallikler de (pelvik taban disfonksiyonu) dışkılama bozukluğu ve kabızlığa yol açabilir. Hastaların büyük çoğunluğunda ise herhangi bir yapısal anomalilik, intestinal motilite bozukluğu veya sistemik hastalığa bağlanamayan hafif düzeyde kabızlık mevcuttur. Beslenme alışkanlıklarının dikkatli bir şekilde irdelenmesi ile, bu hastaların çoğunun yeterli düzeyde liften zengin gıda ya da sıvı almadığı gösterilebilir. Çoğu hasta dışkılama hissini önemsemez. Bunlara ek olarak kronik hastalıklara bağlı hareketsizlik de dışkı retansiyonuna ve dışkılamayı sağlayan rektal duyunun kaybına yol açarak fekal taşlaşma oluşmasına neden olabilir. Beslenme alışkanlıklarındaki bozukluk, kabızlığa yol açan ilaçların kullanılması, kolon motilitesinin azalmış olması ve tuvalete oturmayı ve ulaşmayı kısıtlayan fiziksel düşkünlük nedeniyle yaşlılarda kabızlığa yatkınlık mevcuttur.

Kabızlığın nedenleri içerisinde birçok hastalık olmasına rağmen fonksiyonel kabızlık ve kabızlık baskın IBS (huzursuz barsak sendromu) en sık nedendir. Kabızlık baskın IBS dediğimiz zaman altta yatan organik bir nedenin bulunmadığı, barsağın hareket ve algılama bozukluğu olarak düşünebileceğimiz hastalık durumu anlaşılmaktadır. Bu durum hastaların yaşam sürelerini ve ölüm oranlarını etkilemez, yaşam kalitelerini düşürür. Ancak hastalarımızda bu tanıyı koyabilmek için başka hastalıkların olmadığı gösterilmelidir\" şeklinde konuştu. İHA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.